Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt, nebo Lewis? Kdo je králem atletických sprinterů?

Usain Bolt | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

19 2009
Řekněte, kdo je lepší? Usain Bolt, současný král sprinterů, jenž se v pátek v Paříži pokoušel překonat vlastní světový rekord? Nebo Carl Lewis, považovaný za historickou jedničku v éře před Boltem? Superhvězdy pro MF DNES porovnává Luděk Svoboda, jeden z nejúspěšnějších českých sprinterských trenérů.

Postava.

"Podobná. Oba vyšší než běžní sprinteři, dlouhé nohy, úžasné páky. Oba jsou odrazově výborní."

Styl běhu.

"Opět v obou případech shodný, švihový. Něco úplně jiného než Maurice Greene, který vyznával šlapavý způsob běhu, měl fantastický start a ještě na 50 metrech běžel s hlavou skloněnou dolů. Slabinou Lewise byl start, pro Bolta platí to samé. Lewis však měl přece jen lepší odraz z bloků. Maximální rychlost běhu je u nich obou úžasná. Lewis nedopínal tolik zadní nohu. Bolt ji naopak dopne skoro do maxima."

Zázemí.

"Bolt byl od patnácti světová špička. Lewis byl v mládí dobrý, ale ne tak, abyste řekli: Ano, tohle je chlapík, co bude lámat rekordy. Do popředí ho vytáhlo až prostředí slavného klubu St. Monica, kde vyrůstaly hvězdy jako Burell či Calvin Smith. Bolt měl na Jamajce tvrdší život, který ho zocelil. I finanční zázemí rodičů měl slabší – ale to je i důvod, proč do toho kluci z Karibiku jdou. Ovšem Jamajka dala Boltovi nesporné sprinterské geny. Také tu mnohem častěji než Lewis běhal po travnatých drahách, šetřil tím nohy."

Trenéři.

"Vynikající. Lewisův Tom Tellez byl legendou, za ním se ti nejlepší táhli jako tenisté za Bollettierim. Pro Glena Millse je Bolt naopak první hvězdou. Ale evidentně tomu rozumí, nepřepíná ho."

Peníze.

"Lewis jich měl víc, dokázal svoji popularitu víc zpeněžit. Ne, nedostával 250 tisíc dolarů za start jako Bolt, to tehdy nešlo. Ale reklamně se prodal, kde mohl – coby Američan to měl i snazší."

Carl Lewis

CARL LEWIS.
Devítinásobný olympijský vítěz a osminásobný mistr světa na sprinterských tratích a v dálce. Medaile získal od 22 do 35 let, naposledy na hrách v Atlantě 1996. Dvakrát zlepšil světový rekord na stovku, nejrychleji ji běžel v roce 1991 za 9,86.

Usain Bolt

USAIN BOLT.
Trojnásobný olympijský šampion z Pekingu. Světový rekord na stovku vylepšil loni na 9,72, pak na 9,69, navrch zaběhl i úžasný rekord na 200m(19,30). To vše v 22 letech. Kromě tratí 100 a 200 metrů se chystá i na čtyřstovku.

Doping.

"Lewis závodil v době, kdy pochytali jednoho sprintera za druhým. Jeho doping se údajně ututlal a provalil až později, kdo ví. Dnes? Opravdově hvězdy mohou mít doping neuvěřitelně propracovaný. Ale nikoho neobviňuji. Často je to balancování na hraně možného."

Materiál.

"Teď frčí dráhy s co nejtvrdšími umělohmotnými povrchy, na nichž si sprinteři mohou o pár setin polepšit. Zato Lewis běhal v době, kdy supertvrdé povrchy byly jen na pár stadionech, dnešní mondo takřka nezažil. Tretry měl kožené, teď jsou ty Boltovy syntetické, odlehčené, prostě skořápky na nohy. Třikrát je použijete a vyhodíte. I ty vám přihrají pár setin."

Image.

"Sympatičtější je mi Boltovo komedianství. Lewis býval vážnější, jenže často velkohubý. Rád říkal: Já jsem ten nejlepší! Já jsem king! Bolt raději řekne: Těším se na souboj s Gayem."

Kdo je tedy lepší?

"Lewis se držel ve špičce neuvěřitelně dlouho. Ale Bolt mě okouzlil. Pro mě je Bolt tím nejlepším, co se kdy ve sprintu objevilo."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze