Usain Bolt se "svým" světovým rekordem na 150 metrů

Usain Bolt se "svým" světovým rekordem na 150 metrů | foto: Reuters

Bolt vyhrál běh na 150 metrů a vylepšil v něm nejlepší čas historie

• 2
Jamajský sprinter Usain Bolt si připsal další nejrychlejší čas historie. V Manchesteru zaběhl podle BBC v pouličním běhu na 150 metrů čas 14,35 vteřiny. Druhého v cíli, Brita Marlona Devonishe, porazil o 72 setin vteřiny.

Bolt závodil poprvé v sezoně na evropském území a také poprvé po autonehodě, kterou měl v dubnu na Jamajce. Ve větrném a deštivém dni překonal rovnou trať, lemovanou stovkami fanoušků, daleko nejrychleji. Závěrečnou stovku zvládl trojnásobný olympijský vítěz a nejrychlejší muž planety za 8,72 vteřiny.

Boltův předchůdce Donovan Bailey v roli držitele nejlepšího času zaběhl hladkou stopadesátku za 14,99. V době ručního měření ji Ital Pietro Mennea zvládl za 14,8 vteřin, ovšem v závodě se zatáčkou. Bolt běžel odhadem tuto vzdálenost v rámci olympijské dvoustovky za 14,6 nebo 14,7 vteřiny.

"Mám další nejlepší čas do sbírky, ne?" řekl Bolt nejprve v rozhovoru pro BBC Sport. "Tohle byl můj první velký závod, takže jsem byl rád, že jsem běžel dobrý čas a bez zranění."

Přesto stále opakuje, že ještě není v nejlepší formě. "Pořád před sebou mám hodně práce. Trénoval jsem, pak jsem s přípravy zase vypadl, ale pomalu se se do toho dostávám. Jen chci ještě pořádně zapracovat."

Závod žen vyhrála Debbie Fergusonová z Baham v čase 16,54 vteřiny. "Byla jsem ráda, že přeci jen trochu vykouklo sluníčko, cítila jsem se hned o sto procent lépe," uvedla pro BBC Sport. "Byla to zábava. Skvělý nápad, nadšení diváci. Líbilo se mi to."

Gebrselassie útočil marně

Nevlídné počasí v Manchesteru zhatilo plán etiopského vytrvalce Haile Gebrselassieho, jenž chtěl získat zpět nejlepší světový výkon historie v silničním běhu na deset kilometrů. V tradičním závodě nazvaném Great Manchester Run sice bezpečně zvítězil, ale časem 27:39 minut zaostal ve větrných podmínkách za nedávným maximem Keňana Micaha Koga o 38 sekund.

Hlavně v druhé části trati trápil běžce silný vítr. "Bylo to hrozné," přiznal v Manchesteru šestatřicetiletý Gebrselassie.

"První část s větrem v zádech přitom byla fantastická. Chtěl jsem rekord, zkoušel jsem to, ale bylo to těžké," dodal Etiopan, který přišel o rekord na konci března. Kogo drží od roku 2007 i traťové maximum v Manchesteru časem 27:21.

Great Manchester Run, závod v silničním běhu na 10 km

Muži: 1. Gebrselassie (Et.) 27:39, 2. Zaídí (Libye) 28:13, 3. Lebeď (Ukr.) 28:36.

Ženy: 1. V. Cheruiyotová (Keňa) 32:01, 2. Moreiraová (Portug.) 32:33, 3. Prokopčuková (Lot.) 32:41.