Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt zářil i na čtvrtce. Tak už ji konečně začni běhat, radí rekordman Johnson

TŘI REKORDY NESTAČÍ? Usain Bolt by si mohl světové maximum připsat i na čtyřstovce. | foto: AP

9 2010
Měl by být rád, že se na tratích nejdelšího sprintu zatím nenašel rychlejší pozemšťan, jenže světový rekordman Michael Johnson teď střílí do vlastních řad. Zkus štěstí i na čtyřstovce, radí Usainu Boltovi - muži, který drží světové rekordy na stovce i dvoustovce.

Raketa Bolt by měl podle americké legendy po svém působivém vystoupení ve štafetě na mítinku na Jamajce zvážit přestup z kratších distancí.

"Má schopnost stát se světovým rekordmanem. Kdybych byl na jeho místě já, přeorientoval bych se na čtvrtku. Teď!" naléhal Johnson přes stránky britské BBC.

Američanův světový rekord, který zaběhl na mistrovství světa v Seville před jedenácti lety, má hodnotu 43,18 sekundy. Jeho nejlepší výkon s letmým startem ve štafetě je o 24 setin rychlejší.

Jamajčan Bolt zaběhl jeden ovál ve štafetovém závodě za 43,58 sekundy.

Bez speciálního tréninku! I když pravidelně čtyřsetmetrové trati běhá v přípravě na začátku sezony. "Usain chápe, že čtvrtka vyžaduje mnohem náročnější trénink než stovka," vysvětloval Johnson.

Bolt stanovil nová světová maxima na stovce i dvojnásobné trati na loňském mistrovství světa v Berlíně, planetární rekord drží i jako člen štafety na trati 4x100 metrů, která v Pekingu vybojovala olympijské zlato.

Teď by se mohl do historie zapsat i ve čtvrté disciplíně. Zatím nikdo nedokázal držet světový rekord na 100, 200 i 400 metrů.

Rodák z Trelawny ale už sám naznačil, že o delších tratích bude uvažovat, až obhájí svoje zlaté olympijské úspěchy z Pekingu.

"Čtyřstovku běhat nechci," potvrdil. "Ale v budoucnu asi budu muset, protože můj trenér dokáže být velice přesvědčivý. Určitě najde argument pro to, abych si novou trať vyzkoušel."

Johnsonovi už v Pekingu vzal vousatý rekord na dvoustovce, při loňském světovém šampionátu v Berlíně ho srazil ještě níž na 19,19 sekundy.

"Nakonec si ale bude muset vybrat jinou disciplínu," myslí si Američan. "Protože na stovce a dvoustovce nebude mít už žádnou motivaci. Tam už dosáhl všeho."

Bolt může rekordně i skákat

Usain Bolt může mít rekordů ještě mnohem víc. Podle studie vědců, kterou citoval atletický portál spikesmag.com, má jamajský dlouhán potenciál ve skoku do dálky létat 10,5 metru - o 155 centimetrů dál, než je současné světové maximum.

Odborníci z univerzity v Sheffieldu vypočítali toto: Boltova rychlost na značce 40 metrů při jeho rekordní stovce v Berlíně byla 12 metrů za sekundu. Kdyby se Boltův skokanský výkon vypočítal za použití základních pravidel kinematiky, s předpokladem ideálního odrazu 45 stupňů, bez působení povětrnostních vlivů, Jamajčan by letěl těžko uvěřitelných 14,68 metru.

Podle přesnějšího modelu vědců, který bere v úvahu jiné rychlosti při skoku do dálky, by Bolt mohl skákat 10,5 metru. Pokud budeme ještě přísnější a vezmeme v úvahu Boltovu nedokonalou techniku, stále by mohl doletět na značku 9,46 metru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze