Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boardman sesadil z trůnu Merckxe

27 2000
M a n ch e s t e r - Staronovým světových rekordmanem v cyklistické hodinovce se dnes na dřevěném oválu v Manchesteru stal domácí jezdec Chris Boardman. Na okruhu o délce 250 metrů ujel za 60 minut 49,441 kilometru a překonal tím předchozí rekord Belgičana Eddyho Merckxe z roku 1972 z Mexika o pouhých deset metrů. Ještě před třemi týdny držel Boardman rekord výkonem 56,395 metru, dosaženým v září 1996 rovněž v Manchesteru. Rozhodnutím Mezinárodní cyklistické unie (UCI) během MS na silnici ve francouzském Plouay však o něj přišel, protože byly zrušeny všechny rekordy na "moderních" kolech-speciálech.
Proto Boardman absolvoval hodinovku na kolech s dráty místo mnohem rychlejších
diskových kol, měl klasické berany místo časovkářské "kozy" atd.

Třem tisícům diváků připravil jezdec v dresu své stáje Credit Agricole nesmírně dramatickou podívanou. Svůj pokus začal oproti Merckxovi rychleji a po dvaceti minutách měl k dobru 350 metrů.

Pak však začal zpomalovat a metry náskoku se neustále ztenčovaly (30. minuta plus 230, 40. plus 80) a ve 48. minutě jízdy se poprvé dostal pod Belgičanův výkon. Šest minut před koncem hodiny ztrácel 60 metrů a v hale byl asi málokdo, kdo by v té chvíli byl ochoten na dvaatřicetiletého cyklistu vsadit.

Boardman však v závěru ze sebe dokázal vydolovat všechny zbytky sil, zrychlil a 14 sekund před výstřelem rozhodčích se o dva metry dostal opět před Merckxe. Za obrovské vřavy diváků nakonec dotáhl svou snahu k úspěchu a po třínedělní přestávce mu světový rekord opět patří.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze