Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonista Moravec hodil za hlavu strach ze střelby. A jede na olympiádu

Ondřej Moravec | foto: Český svaz biatlonu

16 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jméno biatlonisty Ondřeje Moravce je v olympijské nominaci možná překvapením. Vždyť v loňské sezoně bodoval jen v jediném závodě, trápil se se střelbou. V paměti zůstává nevídaný výkon, kdy ve štafetě právě na tratích ve Vancouveru netrefil vleže na osm pokusů ani jeden terč.

Po speciální letní přípravě je všechno jinak. "Jestliže jsem loni přijížděl na střelnici se strachem, teď je všechno jinak," přiznává.

A střelecká příprava pod dohledem specialistů v SKP Plzeň se mu vyplatila. "Je to znát nejen na výsledcích, ale i na sebevědomí. Už si věřím. Teď vím, že ke sklopení terče nemusím trefovat desítky, že stačí lízaná osmička," usmál se.

Letos bodoval už třikrát a zvládnul i klíčový čtvrteční závod v Ruhpoldingu, po němž hlavní kouč Ondřej Rybář oznámil podstatnou část nominace na olympijské hry.

Moravec v něm dojel 34. s jedinou minelou. A večer při sdělování ortelu mohl být v klidu. I proto, že v interním žebříčku, který byl pro nominaci klíčový, držel nominační místo.

"Po soustředění v Obertilliachu minulý týden jsem se Vlasty Vávry (osobní kouč) ptal, jak na tom jsem. A když se mi povedl čtvrteční sprint, věděl jsem, že o olympiádu nemůžu přijít."

Napětí ve chvíli oznamování by se dalo krájet. "Je nás šest a bohužel jeden z nás musí vypadnout. Ještě se bude rozhodovat dál, u Tomáše (Holubce) a Romana (Dostála) je pořád o co bojovat."

Moravcovi se ulevilo, je rád že to má za sebou. "Ten tlak byl velký. Teď už se mi bude závodit mnohem lépe."

Rodák z Letohradu se tak v 25 letech podívá už na druhé hry. Před čtyřmi lety obsadil 32. místo ve sprintu, 39. ve stíhačce a byl členem šesté nejrychlejší štafety her.

Teď věří, že v Kanadě v únoru vylepší své svá maxima. Skladbu přípravy s trenérem přiblížili tomu, co dělali v juniorech.

Tehdy se mu podařilo formu vždy vygradovat na nejdůležitější závody roku. kdy se nám na vrchol sezony vždy podařilo formu vygradovat. "Jsem přesvědčen, že teď to bude podobné," řekl dodal osminásobný medailista z juniorských MS.Najdete na iDNES.czmobilní verze