Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o finále bude tvrdší

24 2000
G e n t - Podle nového modelu se bude na halovém mistrovství Evropy atletů závodit v technických disciplínách. V kouli, dálce, trojskoku, tyči a výšce postoupí do finále vždy jen osm nejlepších, o čtyři míň než v minulosti. "Hledá se jak soutěže zkrátit a zkvalitnit," vysvětlil Václav Fišer, šéftrenér svazu. Novinka velmi ovlivní taktiku. Z kvalifikace sice bude složitější dostat se mezi nejlepší, ale ti, co to zvládnou, budou mít výhodu.

V osmičlenné sestavě totiž odpadá užší finále, o účast v němž se dřív muselo v samotném závodě bojovat. Dálkaři, trojskokané a koulaři tak mají místo tří jistých všech šest pokusů.


"Bude to těžké, ale kdo se tam dostane, bude vysmátý," komentoval to Fišer.
Pro postup mezi elitu je vždy určen kvalifikační limit. Kdokoliv kdo ho splní, má právo v závodě startovat. Aby se nové opatření neminulo účinkem, dá se čekat, že limity budou velmi tvrdé. Když stanovenou hranici překoná míň než osm atletů, počet se doplní podle výkonů z valifikace.


Jedním z těch koho opatření zasáhne je koulař Miroslav Menc, vracející se po dvouletém trestu za doping. Včera se na tréninku trápil, měl problémy s technikou. Nechal si poradit i od vícebojaře Tomáše Dvořáka. "Sice není vyložený odborník, ale už něco odházel," vysvětloval Menc. "Vidí chyby, které dělám." Menc je teď v citlivé situaci. V nejisté
formě musí kvůli novému postupovému klíči splnit obtížný limit. Pokud se ale do závodu dostane, promění se novinka ve výhodu. "V šesti pokusech bych měl větší šanci, že se jednou trefím," řekl Menc.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze