Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po nehodě přišel o nohy. Teď mladíka podporují hvězdy formule 1

Billy Monger v britském šampionátu F4. | foto: flicker.com

22 2017
Je mu sedmnáct let, zatím závodil jen v britském šampionátu F4, z pohledu formule 1 jakémsi „krajském přeboru“. I tak teď jméno Billyho Mongera na sociálních sítích houfně skloňují téměř všichni piloti i vlivní lidé z F1. A shodně prosí: Tenhle chlapec potřebuje pomoc!

Světem motorsportu se totiž jako lavina šíří hrůzostrašné video z nedělního závodu na okruhu Donington Park. Monger se v chumlu ostatních aut řítí po dráze, když tu se před ním náhle zjeví pomalu jedoucí vůz Fina Patrika Pasmy.

Ten chvíli předtím dostal smyk a pokouší se znovu rozjet. Jenže Monger nestačí zareagovat a napálí do něj. Děsivá scéna pro otrlé!

Víc než hodinu a půl trvalo, než mladého Brita záchranáři vůbec vyprostili z vraku. Komunikoval s nimi, jenže pospíchat nemohli, aby nedošlo k ještě vážnějšímu poranění. Po dvou hodinách byl převezen vrtulníkem do nemocnice v Nottinghamu, odkud po pár dnech přišla smutná zpráva. Monger - mladík s dětskou tváří - přišel o spodní části obou dolních končetin. To Pasma nemá závažnější poranění.

Ve čtvrtek pak lékaři Mongera probudili z umělého spánku. Načež Steven Hunter, šéf týmu JHR Developments, za který jezdil, řekl: „Billy dýchá sám a do jisté míry i mluví. O svém zranění už ví, ale celou situaci bere pozitivně. Seděl na posteli a přemýšlel o tom, jak bude mít spojku na volantu a jak ji bude ovládat rukou. To je prostě celý Billy.“

Motivuje ho i příběh Alexe Zanardiho, bývalého pilota F1, který rovněž po nehodě přišel o nohy. K vrcholovému závodění se vrátil, měl speciálně upravený volant, na kterém mačkal spojku a přidával plyn. Dokonce se na vozíku stal i vítězem paralympiády v Londýně a Riu.

„Billyho ještě čeká dlouhá, velmi dlouhá cesta. Čekají ho i těžké životní chvíle, ale jsem si jistý, že díky své povaze se z toho dostane,“ řekl pro Autosport Steven Hunter.

Mongerův bratr Bonny pak přidal ještě jeden vzkaz: „Billy je obrovský bojovník, a jestli má tuto situaci někdo zvládnout, pak to bude on. Můj brácha je hvězda.“

Smutný příběh zároveň vzbudil obrovský zájem. Ve středu vpodvečer byla spuštěna sbírka, jejímž cílem bylo vybrat 260 tisíc liber, které by zraněnému jezdci pomohly s rekonvalescencí.

„Billy je jedním z těch, kteří okamžitě rozsvítí pokoj, když do něj vstoupí. Je optimista, takže ho nemilovali jen lidi z týmu, rodina, ale i jeho soupeři. Vždycky byl bojovník, který musel zdolávat překážky, když třeba neměl rozpočet, aby mohl závodit. A tenhle kluk teď potřebuje pomoc,“ vysvětloval Steven Hunter, jeden z iniciátorů sbírky.

Sám se teď nestačí divit, jak konto roste. Pomohl třeba Jenson Button, bývalý pilot F1, který daroval 15 tisíc liber. Stejnou částku poslal Max Verstappen, odkaz na sbírku sdíleli i další jezdci z F1 jako Lewis Hamilton či Felipe Massa. A tak se 260 tisíc liber (přes osm milionů korun) vybralo během několika hodin.

V pátek odpoledne už částka šplhala k 700 tisícům liber (22 milionů). Kde se zastaví? A pomůže Mongerovi zpět do kokpitu?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze