Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonisté poběží na Vysočině pouze sprinty. Češi touží po desítce

Momentka z biatlonového areálu na Vysočině. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

8 2016
V prosinci tomu věřil asi málokdo, ale Vysočina uspořádá i přes nepřízeň počasí tento víkend mezinárodní biatlonový IBU Cup. Původně plánované sobotní vytrvalostní závody však na poslední chvíli střídají sprinterské závody, které se tak poběží po oba dny.

Není to tak dávno, konkrétně 29. prosince, kdy novoměstská Vysočina Arena připomínala spíš letní středisko než areál pro zimní sporty. Počasí letos nadělalo vrásky organizátorům po celé Evropě. Boj s teplotní nepřízní vzdali šéfové biatlonu v Oberhofu, slalomu v Zábřehu i v Levi nebo třeba také skoků v Kuusamu.

Vysočina však šla do rizika. Rozhodla se: My závody uspořádáme!

Předpověď na přelom roku byla až zázračně příznivá. Teploty měly některé dny dosahovat -10 stupňů Celsia - což se skutečně naplnilo.

A tak ve středu, kdy čeští biatlonisté dorazili na „bílou“ Vysočinu, trenér ženského týmu Marian Málek mohl chválit: „Je to bomba, klobouk dolů. Na to, že se ještě před týdnem prakticky nikde u nás nelyžovalo, jsou podmínky super.“

Areál je připravený. Do poslední chvíle navíc žila naděje, že se v sobotu odjedou i vytrvalostní závody.

Málo sněhu, krátké tratě

Až během čtvrtka jeden z organizátorů závodů Jan Skříčka vyslal zprávu: „Po dnešní obhlídce tratí jsme se rozhodli, že uspořádáme pouze sprinty. Vzhledem k současným podmínkám jsme rádi, že závody uskutečníme. Počasí nám umožnilo upravit okruhy pouze v délkách 2,5 a 3,3 kilometru.“

Neznamená to ale, že by se sprinty jely pouze v neděli. Jak muži, tak ženy se ve stejné disciplíně představí také v sobotu.

Většina z českých závodníků, kteří se v rámci IBU Cupu, tedy „béčkového“ biatlonového poháru, představí na Vysočině, se připravovala na Slovinsku s A-týmem. „Pouze čtyři sportovci zůstali tady v Česku, s nimi jsme trénovali v Jablonci nad Nisou, kde se na konci roku také začalo zasněžovat,“ objasňuje mužský trenér Aleš Ligaun.

Jeho nominace pro čtvrtý díl poháru této sezony vypadá následovně: Vít Jánov, Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík a Tomáš Vojík.

Na seznamu schází druhý nejlepší Čech celkového pořadí IBU Cupu Adam Václavík, jemuž se trenéři rozhodli dát šanci ve Světovém poháru v Ruhpoldingu.

Zato v České republice pojede nejlepší český biatlonista v žebříčku mezi muži, Tomáš Vojík, kterému patří se 107 body průběžné 18. místo po prvním trimestru. Dlužno doplnit, že co se týče bodového hodnocení disciplín, tak tam si vede nejlépe ve sprintu Adam Václavík.

Od koho tedy lze očekávat boj o slušný výsledek? „Jsou dvě jména, která by mohla udělat nějaký pěkný výsledek. A to jsou Vojík a Kristejn,“ komentuje nominaci Ligaun a připojí: „Zapomenout nemůžeme ani na Matěje Krupčíka, který loni zajížděl dobré výsledky. Letos se do toho také pomalu dostává.“

Nejlepší letošní výsledek ve sprintu zajel z Čechů Kristejn, jenž skončil čtvrtý v italském Ridnaun.

Chceme dojet v nejlepší desítce

Neplatí to jen u mužů, ale také u žen, že spokojení budou oba trenéři v případě dosažení výsledku do patnáctého, v ještě lepším případě desátého místa. „Výsledek do desítky bychom brali všema deseti,“ potvrzuje ženský trenér Marian Málek.

Ten bude mít k dispozici v Novém Městě o dvě závodnice více. Nominace vypadá takto: Kristýna Černá, Ludmila Horká, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Barbora Tomešová a Veronika Zvařičová.

Z ženského týmu je na tom nejlépe v celkovém žebříčku poháru Barbora Tomešová, jíž momentálně patří 21. místo s počtem 94 bodů. Ve sprinterské disciplíně si vede nejlépe čtrnáctá Ludmila Horká. A nejlepší výsledek sezony ve sprinterském závodu zajela Jessica Jislová, jež skončila při první zastávce v Idre na šestém místě.

Z Málkových svěřenek by se o zajímavý výsledek mohla poprat trojice žen. „Sázím na Lídu Horkou, Jessicu Jislovou a Báru Tomešovou, všechny tři biatlonistky se letos dostaly do první desítky,“ říká kouč.

Závody žen začnou v obou dnech v 10 hodin a závody mužů ve 13 hodin. Představit by se na Vysočině mělo tento víkend kolem 250 závodníků z 35 zemí. Vstup na závody je zdarma.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze