Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Riis zpět v cyklistice? Má ho podpořit bahrajnský princ al-Chalífa

JAK TO BYLO DŘÍV. Cyklista Alberto Contador, manažer Bjarne Riis a boháč Oleg Tinkov (zleva), když ještě drželi spolu. | foto: AP

23 2016
Bjarne Riis se vrací na scénu profesionální cyklistiky. S touhle zprávou přišla v neděli italská Gazzetta dello Sport, podle níž se dánský manažer spojil s bahrajnským princem Násirem bin Hámidem al-Chalífou. Spolu plánují založit profesionální tým pro příští rok. Potenciální hvězda? Vincenzo Nibali.

Zatím jde jen o spekulaci, ale podloženou několika fakty. Riis s Larsem Seierem Christensenem, jedním z důležitých členů vedení Saxo Banku, má naplánovanou tiskovou konferenci na čtvrtek 25. února.

Za druhé - bahrajnský princ v neděli večer na svém Instagramu zveřejnil fotku loga nového cyklistického týmu pro rok 2017 se slovy: „Bahrajnský cyklistický tým se blíží.“ Zvěsti, že se Riis nedávno sám vypravil do oblasti Blízkého východu, všechno jen umocňují.

Riisova kariéra sportovního ředitele u stáje Tinkoff skončila neslavně. Před necelým rokem byl ze dne na den z týmu suspendován. „Od neděle se Bjarne Riis nepodílí na chodu týmu. Jeho suspendace ale nijak nesouvisí s výkony týmu v dosavadní části sezony ani s finančními záležitostmi,“ znělo tehdy v prohlášení stáje.

Hlavní postavy stáje Tinkoff-Saxo. Zleva: Peter Sagan, majitel Oleg Tiňkov a...
RŮŽOVÁ JE BARVA NAŠE. Lídr Gira Alberto Contador a s inspirativním přelivem...
Oleg Tiňkov


Suspendace přišla z čistého nebe, vždyť ani největší hvězda týmu, dvojnásobný vítěz Tour de France Alberto Contador netušil, proč byl jeho šéf z týmu odstaven.

„Ze všeho nejdřív musíme opravdu porozumět situaci. Ani my nevíme víc, než co se píše v tiskové zprávě týmu,“ přiznal Španěl.

Dánsko-ruský sňatek netrval dlouho.

Přitom když v zimě roku 2013 prodával Riis ruskému magnátovi stáj za šest milionů eur, byl štěstím bez sebe! „Konečně se nemusím starat o hledání peněz na výplaty pro 65 lidí a můžu se plně věnovat cyklistice,“ usmíval se tehdy Dán.

O skoro rok a půl bylo všechno jinak. Podle prohlášení Tinkoffu se jejich cesty po vzájemné domluvě rozešly, ale Saxo Bank zůstane jedním z dvou hlavní sponzorů. To i přesto, že Riis byl důležitým článkem, který dánskou banku v cyklistice držel.

Riis byl v té době vyšetřován dánskou antidopingovou agenturou, ale jinak nezahálel, na podzim vyhlásil, že by od Tiňkova tým rád odkoupil zpět. Ten totiž potvrdil, že za současných okolností, kdy pořadatelé největších závodů, firma A.S.O., neposkytuje žádné peníze z televizních práv týmům, v cyklistice pokračovat nebude.


Na Riisovo prohlášení o koupi týmu ale Tiňkov reagoval slovy: „Chápu, že se chce vrátit zpátky, ale po tom potahování od antidopingové federace je jako Lance Armstrong - persona non grata. Nemyslím si, že by to bylo dobré pro cyklistiku a pochybuju, že na to má peníze.“

Možná neměl, ale s příchodem bahrajnského prince Chalífy už má.

„Myslím to vážně! Chceme vytvořit nový cyklistický tým a soupeřit s nejlepšími týmy na světě,“ prohlásil princ na svém Instagramu. Sám je vášnivým cyklistou a triatlonistou, kromě jiného i prezidentem Bahrajnského olympijského výboru. Letos dokonce založil i svůj triatlonový tým.

A nejsou to žádní „nazdárci“, tým plný hvězd vede Chris McCormack, dvojnásobný světový šampion v Ironmanu.

Jako svůj hlavní objekt zájmu si princ údajně vyhlédl šampiona Tour z roku 2014 Vincenza Nibaliho, kterému letos končí smlouva. „Příchod každého nového týmu do cyklistiky je dobrá zpráva, ale zatím nejsem schopný říct, kam Vincenzo po sezoně zamíří,“ uvedl Italův manažer Alex Carera.

Nicméně v případě, že po sezoně opravdu skončí i celá stáj Tinkoff, mohli by Chalífa s Riisem, kterého v tu chvíli už bude znovu podporovat Saxo Bank, přetáhnout i Sagana, Kreuzigera, Majku.

„Ale v cyklistice koluje tolik spekulací...“ říká Roman Kreuziger.

Bude to jeden z těch případů? Nebo se zrodí první profesionální arabský tým s šedou eminencí cyklistiky - Bjarnem Riisem - v zádech?Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze