Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bolestná pocta maratonu: z Německa doběhl do Atén. Trpěl, ale nezastavil

CÍL V ATÉNÁCH. Německý běžec Jürgen Mennel vzdal poctu maratonu. | foto: AP

22 2010
Zabouchl dveře od domu v německém Heilbronnu, zhluboka se nadechl a vyrazil. Jen tak - v teniskách a běžeckém oblečení. Po měsíční pouti dorazil Jürgen Mennel do Atén, za 30 dní uběhl 2200 kilometrů. To byla jeho osobní pocta maratonu, který letos slaví 2500 let.

"Byl to úžasný pocit," hlesl padesátiletý Němec, když ukončil svoji pouť na Panaténském stadionu uprostřed řecké metropole. Tam, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry.

Na stadionu z mramoru ho při slavnostní ceremonii přivítal řecký ministr kultury a turistiky Pavlos Geroulanos.

Maratonský nadšenec je někdejší národní šampion v běhu na 100 kilometrů, byl i členem německého ultramaratonského týmu, který na MS 1990 získal stříbro v běhu na stejnou vzdálenost.

ULTRAMARATONEC. Německý běžec Jürgen Mennel uběhl za měsíc 2200 kilometrů.

Přesto v Aténách říkal: "Ten běh byl neuvěřitelně náročný, i trénink bolel. Měl jsem dny, kdy jsem myslel, že prostě zastavím, protože nejsem stroj. Psychicky jsem ale byl připraven pokračovat."

Mennel vyběhl z Heilbronnu na jihozápadě Německa 20. září, do Řecka chtěl dorazit za 27 dní. Nakonec svoje plány nestihl o tři dny. Cílovou pásku protl ve čtvrtek.

Jeho kousek je naprosto neuvěřitelný, podobně jako ten vojáka Feidipida, který přinesl zprávu o řeckém vítězství nad Peršany v bitvě u Maratonu.

Na své pouti zvládl otec dvou dětí víc než 70 kilometrů denně. A taky nesl poselství, ne o vítězství, ale o tom, že běh je zdravý.

Žádné speciální doplňky stravy nepotřebuje. "Jím normálně, někdy víc, někdy méně," říkal s olivovou ratolestí na hlavě.

Tenhle ultramaraton byl nejtěžším úkolem jeho života. "Věděl jsem, že to zvládnu, protože jsem geneticky předurčen pro běh," povídal.

"Nikdy jsem nebyl zraněný, běžel jsem na mistrovství světa a od dětství jsem pořád na nohou."

28. Aténský maraton odstartuje 31. října, na start přilákal rekordní počet 12,5 tisíce běžců.

Autor:


Témata: Heilbronn, Atény, Maraton
Najdete na iDNES.czmobilní verze