Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biker Kulhavý vzdal cyklokrosové mistrovství světa. Má jiné priority

Jaroslav Kulhavý (vpravo) rozhodně nebyl bez šance. Takhle třeba proháněl Petra Dlaska. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2010
Cyklokrosové mistrovství světa v Táboře se bude muset obejít bez Jaroslava Kulhavého. Důvodem není absence fazony či zranění. Nejlepší český biker posledních let svou účast "odpískal" úplně sám, přestože místo v týmu by na něj vedle Zdeňka Štybara, Radomíra Šimůnka, Petra Dlaska nebo Martina Bíny s největší pravděpodobností zbylo.

"Pro někoho to může znít blbě, ale já se prostě nechtěl plácat kolem desátého až patnáctého místa," říká všestranný cyklista z Ústí nad Orlicí, jenž na loňském světovém šampionátu bikerů obsadil deváté místo a vylepšil historicky nejlepší český výsledek.

Někdejší juniorský mistr světa si k cyklokrosu odskočil už vloni. Upozornil na sebe několika skvělými výsledky, ale jak rychle mezi jezdce s úzkými galuskami vstoupil, o to rychleji zase skočil na horské kolo. To samé zopakoval i letos, přestože přechod mezi oběma odvětvími mu zkomplikovala zlomenina žebra a natržená šlacha v rameni.

Také letos způsobil v domácím "cyklokrosovém rybníce" pořádnou bouři. Páté místo v kolínském Českém poháru ještě bylo na rozjezd. Ale pak následovaly stříbro v Holých Vrších, kde nestačil jen na lídra celého seriálu Martina Bínu a dvě vítězství - v Lounech a Uničově.

Tehdy ještě Kulhavý tvrdil, že o nominaci se porve. Zlomem byl závod Světového poháru ve španělském Igorre, kde dojel znechucený na 38. místě. "Formu bych fakt měl, ale probíjet se dopředu z úplně posledních pozic na startu? To je nesmírně těžké, ne-li nemožné," pokračuje Kulhavý, který minulý týden oslavil 25. narozeniny.

"Už v prvním kole jsem tam několikrát narazil, zamotal se a bylo po nadějích. Na velké závody zkrátka nemám vyjeté potřebné pozice." Ze stejného důvodu vzdal i světový šampionát, který se v Táboře pojede 31. ledna. "Konkurence v Českém poháru je také dobrá, ale tam nemusím startovat úplně zezadu. Jsem přesvědčen, že výkonnostně do reprezentačního týmu patřím, ale mou prioritou jsou dobré výsledky," uvádí jezdec týmu Rubena Specialized.

A co si pod pojmem "dobrý výsledek" představuje? "Rozhodně být do 10. místa, na což bych nejspíš měl. Vím ale, že trenér Klouček dokáže složit výborný tým a kluci se podle mě na domácí trati postarají o opravdu skvělé výsledky. Holt ale beze mě," říká borec, jenž už cyklokrosový speciál odložil a naopak opět oprášil horské kolo.

"Neříkám, že jsem s cyklokrosem skončil nadobro, jen už v něm nevidím prostor na posun dopředu. A právě bike mně přesně to nabízí, stále objevuji nové a nové výzvy," přemýšlí Kulhavý a má jasno, čeho by v nové sezoně chtěl dosáhnout.

"Chtěl bych se posunout na přední příčky, kde ještě žádný český závodník nikdy nebyl. Tam pořád vidím rezervy," říká orlickoústecký patriot, který má na mysli pravidelný atak elitní desítky v závodech Světového poháru i na světovém šampionátu nebo olympijských hrách.

"Vloni mi do úplné spokojenosti chyběl jen malý kousek," vzpomíná na technické problémy nebo zranění z konce sezony. "Letos to bude určitě lepší, protože už nebudu jen testovat nové komponenty, sady či pláště jako dosud. Rovnou se naplno vrhnu do nového ročníku s již vyzkoušenými materiály."

Úvodní blok hrubé přípravy má už Kulhavý v nohách. V nejbližší době odcestuje na soustředění do tepla. A 27. února nechce chybět na startu úvodního podniku Světového poháru na Kypru.Česká spořitelna, a.s.
Náborová podpora pro region Severozápadní Čechy

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze