Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odložilův memoriál přizdobí Holušův útok na letitý rekord na 1 500 metrů

Jakub Holuša na mítinku Zlatá tretra. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

29 2015
Jednou z ozdob 22. ročníku atletického Memoriálu Josefa Odložila bude útok Jakuba Holuši na letitý český rekord v běhu na 1500 metrů, hlavní disciplíně mítinku. Držitel rekordu Jan Kubista byl svěřencem právě legendárního Josefa Odložila, stříbrného medailisty na této trati z olympijských her v Tokiu 1964.

Mítink se uskuteční v pondělí 8. června v Praze na Julisce a forma Holuši, halového mistra Evropy, leccos slibuje. Rekord Kubisty z roku 1983, jeden z nejstarších v domácích tabulkách, má hodnotu 3:34,87, a Holuša, letošní halový mistr Evropy z pražské O2 areny, dosáhl 17. května na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji času 3:35,98.

„Původně jsme mysleli, že Holuša chce útočit na rekord mítinku, ale on míří výš,“ pravil ředitel závodů Miroslav Ševčík. „Už jsou pro něj připraveni vodiči,“ dodal.

Mítinku se podle pořadatelů zúčastní na dvě desítky medailistů z olympijských her či velkých šampionátů a pro české atlety bude konfrontace se zahraniční konkurencí další možností splnit limity pro účast na srpnovém MS v Pekingu. Zároveň půjde o nominace na ME družstev, jež se uskuteční o dalším víkendu. „Snad limitů přibude co nejvíc,“ věří šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

„Doufejme, že do té doby v v Dejvicích odpadnou problémy s kontaminovanou vodou,“ připomněl šéf českého svazu Libor Varhaník, že Juliska se nachází právě v této části Prahy 6.

Na Julisce nebudou chybět halový mistr Evropy i světa na 400 metrů Pavel Maslák, překážkář Petr Svoboda, tyčkař Jan Kudlička a další česká esa. Naopak termín nezapadl do plánu překážkářkám Zuzaně Hejnové s Denisou Rosolovou, obě budou mít mezidobí mezi dvěma mítinky Diamantové ligy.

S podobnou situací se potýká oštěpařka Barbora Špotáková, která bude tuto sobotu závodit v Eugene. „Jejím hlavním cílem je mistrovství světa v Pekingu a s ostatními starty chce spíše šetřit. Její start úplně vyloučený není, ale 11. června, tři dny po memoriálu, chce závodit v Oslo, což je Mekka oštěpu,“ vysvětlil manažer atletky Varhaník.

Naopak je očekáván návrat českého siláka Ladislava Prášila. Bronzový koulař z březnového šampionátu v O2 areně měl po halové sezoně problémy s kyčlí, pomohla mu ale návštěva lékaře Müllera-Wohlfahrta v Mnichově. „Je zdravý, ale nemohl absolvovat kompletní přípravu,“ uvedl šéftrenér Dvořák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze