Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boltův manažer: K mým úkolům patří kupovat letenky, auta a playstation

HVĚZDA A MANAŽER. Ir Ricky Simms se už 9 let stará o největší atletickou osobnost současnosti Usaina Bolta. | foto: Reuters

27 2015
Spolupráci zahájili před devíti lety. On, Ricky Simms, bývalý nadějný běžec a nově manažer. A jistý Usain Bolt, dvojnásobný juniorský mistr světa. „Pak přišla olympiáda v Pekingu, Usain vyhrál – a všechno se změnilo. Najednou jsem se musel naučit, jak se stará o globální superstar,“ říká v rozhovoru Simms, jeden z nejbližších lidí v životě Usaina Bolta.

Když tu otázku dostal, usmál se – tak jednoduše vlastně všechno zní. Pane Simmsi, co to znamená starat se o Usaina Bolta? A irský manažer líčil: „Znamená to činit jeho život jednodušším a jeho osobně šťastným. Zařídit všechno, co potřebuje. Někdy uzavírat velké kontrakty a ladit detaily tiskových konferencí. Jindy kupovat auta, playstationy nebo letenky pro jeho rodinu a přátelé.“

Krédem esa mezi sportovním manažery je, „aby z týmu okolo Usaina byla cítit pohoda“. A to se Rickymu Simmsovi dobře daří.

Fotogalerie

Na ostravské Zlaté tretře se smál, když viděl žertovnou fotku ze zákulisí, na níž Boltovi „hrozí“ trofejí v podobě křišťálové tretry: „Ano, každý den se ho snažím praštit do hlavy něčím velkým a skleněným, aby byl v pohodě.“

Simms si vtipy může dovolit. Málokdo na světě má k Usainu Boltovi blíže než on.

Na tiskovce se v Ostravě letos Bolt zdál klidnější, vážnější. Sedí to?
Usain dospívá. Viděl kus světa, potkal hodně lidí, za ty roky se toho spoustu naučil. Ale jeho osobnost se nezměnila, pořád má v sobě kluka. Úspěch mu nestoupl do hlavy; zatímco některé sportovce změní jen malý úspěch, Usain zůstává stejný jako před devíti lety.

Jak to tedy s jeho dospělostí je?
Je vysoce vyprofilovanou postavou, může dělat klaunoviny. Jeho dospělost v sobě stále nese zábavné prvky. Usain ale dobře ví, že cokoli udělá, bude zanalyzováno a souzeno ostatními. Kdekoli na světě platí, že když vstoupí do baru nebo na diskotéku, jsou tam hned fotografové. Musí být opatrný. Ovšem jeho krédo zní: dokud nedělám nic nelegálního a jen se bavím, není to přece problém, ne?

Za kulisami si s ním tedy dál užíváte hodně legrace?
Pořád, každý den. Na veřejnosti je ale, řekněme, zodpovědnější.

Jste Boltovi enormně blízký. Povězte, jaký je?
To, co vidíte, je opravdový Usain Bolt. Na nic si nehraje. Vždycky říkám, že je mu jedno, jestli ho sledují dva lidé, nebo dva miliony. Rodiče ho velmi dobře vychovali, vštípili mu dobré způsoby a disciplínu. Také je štědrý, hodně pomáhá lidem na Jamajce.

TAK MĚ TADY MÁTE. Jamajský sprinter Usain Bolt přiletěl do Ostravy na atletický...

TAK MĚ TADY MÁTE. Usain Bolt po příletu do Ostravy na atletický mítink Zlatá tretra.

Čím vás nejvíc vytočí – a čím naopak nejvíc potěší?
Co můžu veřejně říct? Musím být opatrný (úsměv). Nejlepší je, když je on sám šťastný. Když dokáže naplňovat svůj talent a potenciál; když trénuje tak, jak potřebuje. Vzteklý na něj nebývám.

Tak jinak: co byste si u něj přál?
Mít tři Usainy - tak, aby mohli být najednou na akcích v Austrálii, Jižní Africe a New Yorku. Usain žije na Jamajce a nevidíte ho třeba na předávání Oscarů jako ostatní celebrity. V ideálním světě by ho všude bylo mnohem víc, ale chápu, že musí trénovat.

Umí vás ještě něčím překvapit?
Nemyslím si. Když s někým strávíte tolik času, už znáte jeho myšlení a jeho přání.

Jaké to vlastně je pracovat s legendou?
Tak mu začali říkat poté, co obhájil olympijská zlata v Londýně. Jde o to, aby si udržoval vysokou úroveň a my mohli chránit jeho odkaz. Cílem teď je získat tři olympijské triumfy i v Riu – pak by se stal ještě větší legendou. A jsem přesvědčený, že získat třikrát tři zlata na po sobě jdoucích hrách už se za mého života nikomu dalšímu nemůže povést.

Jeho kariéra skončí v roce 2017. Co pak?
Hlavně v posledních letech hodně pracujeme na věcech, které směřují právě za rok 2017. Těším se na příležitosti, které budeme mít. Na byznys a tak. Věřím, že to budou velké věci.

Můžete někdy objevit jeho nástupce?
Na Jamajce jsou i další sprinteři, kteří mají velký potenciál, ale jsem přesvědčený, že nikde na světě už dalšího Usaina nenajdu

Na závěr: Bolta znáte skvěle, jak snáší to, že si podle svých slov nově mnohem víc hlídá jídelníček a jí zdravěji než v minulosti?
Cha cha. Nejsem si tak jistý, že jde o zrovna striktní dietu.

„Bolt a Ostrava? Jedině tady chodí na společné obědy“

Vztah Usaina Bolta k ostravské Zlaté tretře je výjimečný – představil se zde již posedmé. „Hotel a stadion se hodně změnily. Počasí ne,“ usmál se jeho manažer Simms. A vysvětloval, proč to sem Bolta tak táhne. „Byl to první mítink, který absolvoval jako profiatlet. Dělají tu pro něj všechno, co je třeba, jsou velmi flexibilní v termínech.“ Důležitou postavou je i manažer Tretry Alfons Juck, o němž Simms říká: „Vsadím se, že se mě už den po závodě u snídaně zeptá, co má udělat, aby Usain přijel i příští rok. Alfons v něm uviděl talent dříve než ostatní, proto má Usainovu loajalitu.“ Simms žertuje, že možná do Ostravy Bolta táhne kontrast mezi karibským vedrem a místním klimatem. Pravdou je, že se tu sprinterská megastar umí uvolnit jako nikde jinde: „Tretra je jediný mítink, na němž v posledních pěti let Usain chodí na společné obědy a večeře s ostatními sportovci. Nikdo ho tu neobtěžuje.“Volkswagen Caddy 1.9 TDi KLIMA
Volkswagen Caddy 1.9 TDi KLIMA

r.v. 2010, naj. 404 000 km, diesel
119 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze