Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Botanika: kdo myslí, je za vodou

Golfové hřiště Botanika. | foto: Martin Kabát

2 2010
Jak zahrát co nejlépe jamku po jamce konkrétní golfové hřiště a zlepšit si tak handicap? Žádné golfové hřiště už nebude pro nikoho velkou neznámou ani noční můrou, protože profesionální trenéři prozradí své tajné fígle k pokoření hřiště.

"Botanika je kratší, ale hodně technické hřiště, při rozumné hře železy tady nebude mít nikdo problém. Hrajte na jistotu, driver berte jen výjimečně," dává klíč ke hře profesionální trenér Karel Příhoda junior.

Upozorňuje, že hřiště poblíž Kladna a Unhoště je dost úzké: "Hru ztěžuje poměrně hodně autů a vodních překážek. Tříparové jamky jsou sice kratší, ale náročné hlavně pro začátečníky. Všechny se hrají přes vodu, což nebývá tak často zvykem. Je to otázka jedné rány. Musíte ránu trefit přesně, za greeny číhá většinou out."

Botaniku učí hrát Karel Příhoda junior.

Jamka 1, par 4

Golfové hřiště Botanika, jamka č. 1 - nákres.Lehký dogleg doprava, drive hrajeme přes horizont. Ze žlutých si hráč může zvolit dvě různé taktiky. Může hrát pětku železo na jistotu do zúženého krku na sto dvacet sto třicet metrů do greenu. Pokud chce zariskovat, musí vzít driver, namíří trochu víc napravo k lesu a přiblíží se na osmdesát šedesát metrů k jamce. Doporučuju hrát železo na jistotu, protože po celé levé straně probíhá aut. A ještě je tu fairwayový bunker. Ten je ve hře právě pro ty, co se budou snažit driverem dostat co nejblíž ke greenu. Železem do bunkeru nedopálíte. Druhou ránu hrajte radši kratší, protože hned za greenem je voda. Zahrajte vlevo před green, míčky tam většinou dobíhají. Pro horší hráče je důležité držet se na fairwayi, která je tady dost široká. První ránu situujte na dvě stě metrů do greenu, druhou na levou část fairwaye směrem k bunkeru. Když zahrajete moc doprava, nemůžete hrát na green, vadí tady les. A třetí ránu směrujte na levou část greenu, abyste měli jednodušší patování. Green je skloněný zprava doleva, když hrajete zleva, patujete vždycky do kopce. V opačném případě vás čeká obtížný putt hodně z kopce.

Jamka 2, par 3

Golfové hřiště Botanika, jamka č. 2 - nákres.Lepší hráči jdou jednoznačně první ránou na green. Ránu nepodceňte, je dost náročná. Blízko za greenem je aut a když green přepálíte, hrozí nebezpečí, že v autu skončíte. Je lepší trefovat spodní část greenu než tu horní. Někteří hráči se snaží hrát první ránu doprava, do prostoru před mostek, a druhou potom zprava na green. Kratším hráčům doporučuju příhru, ale před vodu. Zahrajte padesátimetrovou ránu a pak se teprve druhou ránou snažte dosáhnout green. Green je naklopený proti nám a ještě se stáčí doleva. Přihrajte si tak, abyste patovali do kopce.

Jamka 5, par 5

Golfové hřiště Botanika, jamka č. 5 - nákres.Vlevo aut. Kdo chce riskovat, může hrát těsně podél lesa na levou část fairwaye a míček potom krásně skončí vpravo, protože fairway se svažuje zleva doprava. Pro lepší hráče je zasažení levé části fairwaye výhodnější. Pokud chcete hrát vyloženě na jistotu, dá se hrát hodně doprava až na fairway trojky, kde nehrozí žádné nebezpečí. Když zahraje člověk rovnou ránu, většinou skončí ve stromu vpravo. Takže buď hodně doprava nebo riskovat ránu podél lesa. Kratší hráči nebudou mít s rovnou ránou kolem sto padesáti metrů žádný problém, protože na začátku se fairway tolik nesvažuje a strom pro ně není ve hře. Delší hráči mohou v pohodě druhou ránou atakovat green, ať už zleva nebo zprava, a mají velkou šanci na birdie. Kratší hráči mohou v klidu po první ráně mířit na levou stranu fairwaye, protože je tam protisvah a aut už tolik nehrozí. Naopak rovné rány končí většinou v pravém roughu, odkud se nehraje moc dobře. Do greenu hrajeme do kopce, volte o hůl víc.

Kompletní jamky hřiště Botanika s Karlem Příhodou jr. jsou uvedeny v desátém dílu knihy Klíč k českým golfovým hřištím, www.a-ga-ma.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze