Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boží mlýny melou, řekl Pech v narážce na Krestovo nesportovní chování

Václav Pech | foto: ČTK

20 2009
1,4 vteřiny. Tohle číslo přineslo obrovskou radost plzeňskému pilotu Václavu Pechovi. Znamená rozdíl, kterým na Mogul Šumava Rallye porazil svého největšího soka Romana Krestu. Pro srovnání - kdyby piloti jeli průměrnou rychlosti těsně nad 100 km v hodině, dělá takový rozdíl v přepočtu kolem 40 metrů.

To je mizivá vzdálenost ve srovnání s celou soutěží, v níž jezdci museli ujet přes 200 ostrých kilometrů!

A šťastnému Pechovi se v závodě potvrdilo hned několik starých pravd.
Tou první je: Bojuj až do poslední chvíle. Nic není ztraceno.

Pech se spolujezdcem Uhlem totiž ještě před dvěma posledními rychlostními zkouškami měli na Krestu půlminutovou ztrátu. "Vyplatilo se nám jet naplno až do konce, nešetřit to. Pořád jsme bojovali s Pavlem Valouškem o druhé místo a nakonec se z toho vyklubal boj o vítězství.

Po předposlední erzetě jsme zjistili, že jsme na Krestu najeli 14 vteřin, takže jsme tušili, že má asi technické potíže," popisoval pilot produkčního Mitsubishi Lancer EVO IX.

Kresta upřesnil, že pravděpodobně šlo o vadný senzor, vinou kterého od poloviny předposlední zkoušky a v té závěrečné klesal výkon motoru jeho Peugeotu 207 S2000.

Druhou léty ověřenou pravdou, která se vítězi Pechovi potvrdila, je rčení Boží mlýny melou. A přestože pořekadlo říká, že melou pomalu, ale jistě, o víkendu mlely celkem rychle. Krestovi se totiž "vrátilo" nesportovní chování v jedné ze sobotních erzet. V ní prorazil pneumatiku a jel na prázdném kole.

"My startovali minutu za ním a asi tři kilometry před cílem jsme ho dojeli. A přestože je normálně pravidlem, že v takovém případě jezdec pouští rychlejší vůz před sebe, Roman to neudělal. Jel tak, abychom ho nemohli předjet a my tak ztratili nějakých deset vteřin. Ani pak po závodě nepřišel s omluvou," líčí plzeňský pilot.

"Opravdu se chce říct, že v neděli pak zaúřadovaly boží mlýny," říkal před slavnostním vyhlášením výsledků už s úsměvem vítěz. Ten si připsal na Šumavě druhé vítězství. Na domácí trati triumfoval už v roce 2007.

Letošní triumf už snad sladší být ani nemohl. Posádku Pech-Uhel totiž k němu "nakopla" rychlostní zkouška v plzeňských Štruncových sadech. Ta, která se v Pechově rodné Plzni jela premiérově v loňském roce a nešťastný pilot ji sledoval jen z davu diváků. V tu chvíli totiž kvůli ulomenému kolu už nebyl v soutěži.

"Loňský rok mi ale paradoxně pomohl. Zjistil jsem, kde se dá udělat trochu šou pro diváky. To jsem teď předvedl a publikum reagovalo fantasticky. Krestu jsme v Plzni porazili o pár desetinek a položili tu základ k vítězství." Pech se včera odpoledne cítil tak, jako už dlouho ne.

"Nedá se to slovy ani popsat, celý tým je absolutně šťastný. Sedíme na večeři a trochu slavíme," hlásil.

Velké oslavy ale nechystal. "Musíme v pondělí ráno do práce." Na Krestu má Pech v celkovém pořadí seriálu už jen minimální ztrátu.

A před dalším závodem, který se jede za měsíc, je pro něj Šumava pořádným dopinkem. Zúročí ho v Českém Krumlově?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze