Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kulhavý titul na ME v Moskvě neobhájil, dojel pátý, Huříková čtvrtá

NEOBHÁJIL. Biker Jaroslav Kulhavý skončil na mistrovství Evropy v Moskvě pátý. | foto: Jan Němec/mtbs.cz

10 2012
Mohl jako první biker v historii potřetí za sebou vyhrát evropské zlato, mohl si připsat první velké vítězství olympijské sezony. Biker Jaroslav Kulhavý ale na mistrovství Evropy v Moskvě dojel "jen" pro pátou příčku. Mezi ženami brala Tereza Huříková čtvrté místo.

Kulhavého na evropském trůnu vystřídal Němec Moritz Milatz, přestože po většinu závodu jezdil na druhé příčce za překvapivým lídrem Španělem Sergiem Manteconem. O vítězi a poraženém nakonec rozhodl až cílový spurt. Třetí příčku vybojoval v propršeném a blátivém klání Švýcar Ralph Näf.

Kulhavý po skoro dvou hodinách boje s tratí i soupeři nestačil ještě na olympijského šampiona Juliena Absalona. "První dvě kola ještě šly, ale pak se to skoro celé běhalo a zlomil jsem se psychicky," přiznal mistr světa na serveru mtbs.cz. "Nechtělo se mi závodit, hodně jsem se tam plácal."

Stejně jako všichni závodníci měl i Kulhavý problémy s technikou. "Neřadilo mi to, ale to snad úplně každému. Tak jsem spadnul na hlavu a rozbilo se mi upínání vzadu na přilbě," popisoval. "Možná jsem to měl zabalit, ušetřil bych materiál, dneska mě to fakt nebavilo."

Start mistrovství Evropy bikerů, ve kterém obhájce zlata Jaroslav Kulhavý dojel

Start mistrovství Evropy bikerů, ve kterém obhájce zlata Jaroslav Kulhavý dojel pátý.

SPURT. Německý biker Moritz Milatz si zajistil titul mistra Evropy až v

SPURT. Německý biker Moritz Milatz si zajistil titul mistra Evropy až v posledních metrech, za sebou nechal překvapení závodu Španěla Mantecona.

DRSNÉ PODMÍNKY. Déšť a bláto poznamenaly mistrovství Evropy v Moskvě a český

DRSNÉ PODMÍNKY. Déšť a bláto poznamenaly mistrovství Evropy v Moskvě a český mistr světa Jaroslav Kulhavý vybojoval na trati páté místo.

Závod si protrpěli i další Češi, Janu Škarnitzlovi se po pádu začala protáčet řidítka, do cíle dorazil jako dvanáctý. "Na tomhle já to neumím," přiznal mistr republiky. "Snad skoro polovina okruhu se chodila. Dělal jsem na tom strašně chyb, padal jsem. Příšerný, jsem rád, že jsem alespoň dolezl do cíle."

Jiřího Nováka postihl defekt těsně za technickým depem a téměř půl okruhu musel absolvovat na prázdném zadním kole, cílem projel třicátý.

Huříková vylovila z moskevského bláta čtvrté místo

Huříková byla zablácená, promočená, ze všeho nejvíc ale šťastná. Na čtvrtém místě zaostala za vítěznou Norkou Gunn-Ritou Dahleovou o víc než 2,5 minuty, od bronzu ji dělila minuta a dvacet sekund.

Závod žen se jel v extrémním dešti a podmínky nejvíce sedly olympijské šampionce z Norska. Obhájila tak kontinentální titul z loňských Dohňan a získala už šestou evropskou trofej kariéry.

Fotogalerie

Vicemistryní se stala Švýcarka Ester Süssová a bronzovou medailistkou Sabine Spitzová z Německa.

Huříková odmítala informace od realizačního týmu informace o své pozici. "Takže jsem do poslední chvíle ani nevěděla, že jsem čtvrtá," přiznala. "Nechtěla jsem po nikom, aby mi hlásili, jak na tom jsem, abych nestresovala."

Huříkové náročné moskevské podmínky vyhovovaly. "Modlila jsem se, aby nepřestalo pršet, to by bylo konec," říkala. "Jela jsem si pořád svoje tempo a využívala korýtek s tekoucí vodou, tam to neklouzalo a já mohla všechno jezdit."

Česká výprava odjela z Moskvy s jednou medailí, zlato vybojoval v sobotu olympionik Ondřej Cink v kategorii do 23 let.

VÝSLEDKY

Mistrovství Evropy v cross country horských kol v Moskvě:

Muži elite: 1. Milatz (Něm.) 1:53:43, 2. Mantecon (Šp.) -1, 3. Näf (Švýc.) -21, 4. Absalon (Fr.) -2:56, 5. Kulhavý (ČR) -4:11, 6. Van Houts (Niz.) -5:03, ...12. Škarnitzl -9:12, 30. Novák (oba ČR) -1 kolo.

Ženy elite: 1. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) 1:37:26, 2. Süssová (Švýc.) -1:11, 3. Spitzová (Něm.) -1:12, 4. Huříková (ČR) -2:32, 5. Leumannová (Švýc.) -4:24, 6. Dawidowiczová (Pol.) -4:30.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze