Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roušky a únik na „konec světa“. Vydrží biatlonistům před MS forma?

Michal Šlesingr předává štafetu před posledním úsekem, na který se chystá Ondřej Moravec. | foto: Český biatlon, Michal Červený

16 2015
„Mám toho dost,“ říkal Ondřej Moravec. „Trápil jsem se jako prase,“ vykládal pro svazový web Michal Šlesingr. „Běžecké síly scházejí,“ všiml si trenér mužské reprezentace Marek Lejsek. Biatlonisté v nabitém závěru sezony už bojují s únavou. Přesto dokázali o víkendu v norském Oslu zazářit.

Jak moc? Ženská štafeta vyhrála třetí závod v sezoně a takřka si zajistila malý glóbus. Mužské kvarteto skončilo čtvrté. Gabriela Soukalová dojela pátá ve sprintu, Ondřej Moravec sedmý. A ještě ve čtvrtek slavila Veronika Vítková bronz.

To jsou velmi povzbudivé zprávy; tím spíš, že zastávka na norském Holmenkollenu byla posledním testem před vrcholem sezony, mistrovstvím světa ve finském Kontiolahti, které se koná od 3. do 15. března.

Co udělat, aby skvělá forma do té doby vydržela? V pondělí čeká biatlonisty přesun do slovinské Pokljuky, kde absolvují finální fázi přípravy před šampionátem. Nejprve však přijde na řadu odpočinek po náročném programu, který trápil zejména nemocemi vysíleného Šlesingra.

Fotogalerie

Není divu: zatímco řada dalších špičkových biatlonistů vynechala některé závody Světového poháru, Češi šanci na oddych nedostali.

„Ohromně si vážíme českých fanoušků. Určitě nechceme vynechávat nějaký závod, abychom si řekli: Vsadíme všechno na jednu kartu a jeden závod. Pro nás je celá sezona ohromně důležitá,“ líčil šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář.

Fyzická pohoda bude základem úspěchu. „Pokud budeme všichni zdraví, tak věřím, že se výsledky dostaví,“ myslí si Soukalová.

Také kvůli tomu biatlonisté na Světový pohár do norského Osla vyrazili s rouškami přes tvář. Báli se, aby v době chřipkové epidemie neonemocněli. „Jejich organismus je oslabený po závodech. Snažíme se dělat maximum pro prevenci. Nejhorší, co se závodníkovi může stát, je, když stráví celý rok tvrdou dřinou a před vrcholem sezony onemocní,“ popisuje Rybář.

I proto se biatlonisté drží po většinu sezony v izolaci od běžné populace. „Kvůli tomu jsem odjela přes Vánoce úplně pryč, abych se separovala od rodinných návštěv,“ popsala Soukalová. „A když jsem byla doma, tak za mě chodili nakupovat členové rodiny, abych zbytečně nikde necourala.“

A tak se i před vrcholem sezony biatlonisté „uklidí“ do ústraní, tentokrát do slovinské Pokljuky. „Je to v uvozovkách konec světa. Budou tam sice i další hosté, ale člověk ví, jak tam kdo kašle, smrká, a může se tomu vyhnout. Tady nevíte, kde na vás někdo kýchne,“ vysvětluje Rybář. „Ne že bychom byli takové citlivky, ale nechceme nic podcenit.“

V Pokljuce dostanou biatlonisté alespoň možnost užít si pár dnů se svými blízkými, tedy s těmi zdravými. Za Soukalovou se chystá její přítel, badmintonista Petr Koukal.

„A taky zkusíme ještě malinko vyladit formu. Byl bych moc rád, kdyby se to povedlo tak, jako se nám to dařilo poslední tři roky,“ řekl Rybář. Nejen on touží, aby se na úspěšné medailové roky navázalo.Najdete na iDNES.czmobilní verze