Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boxerská továrna na peníze: 48 minut vynese 10 miliard

26 2015
Ta suma vyráží dech. Pro ilustraci: podobnou hodnotu mají práva na celý ročník holandské fotbalové ligy či hrubý domácí produkt státu Tonga v Oceánii. Řeč je o 400 milionech dolarů, téměř deseti miliardách korun. A o tom, že v ringu na obrovskou sumu stačí dřít 48 minut či dokonce méně, pokud by souboj Manny Pacquiao vs. Floyd Mayweather předčasně skončil knokautem.

Extrémně vyhlížené střetnutí se po dlouhém vyjednávání bude konat 2. května v Las Vegas. Nejspíš nebude nejlepším v historii boxu. Nemá společenský přesah boje černocha Joea Louise s Němcem Maxem Schmellingem těsně před druhou světovou válkou. Také nejde o královskou těžkou váhu a při vší úctě ani o tak velké osobnosti, jakými byli v 70. letech Muhammad Ali a Joe Frazier, ani o šílenství Mikea Tysona, jenž ukousl kus ucha Evanderu Holyfieldovi.

Ale jeden primát přijde. Nikdy v ringu nešlo o tolik peněz. „Částky spojené se bojem Mayweather vs. Pacquiao budou závratné. Zápas smete všechny dosavadní rekordy,“ tvrdí magazín The Ring.

Odhadovaný výdělek 400 milionů dolarů (asi 9,7 miliardy korun) zní šíleně při uvážení, jak krátký boxerský duel je. Jenže je to vlastně docela jednoduchá matematika.

OBHÁJIL. Floyd Mayweather zůstal boxerským šampionem organizací WBC a WBA v...
ZÁSAH! Floyd Mayweather (vlevo) v zápase s Canelem Álvarezem.
Floyd Mayweather zdraví diváky.

Floyd Mayweather jen potvrdí svůj loňský triumf v anketě o nejlépe vydělávajícího sportovce planety.

Klíčovým zdrojem je televizní poplatek za to, aby boxerští nadšenci po celém světě mohli sledovat duel filipínské modly Pacquiaa s americkým velkohubým Mayweatherem, v kariéře dosud neporaženým.

Odhady počtu diváků prý začínají na čísle 3,15 milionu - a cena má odpovídat výjimečnosti souboje, který se domlouval přes šest let: 90 až 100 dolarů. To generuje prvních cca 300 milionů dolarů.

„Průzkumy ukazují, že takový zápas vidí v průměru sedm lidí za jeden poplatek. Uděláte z toho party, a když vydělíte sto dolarů sedmi, je z toho docela levná noc skvělé zábavy,“ obhajuje cenu Bob Arum, promotér hvězdy z Filipín.

Přichází čas na příjmy od těch, již budou přímo ve Vegas. Oficiální cenové rozpětí vstupenek je tisíc až pět tisíc dolarů; žádná láce, avšak tahle místa budou vzhledem k důležitosti zápasu rozebrána bleskově.

Manny Pacquiao je znovu boxerským mistrem světa
PŘESNÁ RÁNA. Manny Pacquiao právě uštědřil ránu Brandonu Riosovi.

Manny Pacquiao je filipínskou modlou. Zdolá dosud neporaženého Američana?

A ještě větší boj bude o místa přímo u ringu. Will Smith, Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio... Taková jsou jména adeptů, kteří budou chtít zažít výjimečnou atmosféru a zároveň se sami ukázat. „Tyhle vstupenky však nikdo nezíská bez placení,“ varuje Arum. Nejlukrativnější pozice odhaduje magazín The Ring na čtvrt milionu dolarů!

Boj slibuje skvělou show: tanec mezi provazy i tanec peněz. Z výsledné sumy má zamířit zhruba půlka boxerům - 80 milionů dolarů pro tým Pacquiaa, 120 milionů pro ten Mayweatherův, čímž jen potvrdí svůj loňský triumf v anketě o nejlépe vydělávajícího sportovce planety.

Mimochodem, když se nezapomenutelně bili Ali s Frazierem, vydělali po 2,5 milionech dolarů, s přičtením inflace by to dnes bylo 14,6 milionu. Pacquiao a Mayweather si přijdou dohromady na 200 milionů.

Otázkou ale je, zda jim to zajistí sportovní nesmrtelnost jako jejich předchůdcům, či „jen“ nabité peněženky.Najdete na iDNES.czmobilní verze