Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistický maraton Drásal bude ještě těžší. Bikeři změnu vítají

Momentka z Bikemaratonu Drásal | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

24 2016
Kultovní Bikemaraton Drásal si od svého založení v roce 1994 drží punc nejdelšího jednorázového závodu horských kol v Česku. A před letošním 23. ročníkem, který se pojede v sobotu, ho pořadatelé ještě natáhli. Klasický Drásal měří 117 kilometrů, Obr verze dokonce 177.

„Proti minulým letům stráví nejrychlejší na trati o dvacet až třicet minut více,“ odhaduje Ondřej Fojtík, člen organizačního štábu.

Na papíře nevypadá prodloužení o 2 kilometry nijak závratně. Jezdci ale nastoupají o 300 metrů více a hlavně na trati ubyly rychlé úseky na asfaltu a zpevněných cestách.

„Trasa bude techničtější,“ poznamenal Fojtík, který ovládl závod napříč Hostýnskými vrchy v minulosti čtyřikrát, naposledy v roce 2013.

Bikeři se mohou těšit na nový průtah o délce 50 kilometrů. Začíná na Trojáku a vede přes Vysoký Grúň, kolem lomu u Hošťálkové, sjezdem do Bike arény v Semetíně, protne Držkovou a zříceninu hradu Lukov.

Bikemaraton Drásal

Obr Drásal
start v 5.30 hodin, délka 177 kilometrů, převýšení 5 432 metrů

Klasický Drásal
7.45 hodin, 117 km, 3 920 m

Malý Drásal
11.30 hodin, 55 km, 1 985 m

Hobby jezdci
11.55 hodin, 31 km, 949 m

Fitness jízda
13.00 hodin, 14 km, 190 m

Dětské závody
od 9.20 do 12.00 hodin

Start na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově, cíl v zámecké zahradě.

„Chtěli jsme Drásala zatraktivnit a zavést závodníky na méně známá místa Hostýnek,“ přiblížil Fojtík.

Z původní tratě klasického Drásala vypadla nejrychlejší část z Lázů přes Jarcovou, asfaltový úsek kolem řeky Bečvy a přes Prženské Paseky. Účastníci Obra si ho střihnou jednou, na rozdíl od dvou loňských okruhů.

„Nový úsek je těžší, někdo kňourá, ale většina lidí změnu vítá a těší se. Drásal bude spravedlivější, každý pojede za sebe,“ míní Fojtík.

Nová trasa však není jedinou letošní novinkou. Drásal se pojede výjimečně o týden dříve, první prázdninový víkend by se křížil se závodem Světového poháru na Vysočině. Příští rok se zase pořadatelé vrátí k červencovému datu.

První jezdci se postaví na start třetího ročníku Obr Drásala na holešovském náměstí Edvarda Beneše už o půl šesté ráno a Jan Jobánek se pokusí zkompletovat vítězný hattrick.

„Prý všechno směřuje k obhajobě. Konkurenci bude mít ale těžkou,“ upozornil Fojtík.

Startovní pole Obra zpestří americký biker s mexickými kořeny David „Tinker“ Juarez, ikona světových ultravytrvalostních závodů na horských kolech.

„Není podstatné, kolikátý skončí. Pro nás je jeho přítomnost cyklistickým svátkem,“ zve Fojtík na souboj s 55letým dvojnásobným olympijským účastníkem a vicemistrem světa, který už má za sebou středeční besedu s bikerovými nadšenci. „Každý rok chceme přivést jednu osobnost.“

Jedna ale v sobotu scházet bude. Vítěz posledních dvou ročníků klasického Drásala Pavel Boudný bude bojovat na mistrovství světa v maratonu. Jeho nástupce by se měl v cíli objevit krátce před 13. hodinou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze