Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt má třetí zlato - ze štafety. Tentokrát bez světového rekordu

Jamajská štafeta dovádí. Asafa Powell, Usain Bolt, Michael Frater a Steve Mullings (zleva) po zlatém běhu na mistrovství světa v Berlíně. | foto: AP

22 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Usain Bolt získal na mistrovství světa v Berlíně třetí sprinterské zlato. Fenomenální Jamajčan pomohl své štafetě k triumfu na 4x100 metrů v novém rekordu šampionátu 37,31 sekundy, což je druhý nejlepší čas v historii. Za svým světovým rekordem z Pekingu zůstali Jamajčané o 21 setin.

Po světových rekordech na 100 a 200 metrů ale vylepšení třetího světového maxima nepřidal. To bylo chvíli v cíli znát i na odezvě německého publika, které se těšilo oslavit další rekordní čas.

"Na vítězství si nezvyknete nikdy. Tahle štafeta byla opravdu zábava. Vždycky je to lepší, než běžet sám. Vyhrát tři zlata v Berlíně je fantastické, jsem na sebe pyšný. Že nepadl světový rekord, to je tak trochu moje vina. Byl jsem trochu unavený," říka Bolt, největší hvězda šampionátu.

"Jestli to byla Usainova chyba? Jasně. Všechno je jeho chyba," vtipkoval Asafa Powell. Pak zvážněl: "Tenhle chlapík nám dodává sebevědomí."

Bolta s Powellem ve štafetě doplnili Mullings a Frater, přičemž dvojnásobný světový šampion z německé metropole běžel třetí úsek a předával finišmanovi Powellovi.

Jamajské zlato ze štafety: Usain Bolt předává kolík Asafa Powellovi

Jamajské zlato ze štafety: Usain Bolt předává kolík Asafovi Powellovi

Usain Bolt (vpravo) předává Asafovi Powellovi

Usain Bolt (vpravo) předává Asafovi Powellovi

Čas 37,31 je druhým nejlepším časem historie a "alespoň" novým rekordem šampionátu, který od roku 1993 drželi výkonem o devět setin horším Američané. Ti ve finále nestartovali, neboť v semifinále doplatili na špatnou předávku.

Jamajská štafeta tentokrát bojovala s problémy. Dva její členové nemohli nastoupit kvůli tomu, že je čeká odvolací řízení po nálezu stimulantu methylxantinu. Navíc Asafu Powella trápily potíže s tříslem.

Všichni členové jamajské zlaté štafety v cíli: Frater, Powell, Bolt a Mullings (zleva)

Všichni členové zlaté  jamajské štafety v cíli: Frater, Powell, Bolt a Mullings (zleva)

V den rozběhu odpočíval i Usain Bolt. Jamajčané přesto v pohodě postoupili, byť s nejistými předávkami a téměř nejhorším časem.

Navíc do poslední chvíle nebylo jasné, zda Powell bude moci do finále nastoupit, složení tak mohlo dostat další trhlinu. Nakonec však startovní listina pravila: za Jamajku poběží čtveřice Mullings, Frater, Bolt a Powell.

A svůj úkol zvládla.

PODÍVEJTE SE NA BOLTŮV TŘETÍ TRIUMF Z BERLÍNSKÉHO MS

ms v atletice - štafeta mužů 4x100 metrů

1. Jamajka (Mullings, Frater, Bolt, Powell) 37,31, 2. Trinidad a Tobago (Brown, Burns, Callander, Thompson) 37,62, 3. Británie (Williamson, Edgar, Devonish, Aikines-Aryeetey) 38,02, 4. Japonsko 38,30, 5. Kanada 38,39, 6. Itálie 38,54, 7. Brazílie 38,56, 8. Francie 39,21.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze