Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká boxerská kráska jde do boje. Titul brání proti drobné Bulharce

České boxerky Lucie Sedláčková (vlevo) a Fabiána Bytyqi se fotografují na tiskové konferenci před akcí Box Live Ústí. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2016
Malé boxerské play-off pro ústeckou profesionálku Fabiánu Bytyqi: už potřetí, z toho podruhé za sebou se utká s Bulharkou Teodorou Bačevovou. V Ústí nad Labem proti ní obhajuje pás juniorské mistryně světa WBC. Bude platit do třetice všeho vítězného?

„Snad předvedu ještě lepší výkon než v předešlých zápasech proti ní,“ přeje si Andělská pěst, jak se blonďaté krásce přezdívá. V sobotu v hale ústecké Slunety zkusí obhájit pás juniorské mistryně světa organizace WBC, který v březnu získala právě po vítězství nad Bulharkou.

Jste zklamaná, že Vunjabeiová z Tanzánie nestihla vyřídit víza?
Trošku ano. Těšila jsem se, že budu mít jinou soupeřku, že poznám něco nového. Že přijede exotická holčina, těšila jsem se, jaký bude mít styl. Tak holt příště, třeba se to povede na dalším galavečeru. Vízum se musí příště řešit dřív.

Box Live Ústí

1. Babiak (Slovensko, bilance 5 výher - 0 proher - 0 remíz) - Obešlo (Česko, 6-30-3)

2. Sebastian Bytyqi (Česko, 7-0-0) - Gluck (Maďarsko, 7-2-0)

3. Jakub Horváth (Česko, 1-2-0) - Korec (Česko, 0-2-1)

4. Zahradník (Česko, 2-0-0) - Bažo (Česko, 3-8-2)

5. Sedláčková (Česko, 6-0-1) - Putkaradzeová (Gruzie, 13-6-3)

6. Štěpán Horváth (Česko, 16-5-0) - Hafner (Maďarsko, 26-9-0)

7. Fabiána Bytyqi (Česko, 7-0-0) - Bačevová (Bulharsko, 4-4-0)

Začátek ve Sportcentru Sluneta v sobotu v 19 hodin, vstupenky 250 korun, budou i na místě. Ve čtvrtek 17 ve Foru veřejný trénink, v pátek v 15 tamtéž oficiální vážení.

Sama jste jako náhradní variantu vybrala Bulharku. Proč?
Vím, co od toho čekat. Takže si to s ní ráda zopáknu. Chci poděkovat trenérovi a manažerovi, jak rychle všechno domluvili. Cítím se být fyzicky připravená, po psychické stránce srovnaná. S trenérem jsme poladili novou taktiku, snad uvidí fanoušci pořádnou bitvu.

Můžete se ještě překvapit?
Máme se navzájem přečtené, asi proto každá budeme měnit taktiku. Ale ona tím, že je malinká, nemá moc na výběr, bude muset dělat pořád to samé. Já mám trošku víc možností, z čeho si vybrat. A doufám, že z toho budu těžit.

Jaká Bačevová je?
Je to soupeřka, která je asi o deset čísel menší než já (měří 150 cm), což už je rarita. Takže já mám co dělat, abych se s ní poprala a snížila údery dolů. Je to takový čertík z krabičky, kterého vypustíte a celých deset kol valí, něco dělá a pracuje.

Zkusíte ji sundat před limitem?
Vím, že silově jsme na tom podobně. Nikdy nevíte, náhodná rána může padnout, ale počítám, že se s ní potrápím deset kol.

Boxujete doma v Ústí, bude vaše nervozita o to větší?
Z toho ani ne, spíš mě domácí prostředí požene dopředu. Větší nervozita bude asi z toho, že to bude obhajoba, že o pás juniorské mistryně světa můžu přijít. Předtím jsem žádný neměla a vybojovala ho, teď mám něco, co můžu ztratit. Cítím větší zodpovědnost.

Kde ten zelený mistrovský pás vůbec máte schovaný?
Celou dobu je doma vystavený. Pohybuje se různě, chvilku je v posteli, chvilku před televizí. Jak se mu líbí, tak leží. Vzala jsem ho i na plno akcí, autogramiády, focení.

Fotogalerie

Užijete si i utkání vašeho bratra Sebastiana, když nedlouho po něm jdete do ringu?
Rozhodně, zápas bráchy bych nikdy nevynechala. Budu fandit, i když pak boxuju sama. Vyhraje, to je jasné, měl stejně tvrdou přípravu.

Kolik přátel bude v hledišti?
Známí mi psali, že si pokupovali lístky, spousta lidí na Facebooku se mě ptala, kde je seženou. Snad jich přijde co nejvíc.

Cítíte v ringu fanoušky?
Vnímám, když se masa rozeřve, podporuje. Neslyším, co křičí, ale rámus ano. Žene mě to dopředu.

A slyšíte v ringu rady Lukáše Konečného, vašeho trenéra?
Strašně je vnímám. V minulém zápase s Bačevovou mi asi třikrát změnil taktiku. Nejdřív jsme boxovali z ústupu, když viděl, že to nefunguje, boxovali jsme nablízko. A končili jsme ještě se třetí variantou. Lukáše slyším i při boji, když stojím proti soupeřce: Zabal se!, Vyjeď před ni! Už vnímám jen jeho hlas.

Co by výhra znamenala?
Posunulo by mě to v žebříčku a hlavně bych zůstala držitelkou pásu a mohli by mě vyzývat další lidi nebo já je. Pro mě by bylo nejhorší ho ztratit. Budu se snažit obhajovat, co nejdéle půjde.

V pátek máte oficiální vážení v obchoďáku Forum. Jaké pro vás je svlékat se před lidmi?
Zvyknete si. Ze začátku, když mě vytáhli na vážení do obchoďáku, jsem byla vyjukaná. Ale teď už si říkám: Dobrý, jsem vyhublá, mám dobrou postavu. K našemu sportu tohle prostě patří.

Konečný: Ať žádný hnidopich už výsledek nezpochybňuje

Sedm zápasů, tři titulové, dvě sourozenecké dvojice v ringu. Box Live Ústí, sobotní galavečer profesionálního boxu v hale Slunety, bude možná sledovaný ostře jako Menzelovy vlaky.

„Díky seriálu Box Live cítím obrovskou šanci pro rozvoj českého boxu. Navíc se blíží i spolupráce s amatérskou asociací, blíží se boom pro naše boxery. Už nebudou jezdit jen ven a většinou prohrávat,“ řekl bývalý mistr světa Lukáš Konečný, který spolu se SES a QWERT Boxing za celou akcí stojí.

Štěpán Horváth a Lucie Sedláčková budou obhajovat evropský pás organizace WBO, to nejlepší přijde na konec, Fabiána Bytyqi se bude snažit udržet světový juniorský titul WBC v mini muší váze. Všichni je získali v březnu v Plzni.

„Být nahoře v žebříčku těchhle organizací, to už musíte být hodně dobrý,“ upozornil Konečný, že se chystá špičková boxparáda, která vypukne v sedm večer.

Vrcholem bude už třetí setkání Bytyqi s Bulharkou Bačevovou. Původně měla boxovat proti Vunjabeiové z Tanzánie, ta však nestihla včas vyřídit víza. „Hledali jsme jinou soupeřku, Mexičanky, Japonky, ale všechno dálka. Nakonec Fabča přišla s úplně jednoduchým nápadem, proč si potřetí nezopakovat souboj s Bačevovou. A neporazit ji před limitem, což tedy podle mě bude těžké,“ míní Konečný.

Věří, že už nikdo nebude do případné výhry jeho blonďaté svěřenkyně Bytyqi rýpat: „Pevně doufám, že ani největší hnidopich nebude mít prostor zpochybňovat výsledek.“Najdete na iDNES.czmobilní verze