Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukalová se posouvá do čela Světového poháru, ve stíhačce byla druhá

AHOOOJ! Gabriela Koukalová v cíli stíhacího závodu v Oberhofu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2017
Obhájkyně celkového vítězství ve Světovém poháru se vrací do žlutého. Biatlonistka Gabriela Koukalová skončila ve stíhacím závodě v německém Oberhofu na druhém místě, nestačila jen na Francouzku Marii Dorinovou-Habertovou a v celkovém bodování se posunula před Němku Lauru Dahlmeierovou.

Už po pátečním vítězném sprintu se Gabriela Koukalová zimou třásla: „Na střelnici jsem skoro necítila ruce.“

V Oberhofu o den později ještě přituhlo. Teploměr sahal pod minus deset stupňů, slunce zalezlo a foukal silný vítr.

„Gábina tyhle podmínky nemiluje, ale zvládla to,“ oceňoval trenér Zdeněk Vítek po závodě v rozhovoru pro Českou televizi.

Na položkách vleže si Koukalová s nepříznivým počasím ještě poradila. Dvakrát pálila čistě a tou dobou její náskok na prvním místě sahal ke 40 vteřinám.

On-line

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Na konečné druhé místo ji odsunula až střelba vestoje. Na třetí položce jednou minula a dostala se před ni Dorinová-Habertová, suverénka druhé poloviny závodu.

„První rána vestoje byla nervózní,“ vycítil Vítek. „Ale postupně se Gábina dostávala ke středu.“

V běžeckém úseku před poslední položkou Koukalová naháněla Francouzku, která však běžela solidně a kontrolovala drobný, čtyř až pětivteřinový náskok.

Definitivně rozhodoval poslední přímý střelecký souboj. Dorinová-Habertová, nebo Koukalová?

Gabriela Koukalová na trati stíhacího závodu v Oberhofu

Gabriela Koukalová na trati stíhacího závodu v Oberhofu

Francouzka začala střílet rychleji, Češka navíc brzy chybovala.

Vzápětí jednou minula i Dorinová-Habertová. Leč Koukalová přidala druhou ránu vedle. To bylo zásadní.

Navzdory jednomu trestnému kolu před cestou do finiše Dorinová-Habertová suverénně ovládla stíhací závod. Stejně tak kontrolované bylo i druhé místo Koukalové.

Teoreticky ji mohla na střelnici ohrozit Finka Mäkäräinenová, jenže to by musela pálit rychle a přesně. To první platilo, jenže se dvěma chybami. Přesto v cíli byla třetí.

Elitní pole totiž bylo netradičně hodně roztáhlé. Čtvrtá Němka Hammerschmidtová ztratila na vítězku Dorinovou-Habertovou přes dvě minuty. Až pak byly rozestupy menší.

Fotogalerie

Kombinace stříbrné příčky a současně umístění před Finkou Mäkäräinenovou vynesla Koukalové posun do čela průběžného pořadí Světového poháru. Obhájkyně vystřídala na prvním místě dosavadní lídryni Němku Dahlmeierovou, která v Oberhofu ze zdravotních důvodů vynechala sprint a stíhací závod.

Koukalová má teď celkově 419 bodů, o pět víc než Mäkäräinenová a o devět víc než Dahlmeierová.

Puskarčíková, druhá česká účastnice stíhačky, skončila na 36. místě.

Jak se vše odehrálo

Hbitý úvod vedoucí Češky. Koukalová startovala do stíhacího klání osamocená, zatímco elitní finsko-francouzské duo Mäkäräinenová, Dorinová-Habertová mohlo spolupracovat. Zdánlivou výhodu však sokyně na prvních kilometrech nevyužily a před příjezdem na první střeleckou položku vzrostla jejich ztráta o pět vteřin na celkových 25 sekund.

Pomalu, ale přesně. Koukalová tedy zalehla k úvodní položce vleže jako první. Střílela s rozvahou, ve svém, pomalejším tempu. Na střelnici strávila 42 vteřin. Důležitější však bylo, že všechny rány zvládla. Pokračovala na prvním místě, zatímco rivalky Mäkäräinenová a Dorinová-Habertová musely na jedno trestné kolo.

Záludná zatáčka v Oberhofu. Oproti pátečnímu sprintu, v němž Koukalové dával zabrat sjezd ostré levotočivé zatáčky, tentokrát Češka zvládala záludný úsek bez problémů. To neplatilo pro Francouzku Chevalierovou, která po první střelecké položce v onom místě upadla. Wiererová jedoucí za ní se soupeřce stihla vyhnout.

Těsná palba. Ale znovu čistá. Na druhé položce Koukalová předvedla hodně těsné rány, řečeno biatlonovým slangem „k deváté hodině“. I kouč Vítek později uznal: „Gábina měla štěstí.“ Češka pokračovala první. Stále měla náskok ke 40 vteřinám. Dorinová-Habertová a Mäkäräinenová nechybovaly.

Dřep. A střídání v čele. Při stálém větru byla kritická obzvlášť střelba vestoje. Než Koukalová na třetí položce poprvé vypálila, uběhlo pár vteřin navíc. Tím spíš Češce nepomohlo, že právě prvním pokusem minula. Vzápětí tři přesné zásahy! Ale před sestřelením posledního terče se začala třást a musela udělat dřep, než naposledy vypálila.

Nástup Francouzky. Koukalová už dokončovala trestné kolo, když střelnici opouštěla Dorinová-Habertová. Ta totiž střílela čistě a posunula se o pět vteřin před Koukalovou.

Neúspěšné stíhání. Češka makala, ale do těsného kontaktu za Dorinovou-Habertovou se nedostala. Při příjezdu na střelnici před poslední položkou ztrácela čtyři sekundy.

Rozhodnuto o vítězce. Dvě rány vedle na závěrečné střelbě vzaly Koukalové naději prohnat ještě Dorinovou-Habertovou. Ta totiž šla jen na jedno trestné kolo a směřovala k poklidnému vítězství bez stresu ve finiši.

ZA TROCHU OBJETÍ ŠLA BYCH SVĚTA KRAJ. Marie Dorinová Habertová (zády) ovládla...

ZA TROCHU OBJETÍ ŠLA BYCH SVĚTA KRAJ. Marie Dorinová Habertová (zády) ovládla stíhací závod v Oberhofu, Gabriela Koukalová byla druhá.

Rozhodnuto o medailích. Koukalová si v tu chvíli ještě nemohla být úplně jistá, zda ji po vlastních dvou trestných kolech nebude ohrožovat Mäkäräinenová. Finka však také udělala na závěrečné položce dvě chyby a skončila třetí, víc než 40 vteřin za Koukalovou.

Závod SP v biatlonu v Oberhofu

(Německo)

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Dorinová-Habertová (Fr.) 34:33,3 (2), 2. Koukalová (ČR) -38,8 (3), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -1:19,1 (4), 4. Hammerschmidtová (Něm.) -2:05,9 (5), 5. Bescondová (Fr.) -2:13,3 (2), 6. Hinzová (Něm.) -2:23,4 (2), 7. Olsbuová (Nor.) -2:32,4 (2), 8. Wiererová (It.) -2:34,4 (4), 9. Chevalierová (Fr.) -2:38,2 (4), 10. Višněvská (Kaz.) -2:44,9 (3), ...36. Puskarčíková (ČR) -4:39,6 (7).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 26 závodů): 1. Koukalová 419, 2. Mäkäräinenová 414, 3. Dahlmeierová (Něm.) 410, 4. Dorinová-Habertová 399, 5. Wiererová 332, 6. Braisazová (Fr.) 277, ...12. Puskarčíková 232, 20. Vítková 177, 45. Charvátová (obě ČR) 52.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze