Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bránil se, jako by sám jel o titul, ocenil Alonso nebojácného Rusa

Jako by si zklamaný španělský pilot ferrari povídal sám se sebou. Ilustrační foto | foto: AP

14 2010
Fernando Alonso přišel v neděli v Abú Zabí o mistrovský titul. A hlavním viníkem byl v jeho očích Rus Petrov, který ho dlouhých čtyřicet kol přiváděl obrannými manévry k šílenství. V cíli mu vztekle hrozil rukou. "To je závodění," řekl smířlivě poté, co emoce vyprchaly. "Renault je na rovinkách extrémně rychlý, neměl jsem šanci."

Ne, že by Alonso nechtěl. Korunovat úspěšný vstup do týmu Ferrari titulem mistra světa si přál více než kdokoliv jiný. Zkoušel Petrova předjet snad každé kolo, dvakrát se kvůli tomu dostal mimo trať, ale mladý Rus zkoušku odvahy v souboji s možná nejlepším závodníkem planety složil na výbornou.

"Jel opravdu dobře, nedělal žádné chyby," chválil dvojnásobný mistr Alonso Petrova, který ho úpornou snahou udržet se na šestém místě překvapil.

Španělský jezdec rovněž přiznal, že byl po průjezdu cílem řádně naštvaný. A vysvětlil proč: "Zkusil jsem ho předjet a on se bránil, jako by to bylo poslední kolo posledního závodu sezony a oba jsme jeli o titul mistra světa. Myslím, že byl zbytečně agresivní."


Ruský hrdina dne Petrov byl více než stručný. Se svou chabou angličtinou se nikdy nepouští do dlouhých proslovů.

"Jen jsem dělal svou práci," řekl jezdec Renaultu. "Dnes jsme měli rychlé auto. Když Alonso zkusil nějaký předjížděcí manévr, ubránil jsem se. Jen jsem si dával pozor, abychom se nesrazili."

Bouračka by znamenal konec šancí pro Alonsa, ale také velký problém pro Petrova, který v letošní sezoně zdemoloval více monopostů formule 1, než kdokoliv jiný. I kvůli tomu je jeho budoucnost u týmu ohrožena. Ale výkonem v Abú Zabí naopak své akcie o něco navýšil.

"Přestál jsem tu dlouhou bitvu a dokázal kontrolovat situaci. Děkuji celému týmu za úžasné auto."

Tým F1 Renault 2010: Vitalij Petrov

Petrova ocenil v cíli finálového závodu sezony i nový mistr světa Sebastian Vettel. Až po vystoupení z kokpitu se dozvěděl, že mu k titulu pomohl ruský jezdec, který udržel Alonsa za svým zadním křídlem, a nedovolil mu zahájit stíhací jízdu za vytouženým čtvrtým místem.

I Vettel si je vědom, že v příští sezoně se už s Petrovem nemusí v mistrovství světa vídat a nebude mít možná příležitost mu poděkovat. "Možná bych měl být jeho sponzor," žertoval před novináři. "Ale doufám, že se s ním v F1 potkám i za rok."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze