Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bojovníkovi chyběla v Thajsku dravost. Vzala mu ji dieta

22 2004
Pardubice - Odboxoval pouze jediný zápas, ale zklamán být nemusel. Vždyť prohrál s pozdějším vítězem. "A navíc jsem si mohl porovnat styl přímo v kolébce thajského boxu," připomněl René Blažejovský. Pardubický borec díky nominaci asociace CMF poprvé v životě zápasil v Thajsku.

A byla to premiéra jako hrom. Pod širým nebem na Národním stadionu v Bangkoku při Královském poháru, místní prestižní soutěži, které Thajci věnují větší pozornost než světovému šampionátu.

"Vyhráli téměř všechny kategorie, v nichž měli zastoupení. Pouze v jedné zvítězil Australan, měl však thajského trenéra," podotkl Blažejovský.

Úspěšná byla i česká výprava. Zásluhou Jana Müllera přivezla z Asie zlato a k němu přidala dvě stříbra a pět bronzů.

Jednu ze třetích příček vybojoval právě Blažejovský. Los mu přál, byl nasazen přímo do semifinále. V něm narazil na domácího borce Kittiponga.

Thajci, který později váhovou kategorii do 57 kilogramů vyhrál, podlehl na body. „Soupeř výborně kopal a snažil se klinčovat. V tom jsou Thajci proslulí. Já jsem byl zase lepší v boxerských úderech,“ řekl Blažejovský.

V zápase, před nímž se musel naučit rituální tanec Wai-Kru, kterým začíná každý souboj, se na něm projevily důsledky shazování váhy. „Byl jsem unavený, chyběla mi dravost,“ podotkl.

Pět dní před utkáním držel dietu. Snídal samotnou rýži, k večeři měl meloun nebo ananas. „Ani jsem si nemohl užít místní speciality,“ pousmál se člen pardubického klubu Macak ´s Gym. „Až teprve při velkém závěrečném rautu jsem je mohl konečně ochutnat.“

I přes porážku však nemusel být smutný. Vždyť proti němu stál zkušený borec, což poznal při návštěvě jedné z nejznámějších škol muay-thai na stadionu Lummpiny.

„V patnácti letech mají Thajci za sebou téměř stovku zápasů. To Evropani stihnout sotva za celou kariéru,“ upozornil Blažejovský.

Místní bojovníky bedlivě pozoroval. Snažil se nahlédnout pod pokličku jejich umění. „Mají excelentní kopací techniku, jsou výbušní, mají dobrou fyzičku. V zápasech ale hodně taktizují a používají jednoduché kombinace úderů,“ všiml si Blažejovský.

„Evropský styl je komplexnější. Více se boxuje a souboje jsou podle mne pro diváky atraktivnější.“ Přesto se touží do Thajska znovu vrátit. Hned příští rok. „Chceme si s mým trenérem Dušanem Macákem zaplatit tréninkový kemp. Rád bych poznal jejich tréninkové metody, které jsou hodně odlišné od těch našich,“ řekl Blažejovský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze