Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonové štafety vyhráli Rakušané a Rusky. Češi sedmí, ženy dvanácté

Štafeta rakouských biatlonistů ve složení (zleva) Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger a Christoph Sumann | foto: AP

13 2009
Mezi muži vládli domácí Rakušané, ženám v biatlonových štafetách při Světovém poháru v Hochfilzenu Rusky. České mužské kvarteto si doběhlo pro sedmou příčku, jejich reprezentační kolegyně dosáhly na dvanáctou pozici.

Česká štafeta biatlonistů ve složení Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Tomáš Holubec, Ondřej Moravec výrazně vylepšila svůj výsledek z první štafety olympijské zimy, v níž před týdnem v Östersundu skončila jedenáctá.

Zvítězili domácí Rakušané před Ruskem a Německem.

Biatlonisté absolvovali závod ve stejném složení jako ve Švédsku, pouze Soukup s Holubcem si prohodili pořadí úseků.

Podobně jako v Östersundu rozjel štafetu na 4x7,5 km velmi slušně Šlesingr, jenž pouze jednou dobíjel a předal Soukupovi jako čtvrtý. Druhý člen české sestavy minul dva terče, ale čtvrtou pozici udržel.

České kvarteto se propadlo na třetím úseku, na němž Holubec třikrát dobíjel a klesl až na konec první desítky. Na rozdíl od Östersundu podržel v Hochfilzenu štafetu finišman Moravec.

Nejmladší člen týmu, který musel před týdnem na trestný okruh, dnes zastřílel naprosto čistě a vytáhl kvarteto až na sedmou pozici. V závěrečném spurtu porazil o sedm setin sekundy soupeře ze Švýcarska.

Rakouský biatlonista Simon Eder na třetím štafetovém úsekuChristoph Sumann oslavuje s rakouskou vlajkou poté, co do cíle přivezl štafetu na prvním místě

"Dnes mohu být konečně spokojen. Ondra předvedl přesně to, co od něho ve finiši očekáváme," uvedl na svazovém webu šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář, který pochválil i zbylé členy štafety.

"Michal opět prokázal, že jízda v kontaktu je jeho doménou a na první úsek patří. Jarda tady má dobrou formu a potvrdil to. Tomáš Holubec sice není v takové pohodě jako ve Švédsku, ale důležité je, že závod ustál," poznamenal Rybář, jehož tým pro příští díl SP v Pokljuce posílí z marodky Zdeněk Vítek. "Ve Slovinsku bychom tak mohli konečně startovat v šesti," doufal šéftrenér.

Pro páté štafetové vítězství v historii si Rakušané doma dojeli suverénně. Druhé Rusko porazili o 25 sekund, třetí Němci byli dalších sedm sekund zpět. Češi ztratili 1:43,1.

výsledky

Muži:
Štafeta 4x7,5 km
: 1. Rakousko (Eder, Mesotitsch, Landertinger, Sumann) 1:16:13,1 hod. (0 tr. okruhů/6 dobíjení), 2. Rusko (Čerezov, Usťugov, Kruglov, Čudov) -25,7 (1/5), 3. Německo (Stephan, Peiffer, Greis, Schempp) -32,0 (0/5), 4. Francie -1:24,7 (1/8), 5. Norsko -1:27,8 (1/11), 6. Švédsko -1:37,6 (0/8), 7. Česko (Šlesingr, Soukup, Holubec, Moravec) -1:43,1 (0/6).

Ženám unikla desítka až na posledním úseku

Český tým si oproti první štafetě sezony, jež se jela minulý víkend v Östersundu, o jednu příčku polepšil. Biatlonistky útočily na elitní desítku, o umístění v ní však přišly na posledním úseku, na němž musela Zvařičová celkem pětkrát dobíjet a běžecky nestačila na finišmanky Itálie a Běloruska.

Závod rozjížděla nejúspěšnější reprezentantka z minulé sezony Vítková, jež se v olympijské zimě představila vůbec poprvé. "Hodně to bolelo," svěřila se webu českého biatlonu Vítková.

Ruská štafeta biatlonistek (zleva): Romanovová, Bulyginová, Zajcevová, SlepcovováSvetlana SlepcovováFrancouzská štafeta biatlonistek (zleva): Brunetová, Becaertová, Dorinová a Baillyová

Střeleckou část zvládla výborně, pouze jednou dobíjela. "Z první rány jsem měla trochu obavy, ale jakmile mi to začalo padat, napětí ze mě spadlo," dodala jednadvacetiletá reprezentantka, jíž příští týden v Pokljuce čeká pouze sprint a pokud se kvalifikuje, tak i stíhačka.

Svým výkonem potěšila osobního kouče Jindřicha Šikolu. "Viděl jsem, že toho má po dvou kolech dost. Nohy za sebou těžce tahala. Ale i přesto si se střelbou poradila. Tomu jsem moc rád," uvedl Šikola.

Rezlerové předávala Vítková jako desátá, druhé člence štafety se vedlo na střelnici stejně a vytáhla tým dokonce na osmou pozici.

Zpět na desátou příčku se po čtyřech dobíjeních vrátila Vejnarová, na posledním úseku pak Zvařičová klesla o další dvě místa.

Češky ztratily pět a půl minuty na vítězné Rusky, které tak vylepšily své druhé místo z Östersundu. O jednu příčku oproti týden starému výsledku si polepšily také druhé Francouzky. Ve Švédsku vítězné Němky tentokrát na medailové umístění nedosáhly, dojely 15 sekund po třetích Seveřankách.

výsledky

Ženy 
Štafeta 4x6 km:
1. Rusko (Slepcovová, Bulyginová, Romanovová, Zajcevová) 1:13:37,0 (0 tr. okruhů/6 dobíjení), 2. Francie (Brunetová, Becaertová, Dorinová, Baillyová) -3,8 (0/7), 3. Švédsko (Högbergová, Olofssonová-Zideková, Nilssonová, Jonssonová) -4,6 (0/3), 4. Německo -19,5 (0/12), 5. Norsko -2:10,6 (0/8), 6. Polsko -2:26,1 (0/12), ...12. Česko (Vítková, Rezlerová, Vejnarová, Zvařičová) -5:29,6 (0/11).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze