Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fourcade má šestý křišťálový globus v řadě. Nejlepší z Čechů byl Krupčík

NA TĚŽKÉM SNĚHU. Tomáš Krupčík ve sprintu v Pchjongčchangu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

3 2017
Jak zrádná je olympijská trať v Pchjongčchangu, poznal i Martin Fourcade. Také hvězdného francouzského biatlonistu potrápil vítr a led, přesto se dvěma chybami obsadil ve sprintu třetí místo a zajistil si s předstihem zisk velkého křišťálového glóbu. Vyhrál Rakušan Julian Eberhard, nejlepší z pětice Čechů Tomáš Krupčík skončil na 19. místě.

Doběhl do cíle, jako by jen mávl rukou a předklonil se. Večerní závod ho v náročných podmínkách vyčerpal.

Největší hvězda současného biatlonového vesmíru v Jižní Koreji zablikala - Fourcade v cíli věděl, že nevyhraje rekordní dvanáctý závod v sezoně. Ale tušil, že v celkovém hodnocení Světového poháru ho už nikdo nepřekoná. Přestože se asijský díl seriálu se teprve rozběhl a ještě zbývá odjet šest individuálních závodů.

On-line reportáž

Sprint na 10 km jsme sledovali podrobně.

Největší konkurent Anton Šipulin z Ruska už totiž měl sprint na deset kilometrů dávno za sebou, jeho jméno se skrývalo v hloubi výsledkové listiny. Nakonec bronzový Fourcade si připsal nový rekord.

Legendární Ole Einar Björdalen sice také má ve sbírce šest velkých křišťálových glóbů. Jenže Fourcade vládne nepřetržitě od sezony 2011/2012. Dvanáct let starý rekord v počtu vítězství v jednom ročníku (zatím) zůstal Norovi.

„Je to trochu bláznivé, ještě si to ani pořádně neuvědomuju,“ prohlásil Fourcade krátce po dojezdu. Soustředil se, aby si hlavně pořádně zvykl na místo, kde bude za rok bojovat o olympijské medaile. A těší se, že znovu zažije stejně pozitivní emoce.

Na střelnici se točil vítr

Přes den se teploty pohybovaly kolem 5 °C, foukal čerstvý vítr a jak zapadalo slunce, zbytky sněhu přimrzaly. Stejně jako ve čtvrtečním sprintu žen, který se nepovedl ani české jedničce Gabriele Koukalové, nebyly podmínky ideální.

Na střelnici si většina biatlonistů vybírala stav číslo 30, nejlépe krytý před nepříjemným větrem. Závodníci korigovali mířidla, přecvakávali a hodně často pálili vedle. Podmínky na stadionu se často měnily, byla to loterie podobná závodům skokanů na lyžích.

Fotogalerie

Poryvy větru polámaly německé ambice - tři chyby vestoje napáchali třeba Peiffer i Doll, překvapivý světový šampion ze sprintu v Hochfilzenu.

Ani Fourcade se nevyvaroval minel. Při ležce minul třetí ránu a odjížděl jako čtrnáctý, na zádech muž ve žlutém dresu měl kromě zbraně dalších pět kolegů, byli za ním disciplinovaně seřazení jako kačenky. A Francouz uháněl, aby porazil Šupulina a získal cennou trofej.

Při střelbě vestoje se mu nezavřel poslední terč, spěchal na trestné kolo a odjížděl na průběžném pátém místě. Ještě se dokázal vyhecovat a Rakušana Landertingera předčil o necelé tři sekundy.

Jenže v pátečním sprintu se vyplatilo útočit ze zadních pozic s vyšším startovním číslem. Počasí se trochu uklidnilo. A tak Fourcada předběhl americký veterán Lowell Bailey s 81, mistr světa z vytrvalostního závodu, po rychlé a přesné střelbě i drtivému finiši.

Julian Eberhard ve sprintu v Pchjongčchangu.
Julian Eberhard po triumfu ve sprintu v Pchjongčchangu.

Julian Eberhard a jeho triumf ve sprintu v Pchjongčchangu.

Nejlepší čas - 23:11,1 - měl na střelnici rovněž „nulový“ Julian Eberhard, který vyrazil do závodu až jako devadesátý. Rakušan nadělil Baileymu a Fourcadovi více než 40 sekund a už podruhé v této sezoně kraloval sprintu.

„Wow,“ zhodnotil Bailey před televizní obrazovkou Eberhardův výkon.

Krupčík si zajel osobní maximum

Naopak český tým díky Tomáši Krupčíkovi vydělal na nasazení hned na začátek startovního pole. Devětadvacetiletý biatlonista se rozběhl ve vysokém tempu. Jako jednomu z mála se mu navíc podařilo zkoncentrovat se na střelnici. Za 33 sekund vyčistil všechny terče.

Tomáš Krupčík

pro Radiožurnál

JAK JSEM DOPADL. Tomáš Krupčík ve sprintu v Pchjongčchangu.

"Je to tady trošku náročný s časovým posunem a jsem rád, že to mám za sebou. Abych se radoval z výsledku, na to snad zatím ani nemám síly, ale spokojenost je velká, protože to je můj nejlepší svěťákový výsledek."

"Když jsem přijel na ležku, tak mi foukalo zprava, ale než jsem začal střílet, tak se to otočilo zleva. Dost jsem přecvakával a nebyl si jistý, jestli jsem to udělal správně, ale všechno mi spadlo. Vestoje to byla relativně pomalá položka na dva nádechy, ale raději jsem si to hlídal a nula se počítá.“

Ani jednou z deseti ran neminul!

„Vedeš, pojď, pojď, pojď!“ křičeli na Krupčíka trenéři podél tratě po čisté stojce, když držel průběžné první místo.

Jenže běžecky Čech v posledním kole nestíhal, docházely mu síly, přesto to stačilo na nejlepší výsledek v životě - 19. místo se ztrátou skoro minuty a půl. Krupčík za sebou nechal Dolla i Šupulina.

„Tomáš absolvoval pěkný závod,“ komentoval Krupčíkův výsledek trenér Michael Málek ve vysílání ČT. Maximem českého biatlonisty byl dosud stíhací závod v Östersundu v roce 2014, kdy skončil jednadvacátý.

A co další Češi? Nic moc.

Na body dosáhl už jenom 24. Michal Šlesingr, který udělal na střelnici jednu chybu.

„Nemyslím si, že by si Michal počínal špatně, jedna rána mu foukla napravo. Mohl střílet čistě, protože to byla těsná rána. Ale běžecky nebyl takový, jak jsme ho znali,“ uvedl kouč Málek.

Michal Krčmář, při neúčasti Ondřeje Moravce česká jednička, udělal sice jen dvě chyby, ale pustil před sebe i kolegu Adama Václavíka (tři rány vedle). „Na lyžích nebyl ve své kůži,“ všiml si Málek.

Jaroslav Soukup, jenž dostal po čase možnost předvést se v A týmu, jenom zvýraznil běžecké trápení. Ačkoliv musel jen na jedno trestné kolo, ani nepostoupil do sobotního stíhacího závodu. Se ztrátou skoro tří minut dojel až na 69. místě.

Výsledky Světového poháru biatlonistů

Pchjongčchang (Korea)

Muži - sprint (10 km): 1. Eberhard (Rak.) 23:11,1 (0), 2. Bailey (USA) -40,7 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -45,4 (2), 4. Landertinger (Rak.) -48,1 (0), 5. Lesser (Něm.) -50,3 (1), 6. Windisch (It.) -54,1 (1), 7. Wiestner (Švýc.) -1:02,3 (1), 8. Eder (Rak.) -1:05,5 (2), 9. Garaničev (Rus.) -1:06,3 (2), 10. Pryma (Ukr.) -1:07,7 (0), ...19. T. Krupčík -1:26,9 (0), 24. Šlesingr -1:33,1 (1), 43. Václavík -2:07,3 (3), 49. Krčmář -2:12,3 (2), 69. Soukup (všichni ČR) -2:52,2 (1).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1068, 2. Šipulin (Rus.) 708, 3. Schempp (Něm.) 673, 4. J. T. Bö (Nor.) 621, 5. Eberhard 573, 6. Peiffer (Něm.) 560, ...14. Moravec 416, 17. Krčmář 389, 21. Šlesingr 318, 53. Soukup 52, 61. Václavík 42, 65. T. Krupčík 34.Najdete na iDNES.czmobilní verze