Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boltův manažer: Usain se na peníze neptá, na Zlatou tretru jezdí z lásky

Ricky Simms, manažer Usaina Bolta | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

27 2010
Sahá mu tak tak po ramena, ale právě on určuje pravidla hry Usaina Bolta. Ricky Simms, manažer jamajského bleska, kdysi závodně běhal střední tratě. Posledních pár let ale trénuje jediné: říkat NE. "Používám spíš BOHUŽEL. Usain má velmi nabitý harmonogram a není možné, aby...," prozradil svoji odmítací formulku.

A těch pozvánek je opravdu hodně. Kdo by nechtěl nejrychlejšího muže planety na svoji akci?

"Je zván na všelijaké slavnosti, na charitu, organizace ho zvou, aby motivoval děti," vypočítává Simms. "Bylo by krásné tohle všechno dělat, ale není to prostě možné."

Ti dva se poznali před osmi lety, když Bolt vyhrál světový juniorský titul. Osmatřicetiletý Ir měl tehdy šťastnou ruku, z bleskového teenagera vyrostl pod jeho vedením atletický klenot.

"Dostal spoustu nabídek, třeba jít studovat do Ameriky, nebo stát se profesionálním sportovcem," vzpomínal manažer trojnásobného olympijského vítěze na začátky spolupráce. "Vybral si to druhé."

Naštěstí!

Pamatujete si vaše první setkání?
V té době jsem ještě běhal, rozcvičovali jsme se spolu a ty jeho pohyby, ta mechanika, bylo to úplně jiné, úžasné. Měl tak dlouhé nohy, dlouhý krok. Říkal jsem: WOW, tohle jsem v životě neviděl. Měl jsem sice zkušenosti se sprintery, ale on po tartanu prostě létal, jenom klusat vedle něj bylo nemožné, jeho pohyby se daly přirovnat k nějaké velice rychlé šelmě.

Takže na vás udělal dojem hned na první pohled?
V atletice se pohybuju celý život a vážně obdivuju sportovce, kteří umějí běhat překrásně. Usain tohle uměl.

Usain Bolt

Jak je s ním práce náročná?
Mám plné ruce práce. Ze všech sportovců, se kterými spolupracuji, je Usain zdaleka největší hvězdou. Mohl by proto být i nejnáročnější, ale to on opravdu není, je pořád strašně příjemný kluk tím, jak se chová na tiskových konferencích, jak se chová na dráze, je příjemné s ním pracovat. A dokud se nezmění, bude ta práce pro mě potěšením.

Změnil se za tu dobu, co se znáte?
Ne, ne, ne. Jeho život se změnil, protože lidé ho poznají všude, kde se objeví, jeho osobnost je ale pořád stejná. Chci, aby takový zůstal i dál, nechceme z něj dělat nějakou superstar, aby se odmítal bavit s lidmi, teď prohodí slovo s kýmkoliv, udělá si čas na každého. V pátek letíme do Londýna a on chce jít v sobotu nakupovat. To bude asi největší problém, ve vteřině bude obklopený dětmi. Loni jsme takhle nakupovali, on si třeba vybral rifle a děti mu radily: Ne, tyhle nejsou pěkné.

A koupil nakonec něco?
Jo, šli jsme tam druhý den hodně brzo ráno, kdy ještě skoro nikdo nebyl vzhůru, a vybrali jsme.

Usain opakuje, že žije svůj sen, jak to máte vy? Stejně?
Někdy je to noční můra. (smích) Ale ne, myslím, že to mám podobně.

První jeho otázka, když plánuje sezonu, míří opravdu na Ostravu?
Moc se nestará o to, kde běží. Od listopadu do února pracuju na jeho programu startů, pak jedu za koučem, tam se domluvíme. Ale Ostravu chce sám mít v programu.

Proč to tu má rád? Hraje roli i to, že právě tady v roce 2006 startoval na svém prvním profesionálním mítinku?
Má rád Alfonse (Jucka, sportovního manažera Tretry). Tenhle mítink je dobrý i v tom, že stadion je přes ulici od hotelu. Může přejít ulici a cestou k němu přijde deset lidí. V New Yorku by to bylo 200, v Londýně 500.
Nepotřebuje tu ochranku, může si v klidu zajít na oběd. Třeba v Číně nemohl, tam musel jíst vždycky na pokoji. Má rád, když se může potkávat s ostatními atlety, na devadesáti procentech mítinků jen tak v lobby postávat nemůže, aniž by tam byli fotografové. Možná i proto, že vyrůstal na venkově, mu to tu přijde takové venkovštější. Navíc, jak říkal, místní fanoušci mu dodávají energii.

Usain Bolt svým typickým způsobem slaví triumf v závodě na 100 metrů v jihokorejském Tegu (19.5.2010)

Takže by sem přijel i za nižší cenu?
Pro něj nejsou peníze důležité, ani mu neříkám, kolik tu dostává, a on se mě neptá. Ví to jeho kouč, spolu to probereme až po sezoně.

Může jeho startovné v budoucnu růst?
Myslím, že jako v každém byznysu, pokud budou marketingové zdroje, je možné platit ještě víc.

Může se jednou výší příjmů dostat na úroveň golfisty Woodse nebo fotbalisty Beckhama?
Je tu jistý rozdíl, golf je finančně mnohem víc oceňovaný sport než atletika. Usain pozdvihl atletiku na úroveň, kde nikdy předtím nebyla, nikdo nikomu neplatil dřív tolik peněz, ale nemyslím si, že by mohl dosáhnout výdělků golfu, tenisu nebo fotbalu. To asi není možné.

Bolt miluje rychlá auta. Koupil si nějaké od olympiády v Pekingu?
Jo, koupil si hodně rychlých aut.

Některá další kromě BMW?
Jasně, má celou sbírku. Ale nechce o tom moc mluvit. Nevím proč, drží si soukromí. Ale má několik pěkných aut. Miluje je. Říkal jsem mu, že by bylo lepší investovat do majetku. Ale on má rád auta.

Kolik času trávíte spolu?
Hodně. V létě je on dlouhou dobu v Londýně, v zimě zase já na Jamajce.

Prý je ale dost nudný, i když jeho chování na veřejnosti mluví o opaku.
Jste-li atletem na této úrovni, musíte být nudní. Spát, trénovat, jíst, spát. Pořád dokola. Podívejte se na všechny atlety na Zlaté tretře. Možná když jste fotbalista, můžete žít vzrušujícím party životem, ale jako atlet musíte zůstat koncentrovaný.

Tlačíte na něj i vy, aby zkusil běhat čtyřstovky?
Osobně nevím, proč by to měl dělat. Je nejrychlejší na světě.

Může být držitelem světového rekordu na všech sprinterských tratích.
Kdyby byl schopen běhat jen čtvrtku, nikdy by nebyl tak velký, jako je. Stejně tak kdyby běhal jen dvoustovku. Důvod jeho velikosti je v tom, že je nejrychlejší na stovce. Takže nevím, proč by měl měnit. On nechce, trenér nechce, já nemám potřebu ho nutit. Asi jen média chtějí, aby běhal čtvrtku. Ale někdy k tomu, že čtvrtku poběží, asi dojde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze