Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bral jsem drogy, přiznala po letech americká tenisová legenda Agassi

Andre Agassi | foto: AP

28 2009
Někdejší americká tenisová hvězda Andre Agassi přiznává ve své autobiografii, jež vyjde začátkem listopadu, zkušenosti s drogami. V roce 1997 vyzkoušel vítěz všech čtyř grandslamových turnajů tehdy módní crystal meth, což je látka podobná pervitinu.

Ukázky z knihy z názvem Open (Otevřeně) dnes otisklo na svých webových stránkách několik amerických a britských listů.

Nyní devětatřicetiletý Agassi dokonce kvůli užívání látky na bázi metylamfetaminu neprošel testem na drogy. Jak nyní uvedl, podařilo se mu obelhat ATP a organizace zastřešující mužský tenisový okruh se případem dále nezabývala.

Slavný Američan bral drogy v době, kdy byl na dně kariéry. Ve světovém žebříčku klesl v té době vítěz několika grandslamových turnajů až na 141. místo a zdálo se, že se už nezvedne. "Asi bych nemluvil o závislosti, ale hodně lidí vám řekne, že pokud berete něco kvůli úniku, máte problém," uvedl nyní Agassi, jenž byl v té době ženatý s hollywoodskou herečkou Brooke Shieldsovou.

Populární drogu crystal meth nabídl tenistovi jeho asistent s přezdívkou Slim, jenž vysypal malou kupičku prášku na stolek. "Trochu jsem si šňupnul. Pak jsem se opřel na gauči a přemýšlel o Rubikonu, který jsem překročil," popsal Agassi jeden z klíčových momentů svého života v knize, která vyjde 9. listopadu.

"Nejprve přijde moment lítosti, následovaný nekonečným smutkem. Ten ale vystřídá ohromná euforie, která zažene všechny negativní myšlenky. Nikdy v životě jsem necítil takovou energii," napsal vítěz osmi grandslamových turnajů.

Steffi Grafová, Andre Agassi

Andre Agassi s manželkou Steffi Grafovou

"Najednou mě popadne chuť uklízet. Vysmýčím dům zdola nahoru - utřu prach z nábytku, vydrhnu vanu, ustelu postele," vzpomínal Američan na své pocity po užití drogy.

Na drogový problém jednoho z nejlepších a nejpopulárnějších tenistů historie se mohlo přijít už před dvanácti lety. Agassi totiž neprošel testem a hrozilo mu vyšetřování případu a trest. Ve své knize bývalý první hráč žebříčku popisuje, jak ho o výsledcích testu telefonicky informoval lékař ATP.

"Jeho hlas zní, jako kdyby mi chtěl říct, že umírám. A přesně to mi říká," uvedl Agassi, jemuž hned lékař nastínil, že za braní takzvaných rekreačních drog následuje tříměsíční trest. "Najednou je mé jméno, moje kariéra, prostě všechno ohroženo. To, čeho jsem dosáhl, pro co jsem pracoval, nemělo brzy znamenat nic. Tak jsem za několik dní napsal dopis ATP, jenž je plný lží protkaných částmi pravdy," přidal Agassi svůj další prohřešek, za který se prý už tehdy styděl.

"Hlavní lží toho dopisu bylo, že jsem napsal, že jsem se omylem napil ze Slimovy sklenice, v níž měl sodu říznutou drogou. Žádal jsem o pochopení a shovívavost. ATP se případem zabývala - a odložila ho," napsal Agassi, jenž svého lhaní litoval.

Andre Agassi se synem Jadem

Andre Agassi se synem Jadem

Andre Agassi s trofejí pro šampiona Roland Garros 1999

Andre Agassi s trofejí pro šampiona Roland Garros 1999

"Cítil jsem se samozřejmě zahanbený a slíbil jsem si, že touhle lží to skončí," vzpomínal v knize na temné období své kariéry.

Krátce po měsících zmaru však nastal v Agassiho životě šťastný obrat. V roce 1998 oživil málo vídaným způsobem svou kariéru: povedl se mu nejvýraznější průnik do elitní desítky žebříčku během jednoho roku v historii ATP.

Rok nato zkompletoval na Roland Garros jako tehdy pátý hráč v tenisových dějinách takzvaný kariérní Grand Slam (šestým se stal letos Roger Federer), přidal titul na US Open a rok zakončil jako světová jednička.

Před deseti lety v Paříži se navíc dal dohromady s neméně slavnou německou tenistkou Steffi Grafovou, která se později stala jeho druhou ženou a porodila mu syna Jadena Gila a dceru Jaz Elle.

Bývalý tenisový idol nemá strach, že svým přiznáním k problematické minulosti ohrozí svou veskrze kladnou pověst mezi fanoušky. "Na chvíli mi to dělalo starosti, ale ne dlouho. Vždycky jsem měl své srdce na dlani a mé pocity byly vepsány v mé tváři. Vlastně jsem byl vzrušený z toho, že můžu říct celému světu pravdu," citovala internetová stránka magazínu People Agassiho, jenž ukončil kariéru v roce 2006.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze