Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zdraví cyklisté pomáhají handicapovaným, dostanou handbiky i kola

Pětikoruna za každého cyklistu, který projede bránou. Peníze pak pomohou handicapovaným k novým kolům a handbikům. | foto: Birelljizda.cz

21 2015
Jízda na kole je pro zdravého člověka samozřejmost, pro postiženého ale problém. Nestačí jim jen pevná vůle. Speciálně upravené kolo pro cyklistu po těžké nemoci nebo úrazu stojí desetitisíce korun. Ty teď mohou získat díky charitativnímu projektu, který právě startuje.

Loni se Birell jízda uskutečnila poprvé. Tehdy pomohla částkou 570 860 korun osmi lidem. Jedním z nich je i Pavel Kovář, kterému ve čtyřiadvaceti letech změnil život nešťastný pád do vody. Při něm si poranil páteř a míchu a ochrnul na třech čtvrtinách těla. Přes těžké období se dokázal dostat a nyní už jezdí na svém vlastním handbiku.

„Sport byl můj život a během vteřiny bylo všechno jinak. Cítil jsem, že se k aktivnímu životu musím vrátit. Moc jsem si přál mít vlastní handbike, který je ale hodně drahý. Díky Birell jízdě už na něm jezdím a maximálně si to užívám,“ řekl Pavel Kovář z Ostrova u Karlových Varů.

Patronem letošního ročníku Birell jízdy je zlatý paralympionik Jiří Ježek.

Patronem letošního ročníku Birell jízdy je zlatý paralympionik Jiří Ježek.

Harmonogram putování bran po ČR bude zveřejněn od června na www.birelljizda.cz

Harmonogram putování bran po ČR bude zveřejněn od června na www.birelljizda.cz

Do soutěže pro handicapované, kteří milují pohyb, se mohou přihlásit všichni, jimž už bylo osmnáct let. Stačí popsat příběh svůj, kamarádův nebo kohokoli z rodiny. Komise v čele s legendárním cyklistou Jiřím Ježkem rozhodne, kdo postoupí do další fáze.

Zlatý paralympionik doporučuje neváhat a příběh svůj nebo svého blízkého do soutěže přihlásit. „Handicapovaní získají nejen šanci na nový handbike nebo kolo. Je toho mnohem víc. Zažijí vzrušující tři měsíce, jejich příběhy budou inspirovat ostatní a uvidí hodně zblízka, jak jim lidé svou aktivitou pomáhají,“ říká Ježek.

Stačí sednout na kolo a projet bránou

Birell jízda

Přihlášky se mohou podávat do 3. června, vítězné příběhy budou zveřejněny 8. června. Birell brány budou po Česku putovat od 1. července do 31. srpna. V září už bude zřejmé, kolik korun se vybralo.

Více informací najdete na www.birelljizda.cz.

A jak pomáhají zdraví cyklisté? Jen tím, že se o prázdninách účastní druhého ročníku Birell jízdy. Nepřispívají financemi, ale vlastním pohybem. Po Česku bude v létě putovat brána a za každého cyklistu, který pod ní projede, dá Birell pět korun na handbiky a kola.

„Birell jízda je skvělou motivací, proč usednout na kolo a vyjet. Pomůžete totiž hned dvakrát najednou. Svému zdraví, protože strávíte čas aktivně a lidem kolem sebe, kteří neměli takové štěstí,“ popisuje hlavní myšlenku projektu manažer značky Birell Luděk Baumruk.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze