Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s dopingem: jedenáct milionů

23 2006
Praha - Téměř jedenáct milionů korun stojí každý rok v Česku boj proti dopingu. Taková je dotace pro Antidopingový výbor ČR z rozpočtu ministerstva školství. "V současné době je to vzhledem k objemu našich výkonů rozpočet na spodní hranici," říká Jaroslav Nekola, šéf antidopingového výboru.

Československý doping

Přehled článků ZDE

Každá antidopingová zkouška včetně analýzy v laboratoři přijde na 6000 korun. Ještě v roce 2003 jich komisaři dělali 1100 ročně. Letos jich bude o tři stovky víc.

"Takový počet nám doporučil mezinárodní audit z Rady Evropy, který posoudil úroveň sportů i počet sportovců v Česku," vysvětluje Nekola.

Loni bylo pozitivních 44 testů, z toho 25 u kulturistů. Nejčastěji byli kontrolováni atleti (131 zkoušek), následují kulturisté (100), lyžaři (96), cyklisté (95).

Pozitivní byl tedy každý čtvrtý testovaný kulturista! Za trest bez dotace Někteří činovníci z kulturistického svazu si postěžovali, že se na jejich sport komisaři úmyslně zaměřují víc než na jiné.

"Za každého chyceného dopujícího reprezentanta totiž dostanou 400 tisíc korun," uvedl pro MF DNES zdroj, který nechtěl být jmenován. S tím Nekola zásadně nesouhlasí: "Existují směrnice ministerstva školství o snížení státní dotace pro jednotlivé svazy za porušení antidopingových pravidel. Ale ministerstvo nepřevede odebranou částku na antidopingový výbor."

Zvýšenou pozornost věnovanou kulturistice vysvětluje jinak: "Dostává příspěvek ze státního rozpočtu a ten musí být hlídaný. Problémy s dopingem má dlouhodobě a navíc je napojena na fitcentra, kde se se zakázanými prostředky setkávají i jiní sportovci."

Podle svých zásad odebere ministerstvo školství každému svazu za jedno porušení antidopingových pravidel reprezentantem nebo jeho doprovodným personálem 0,5–1 procento z původně přiznané dotace.

Při dvou prohřešcích už je to 1–5 procent. Za šest a více porušení pravidel může sportovní svaz přijít dokonce o celou dotaci.

To se přihodilo loni kulturistům. "Finanční postihy se promítají do dotací v rámci následujícího kalendářního roku. Takto ušetřené peníze jsou rozděleny mezi další sportovní svazy," uvedl Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva.

Peníze i z ciziny Boj proti dopingu financuje i Český olympijský výbor, ale jen malou sumou. "Především v období přípravy na olympijské hry vyčleňuje určité peníze na mimořádné dopingové testy.

Loni jsme dostali 250 tisíc korun," říká Nekola. Ekonom ČOV Jiří Kynos dodává: "To je v rámci rozvojového programu. Peníze ale nedáváme přímo antidopingovému výboru, od roku 2005 jdou přes svazy."

Antidopingový výbor získává prostředky také od Světové antidopingové organizace WADA. Podle smlouvy pro ni čeští komisaři, jichž je padesát, provádějí kontroly i v zemích na východ od českých hranic.

"Musíme tomu věnovat lidskou kapacitu na úkor našich dopingových kontrol. Potřebovali bychom víc externích pracovníků a na ně větší rozpočet," říká šéf výboru Nekola.Nejčtenější

Slávistická kritika je za hranou a poškozuje český fotbal, soudí FAČR

Slávistický záložník Josef Hušbauer během odvety 3. předkola Ligy mistrů v...

Fotbalová asociace České republiky odsoudila výroky představitelů Slavie, kteří po vyřazení ve...

Cincinnati: Kvitová zdolala Serenu W., Plíšková prvně porazila Radwaňskou

POOOOJĎ! Česká tenistka Petra Kvitová slaví úspěšnou výměnu v utkání na turnaji...

Tenisový turnaj v Cincinnati přinesl v noci z úterý na středu velké české vítězství. Petra Kvitová...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Kyjev (Od našeho zpravodaje) Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3....

Češky proti Sereně. Dvacet let je drtila, teď už se Kvitová nedala

Česká tenistka Petra Kvitová slaví postup na turnaji v Cincinnati do 3. kola,...

Výtečná bitva, výtečný výsledek. A díky němu se historická statistika aspoň o píď zlepšila:...

Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl...

Další z rubriky

Erbanová už nebude trénovat v Nizozemsku, ale s Poláky

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová v olympijském závodu na 500 metrů, ve...

Čtyři roky se připravovala v Nizozemsku, zázemí rychlobruslařské velmoci pomohlo Karolíně Erbanové...

Spadlá čepice mě rozhodila, dumá Závadová, proč na ME nebyla ve finále

Zklamaná česká plavkyně Barbora Závadová.

Nejlepší česká plavkyně Barbora Závadová z Klubu plaveckých sportů Ostrava se na mistrovství Evropy...

Česká osmiveslice ovládla potřetí za sebou světový šampionát juniorek

Česká osmiveslice ve složení (zleva) Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina...

Zlatou éru českého veslování na juniorském mistrovství světa prodloužil šampionát v Račicích. Čeští...Najdete na iDNES.cz