Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolt a dva vyzývatelé. Vyhecují se na stovce až k času 9,40?

Usain Bolt (vlevo) a Asafa Powell oslavují vítězství ve štafetovém závodu | foto: AP

14 2010
Klub Fiction v jamajském Kingstonu opouští Usain Bolt o půl třetí v noci. Skočí do auta, řídí ke svému domu vysoko na kopci nad Národním stadionem. "V klubech jsem sám sebou. Tam nejlíp zrelaxuju. Chodím do Fiction a také do Quad," povídá.

Diskžokeje dávno zná osobně. "Ke konci noci mě nechají, ať si to taky zkusím. Ale zatím se jen učím."

Je mu 23 let, má dynamo v nohou, překonává rekordy i s rozvázanou tkaničkou, posouvá hranice lidských možností, a přesto o něm list Jamaica Gleaner píše: "Mohl by být učitelem předmětu: Jak se vyrovnat s rolí celebrity." Že ho v klubu každý pozoruje, jak tancuje? Ne tak docela. "Lidi si už zvykli, že tam chodím. Nejsem pro ně v klubech ničím mimořádným.

Jamajské zlato ze štafety: Usain Bolt předává kolík Asafa PowelloviŠtafeta na 4x100m: Asafa Powell, Usain Bolt, Michael Frater a Steve Mullings (zleva)

Jsem trochu movitější, ale pořád stejný. Když mohu, pořád piju guinness jako dřív. Žádnou vodku nebo něco jiného. Jen guinness."

Předloni stlačil v olympijském Pekingu světový rekord na 100 metrů na 9,69. Loni na mistrovství světa v Berlíně na 9,58. "Ale to nejlepší ode mě teprve přijde," tvrdí.

"Ještě nikdy jsem totiž neběžel stovku opravdu naplno do posledního centimetru. Vždycky jsem se rozhlížel po ostatních, kde jsou. Až budu celý závod koukat jen přímo před sebe, pak uvidíme."

Bude to už letos? Nejspíš ne. Pro sprintery začíná "rok klidu", jediný rok čtyřletého cyklu, kdy se nekoná ani olympiáda, ani světový šampionát. "Mohu trochu ubrat. Nemusím se tolik obávat, že selžu na velké akci," říká Bolt. "Když mi letos vystačí časy 9,9, abych vítězil, bude to O. K. Ale chci zůstat neporažený. Mí sponzoři i fanoušci si to zaslouží."

Atletický manažer Alfonz Juck soudí: "Letos světový rekord na stovce nepadne. K jeho překonání bude chybět vzrušení, které se dostavuje jen ve finále vrcholné akce. I to ubírá setiny z času."

Jistě, Asafa Powell na rozdíl od Bolta kdysi překonával rekordy na menších mítincích, v Aténách či v Rieti. Jenže je natolik dobrý, aby se letos dostal pod 9,58? Powell tomu věří. "Usain nás motivoval tím, že nám ukázal: Čas 9,58 je možný."

Usain BoltUsain Bolt a jeho světový rekord na 200 metrů - 19,19

Ti dva bydlí kousek od sebe, často trénují na stejném stadionu. "Asafa vypadá moc dobře," pozoruje ho Bolt. "Radímmu: Víc se při závodech uvolni, nebuď tak vystresovaný." Přeje si, aby Powell i americký konkurent Tyson Gay, třetí ze tří sprinterských králů, v budoucnu pokořili hranici 9,60. "Tím mě vyhecují k času 9,4."

Gay souhlasí: "Usain je monstrum schopné zaběhnout kdekoliv, v dešti i na sněhu. Nastavil laťku vysoko, ale já jsem rád. Donutil mě pracovat tvrději."

Na podzim podstoupil Gay operaci třísel, která jej sužovala celou minulou sezonu. "Trénuji naplno teprve 13 týdnů, úvod sezony očekávám proto pomalejší. Přinejmenším si však chci letos vylepšit osobní rekord 9,69."

Vrcholem sezony bude 14 mítinků nově vzniklé Diamantové ligy. Bolt, Gay a Powell se zavázali ke startům na sedmi z nich, k přímému souboji kompletního tria dojde možná jen v srpnu v Bruselu.

Rok 2010 bude patrně skutečně jen předkrmem k honosnému menu následující sezony. "To si pište," přitakává Bolt. "Abych se stal v roce 2011 mistrem světa, už zase budu potřebovat čas kolem 9,50."

Zůstane i pak světovým rekordmanem? Je mu vůbec možné rekord vzít? "Ale je," říká nezvykle humorně naladěný Powell. "Stačí běžet za Usainem a potom ho předběhnout."

Jak vidí hvězdné sprintery manažer


Alfonz Juck, sportovní manažer ostravské Zlaté tretry, pravidelně potkává krále sprintů. Jak je vidí?

O Usainu Boltovi: "Talent století, který si atletiku neuvěřitelně užívá. Vůbec si nehraje na superstar, zůstal pohodářem, dokáže si udělat legraci z čehokoliv. Loni jsem ocenil, že už v červnu v Ostravě běžel stovku naplno, za 9,77, přestože ještě nebyl po autonehodě v optimální kondici. Slabinou jsou starty a to, že se mu občas nechce trénovat."

O Tysonu Gayovi: "Není tak velkohubým Američanem, jako byli Lewis nebo Greene, povahou je introvert, ale z jeho očí září energie. Má krásnou techniku běhu, ze všech tří však má nejkřehčí a často zraněné tělo. Na startu, ale i v zatáčce při dvoustovce je silnější než Bolt i Powell. Je také nevyzpytatelný. Když už nikdo po hlavní sezoně nečekal velký čas, běžel loni v září v Šanghaji stovku za 9,69!"

O Asafu Powellovi: "Pravý opak Bolta. Zádumčivý, tichý, občas na mě působí až stydlivým dojmem, chováním je flegmatik – prostě netypický sprinter. Zatímco Bolt občas zajde i na diskotéku, Powell rozhodně takový není. Když se ho po štafetě v Berlíně pokusil Bolt strhnout k tanečkům, moc u něj nepochodil. Powellovou silnou stránkou je, že když mu vyjde start, je schopný na trati předběhnout kohokoliv. Slabinou zůstává psychika na vrcholných akcích, ty mu stále nevycházejí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze