Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bílý cirkus se hrne do stopy

24 2000
P r a h a - Vyhoupne se opět Kateřina Neumannová do formy umožňující někdejší občasná umístění na stupních vítězů? Dokáže Ladislav Rygl obhájit důstojnou pozici třetího muže severské kombinace? A prolomí skokani s novým trenérem Davidem Jiroutkem mátožné výkony z minulých sezon? Na třech frontách se vrhají čeští lyžaři do Světového poháru v klasických disciplínách.

Neumannová spoléhá na přípravu, jakou sotva kdy v minulosti prošla. Dovršila ji téměř třítýdenním tréninkem na Severu, najela tam téměř sedm set kilometrů. "Věříme ji, Katka se zdá v pohodě," řekl šéftrenér běžců Vladimír Palata.

Běžci, až na Neumannovou, která stále trénuje individuálně s trenérem Stanislavem Frühaufem, se vrátili ke společné přípravě. "Vsadili jsme na silné trenérské osobnosti, na Petráska u mužů a Kubicu u žen. Ti by měli stmelit oba týmy a navodit v nich bojového ducha," řekl šéftrenér Pavlata, který doufá, že jak Zuzana Kocumová, tak Lukáš Bauer se prosadí hodně vysoko v červené skupině, tedy mezi nejlepších třicet.

Především v Michala Doležala doufá skokanská reprezentace.

"Zatím je to dobré, forma stoupá u všech," je mírně optimistický trenér Jiroutek, který do prvních závodů vyvolil mimo Doležela i Hlavu, Jandu a svého mladšího bratra. "Zklamal nás Sucháček, nenašel jistotu, měl v tréninku kolísavé výkony," řekl ředitel skokanského úseku Jiří Rázl.

Trenér věří, že se mu podaří něco, na čem ztroskotali mnozí jeho předchůdci. "Bez vzájemné důvěry by to nešlo, na tu především sázím," řekl Jiroutek.

Ladislav Rygl, nejlepší lyžař Česka v minulé sezoně, se připravuje ve Svatém Mořici mezi švýcarskými reprezentanty, které trénuje jeho otec. Přípravu si prodlouží, první závody v severské kombinaci v Lillehammeru tento víkend odpadly pro nedostatek sněhu.

"Láďa má na sněhu na devadesát skoků, ale dosud žádný na velkém můstku," řekl otec. "Ale je na tom stejně jako ostatní. Počkáme, až ten cirkus začne, pak se teprve ukáže, kdo s koho." Mladý Rygl bude na závody cestovat s českým týmem, ale jeho trenérem po celou sezonu zůstává otec.

Co se změnilo
SKOKY: TRADICE PŘETRVALA
Silně kontroverzní model skokanských závodů testovaný v letní sezoně na můstcích Světového poháru k vidění nebude. Proti tříkolovému systému, při němž o vítězi ve dvanáctičlenném finále rozhodoval jediný skok, vystupovali především trenéři. Závodit se bude tradičním způsobem, kdy z kvalifikace do závodu postoupí padesát skokanů a do druhého kola se kvalifikuje třicet nejlepších. Pouze na Turné čtyř můstků zůstane zachován k.o. systém dvojic. "Věřím, že v létě testovaná novinka má budoucnost, s trenéry však budeme muset najít přijatelný kompromis, aby zůstala zachována i sportovní hodnota závodu," soudí šéf skokanských soutěží FIS Walter Hofer. Atraktivní novinkou je zařazení šesti závodů na mamutích můstcích do jediné sezony. Dva z nich se uskuteční v Harrachově jako test na světový šampionát v příštím roce.

BĚH: PROTESTY NEUSPĚLY
Na rozdíl od skokanů běžci s protesty proti novinkám příliš neuspěli. Do programu mistrovství světa i příštích olympijských her už byly zařazeny sprinty, jednodenní kombinované závody i závody s hromadným startem. Do celkového hodnocení Světového poháru se z celkového počtu sedmi sprintů započítají tři nejlepší. Snad jediné, v čem FIS závodníkům vyhověla, je potlačení myšlenky zařadit tradiční dálkové běhy do Světového poháru. Pouze v závěru sezony se ve finském Kuopiu uskuteční běhy na 40 a 60 kilometrů volnou technikou.

"Je to věčný boj, FIS je tlačena požadavky na vyšší atraktivitu závodů, běžci brání tradici, ostatně sprinty o kvalitě závodníka příliš nevypovídají. Taková Larisa Lazutinová se ve sprintech neprosadí a jen kvůli tomu nezískala celkové vítězství ve Světovém poháru," připomíná šéftrenér Vladimír Pavlata. Běžcům FIS navýšila finanční odměny. Z celkové částky 25 000 švýcarských franků (570 tisíc korun) na závod získá vítěz dvanáct tisíc.

KOMBINACE: STÁLÉ HLEDÁNÍ
Na rozdíl od skoků a běhů, kde mají funkcionáři FIS o způsobu, jak zatraktivnit závody, celkem jasno, v severské kombinaci spíš tápou.

Do programu se stále více prosazují sprinty a klasické závody zhuštěné do jediného dne. Kromě toho se i letos otestuje model "obráceného závodu", tedy systém, kdy závod zahájí hromadný start do běhu na patnáct kilometrů, časové rozestupy se přepočítají na body a o vítězi závodu se rozhodne až na skokanském můstku. Úplnou novinkou je tzv. kvalifikační závod, kdy do druhého kola skokanské části nastoupí jen třicet nejlepších z kola prvního a pouze ti tak budou mít právo absolvovat i běžeckou část. "V severské kombinaci to není asi nejpovedenější systém. Třeba takový Nor Elden mohl být po prvním kole čtyřicátý, pak se zlepšit na pětatřicáté místo, a když by mu trať sedla, doběhl by třeba pátý. Takhle by se po prvním kole mohl začít balit," soudí Ladislav Rygl.

Hlavní favorité se představují
SKOKY: DOČKÁ SE AHONEN?
Janne Ahonen je ve vyrovnané skokanské špičce považován za mírného favorita, neboť třiadvacetiletý Fin triumfoval v sérii šesti závodů letní Grand Prix. Největšího konkurenta má v králi posledních dvou sezon Martinu Schmittovi a také v dalším z Němců, mistru světa v letech Svenu Hannawaldovi. Očekává se výraznější nápor Rakušanů, a to nejen od stálice posledních tří sezon Andrease Widhölzla, ale především od již osmadvacetiletého Andrease Goldbergera. O návrat na výsluní budou usilovat i Japonci se slovinským šéftrenérem Vasjim Bajcem. S napětím jsou očekávány výkony mladých ruských skokanů, senzace letní sezony.

BĚH: OTEVŘENÁ PARTIE
Mezi běžkyněmi si Norka Bente Martinsenová-Skariová udržuje mírně výsadní postavení zásluhou těsného vítězství ve dvou minulých Světových pohárech. Největší soupeřky najde v Italce Stefanii Belmondové, především však v estonské běžkyni Kristině Smigunové a její nové tréninkové partnerce Larise Lazutinové. Pětatřicetiletá Ruska opustila individuální přípravu, která jí přinesla pět medailí z olympiády v Naganu, a trénuje se soupeřkou o dvanáct let mladší. Do špičky je odhodlána vrátit se i Kateřina Neumannová.

Mezi muži bude loňský triumf obhajovat Němec se španělským pasem Johann Mühlegg. Za nejžhavějšího adepta na běžecký trůn je však považován teprve třiadvacetiletý Švéd Per Elofsson, loni zraněný.

KOMBINACE: KDO PŘEKVAPÍ?
Severské kombinaci po dvě sezony vévodí trio Fin Samppa Lajunen, Nor Bjarte Engen Vik a Ladislav Rygl. Série letních závodů se Vik nezúčastnil, Lajunen spolu s Ryglem ji absolvovali v plném tréninku, a tak svoji šanci využil Rakušan Felix Gottwald. Jeden z nejrychlejších běžců zapracoval zdařile na skokanské technice. "Cítím se dobře, skáče se mi lépe než loni touto dobou, ale všechno se ukáže až po prvním závodě," krotí optimismus Ladislav Rygl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze