Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj proti dopingu? Testujeme víc koní. Klidně i ve tři v noci

Loni byl vítězný Nikas z Velké pardubické dodatečně diskvalifikován. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

9 2016
Loni byl vítězný Nikas z Velké pardubické dodatečně diskvalifikován, když v jeho těle našli stopové prvky zakázaného kofeinu a teobrominu. Jak se proti koňskému dopingu bojuje letos?

Ivo Strauss, šéf Antidopingové komise českého Jockey Clubu, vysvětluje: „Úředně provedený rozbor tehdy prokázal, že na vině bylo závadné krmení. Trenér Nikase proto flastr nedostal, ale diskvalifikace koně byla nutná.“

Nikasův majitel Petr Kupka hned dal výrobce krmiva, společnost Troubecká hospodářská, k soudu. „Ale dodavatel kolem sebe jen kope, nic nepřizná. Přestože má černé na bílém potvrzeno, že šlo o jeho chybu,“ kritizuje žokej Marek Stromský, jenž koně sedlal.

Stanislav Popelka, trenér Nikase, okamžitě reagoval změnou dodavatele krmiva. Ten nový si nechal své výrobky otestovat až v Anglii.

Jockey Club pro změnu opět navýšil počet antidopingových zkoušek. V roce 2014 jich provedl 35 (0 vzorků pozitivních), loni už 73 (4 pozitivní) a letos bude testů takřka 90.

Základní test stojí 160 eur

Netestuje se jen po dostizích, ale i namátkově ve stájích v průběhu tréninku, hlavně před Českým derby a Velkou pardubickou. „Každý trenér musí počítat s tím, že se u něj můžeme kdykoliv objevit na kontrole, aniž bychom na to kohokoliv upozornili. Přicházíme i ve tři v noci,“ popisuje Strauss.

První otázka komisařů pak zní: „Není kůň léčený?“ Jestliže ano, je trenér povinen předložit medikační deník, v němž jsou léčba a koncentrace dávek uvedeny. „Také v tom případě odebereme vzorek,“ objasňuje Strauss. „S tím, že do protokolu uvedeme, jaké látky byly použity za účelem léčby a za jak dlouho by je měl kůň vyloučit.“

Čeští trenéři jsou povinni nastudovat si seznam zakázaných látek v tělních tekutinách, tkáních a exkrementech, vydaný Mezinárodní federací dostihových autorit.

„Všichni od nás před sezonou dostanou v dostihovém věstníku přeložený celý článek 6 mezinárodních pravidel, kde jsou zakázané látky vyjmenované,“ říká Strauss. Seznam je neustále aktualizován. „Teď zrovna budu posílat další dopis, že od ledna bude mezi prahové látky zařazen i kobalt.“

Rozbory českých vzorků provádí autorizovaná laboratoř v německém Kolíně nad Rýnem. Základní test stojí okolo 160 eur. „Ale když požádáme o test na EPO nebo CERA, naskakuje dalších 200 eur,“ říká Strauss. S připočtením dalších nákladů na balné či na komisaře dosahují roční obnosy na antidopingové zkoušky koní, hrazené Jockey Clubem ČR, až k milionu korun.

Jde o moment překvapení

Při testech koní po dostizích je zcela na vůli Straussových komisařů, které si vyberou. Po Velké pardubické jde zhruba o čtyři koně.

„Ale bereme třeba i devátého v pořadí,“ říká Strauss. „Nebo je testujeme i po menších dostizích či na menších závodištích, jako je Lysá nad Labem. Nejde ani tak o zintenzivnění počtu kontrol, ale o moment překvapení. Chceme, aby trenéři s námi hráli čistou hru.“

Strauss chápe, že jde též o věčný souboj s průmyslem, jenž zakázané látky a jejich krytí produkuje. „Ten průmysl je pořád o dva kroky napřed. Ale snažíme se v zájmu čistoty dostihového sportu, abychom se s kolegy posouvali dopředu i my.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze