Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bikeři se chystají na světový šampionát

28 2003
Indianapolis - Šest medailí získali čeští bikeři na nedávném evropském šampionátu ve Štýrském Hradci. V neděli začíná ve švýcarském Luganu ještě prestižnější akce, mistrovství světa. A na něm by čeští cyklisté na horských kolech rádi navázali na předešlé úspěchy. Během osmi dnů budou rozděleny medaile v cross country, sjezdu, fourcrossu a trialu.

Loňský světový šampionát v rakouském Kaprunu vyšel českým bikerům nejlépe v historii.

Juniorka Petra Bublová navázala na dosud jediný medailový úspěch Kateřiny Hanušové z roku 1995 a ve stejné disciplíně, cross country juniorek, obsadila třetí místo. 

V seniorské kategorii se Michal Prokop probojoval do finálové jízdy nově vzniklé soutěže fourcrossu, která nahradila původní dual slalom. Tam již na své soupeře nestačil, ale z nepopulárního čtvrtého místa měl velkou radost.

"Finále je fantastické. Snažil jsem se v závěru dostat před Američana Cartera, ale brnkl jsem si o jeho zadní kolo a byl konec," řekl tehdy jednadvacetiletý jezdec.

Královnou mistrovství se stala stejně jako o rok dříve francouzská sjezdařka Anne Caroline Chaussonová, která vyhrála obě sjezdové disciplíny. Nejúspěšnější žena historie světových šampionátů vítězí nepřetržitě již sedm let a v seniorské
kategorii má dohromady deset titulů.

Mezi muži se podobně daří jejímu krajanovi Nicolasi Vouillozovi, jehož od roku 1995, kdy přešel z juniorské kategorie, porazil jen před třemi lety Myles Rockwell z USA.
V nejsledovanějším závodě cross country mužů bude chtít letos potěšit domácí fanoušky legenda cyklokrosu a horských kol Thomas Frischknecht.

Juniorský i amatérský mistr světa v cyklokrosu sice nikdy v závodě horských kol nedojel na prvním místě, ale titul z roku 1996 přeci jen získal.

O čtyři roky později se totiž původní vítěz Jerome Chiotti přiznal k užívání prostředku EPO a cyklistická unie mu titul odebrala. "Přišlo to trochu pozdě, ale mám z toho velkou radost a jsem na titul pyšný. Teď mohu říct, že jsem vyhrál všechno  kromě olympiády," dodal šťastný Frischknecht.

Nyní tak má po loňském třetím místě z Kaprunu bilanci jedné zlaté, čtyř stříbrných a jedné bronzové medaile.  Stejně jako populární Švýcar i další úspěšní cyklokrosaři
našli postupně zalíbení v kolech se širšími pneumatikami. Nejlépe si z nich vedl Dán Henrik Djernis, který kraloval bikerům v letech 1992 až 1994.

V roce 1993 se stal zároveň i posledním světovým cyklokrosařským šampionem kategorie amatérů.  Češi se v cross country dosud příliš neprosadili. Od roku
1990, kdy se konalo premiérové MS v americkém Durangu, se nikdo nedostal do elitní desítky.

Nejlépe si vedla lyžařka Kateřina Neumannová, která ve svém doplňkovém sportu obsadila v roce 1995 dvanáctou příčku. Stejného umístění dosáhla o šest let později
její kolegyně Kateřina Hanušová.

Z juniorské kategorie má Hanušová stříbro z roku 1995, stejně jako Vojtěch Bachleda z kanadského Bromontu, kdy v roce 1992 hájil ještě barvy bývalého Československa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze