Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kolo a golf? Jde to. Loňský triumf obhájil Trčka, byť o jedinou ránu

Momentka z BikeGolf Championships. | foto: David Stella, Velo

25 2015
Už jste někdy slyšeli o bikegolfu? Jak název napovídá, jde o kombinaci dvou na první pohled vzdálených odvětví - BikeGolf Championships se letos konal již podruhé na hřišti Čertovo Břemeno a v jihočeské krajině kolem Jistebnice. Loňské vítězství obhájil golfový profesionál a trenér GA Skopový z Hodkoviček Petr Trčka, těsně za ním skončil Jiří Spudich, o největší překvapení se třetím místem postaral novinář z časopisu Golf Digest Andrej Halada.

Trčka zvítězil o jedinou ránu, o to větší byla jeho radost. „Kolo bylo perfektní, jelo se mi skvěle. Trénoval jsem, taky shodil po zimě nějaká kila, a to se projevilo, měl jsem lepší výjezdy. I moníneckou sjezdovku jsem vyšlapal. I přes ten horší golf to nakonec stačilo... Jsem ale moc šťastný, akce měla zase perfektní atmosféru, rád jsem se sešel s lidmi, které baví oba sporty.“

Nejprve se v sobotu jelo na kole náročných 44 kilometrů terénem s převýšením přes 1 000 metrů, v neděli následovalo 18 jamek golfového turnaje. Přepočet časů dosažených na kole byl stanoven tak, že dvě minuty ztráty v cyklistické části odpovídaly jedné ráně v golfu. Trčka, jinak také absolvent velkého ironmana, zajel podle předpokladů výtečně kolo; jeho čas 2 hodiny 7 minut byl nejlepší z celého pole.

Fotogalerie

Do golfového turnaje vstupoval jako favorit, ale nezahrál podle svých přání: 83 ran na hřišti s parem 70, přičemž ještě před týdnem šel těžší hřiště na Kořenci se skórem pouhých plus 3. Dva míčky v autu znamenaly zapsanou desítku; tím si skóre pokazil a závěr turnaje zdramatizoval. Náskok z kola mu nakonec těsně stačil, nicméně roli lídra potvrdil.

Do značné míry překvapením je třetí místo Andreje Halady, jednoho ze spoluzakladatelů celé akce. Na kole zajel 2 hodiny 43 minut, čas v podstatě průměrný - po první části byl mezi dvacítkou borců devátý. Ale 80 ran z golfu, druhý nejlepší výsledek dne, mu vyneslo bronz. Halada jel přitom ve svých 48 letech vůbec poprvé v životě cyklistický závod. „Když po tak náročné jízdě projedete cílem, a je úplně jedno, na kterém místě, dá se to přirovnat jen k tomu, když vyhrajete golfový turnaj. Euforie z kola, všechny ty vyplavené endorfiny mi pomohly druhý den v golfu,“ glosoval Halada.

Nejlepšího golfového výsledku dne dosáhl příbramský Pavel Slepička, který zahrál 74 ran a pomohl tak i příbramským cyklistům/golfistům k vítězství v týmové soutěži o pouhé dva body. Nejlepším v kategorii nad 50 let byl Jaroslav Jára z klubu Plzeň – Dýšina, který na kole zajel rovněž výtečný čas: 2 hodiny 16 minut, titul v kategorii žen obhájila Alena Klierová ze Specializedu, v celkovém hodnocení všech startujících jí patřila příčka na začátku druhé poloviny.

Spokojenost neskrýval ani Martin Raufer, cyklistický novinář a spoluvydavatel časopisů Velo, Cykloturstika a 53x11.

„Kombinace obou sportů ukázala při správném přepočtu, že nikdy není nic hotové nebo jasné. Šanci má skvělý golfista, skvělý cyklista i hodně dobrý univerzál. Je prima, že bikegolf hodně lidí motivuje. Ať už ke golfovému tréninku, ke shazování zimních a jarních kil navíc nebo k oprášení starého či dokonce zakoupení nového kola. Na tomhle závodě je jedinečné, že každá z disciplín vyžaduje úplně jiné schopnosti a dovednosti, i s potížemi a překážkami se musíte vyrovnávat jinak,“ přiblížil.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze