Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fourcade je zpět, vyhrál sprint v Canmore. Nejlepší z Čechů byl 14. Šlesingr

Jak se povede Ondřeji Moravcovi a jeho kolegům ve sprintu v Canmore? | foto: Český biatlon, Petr Slavík

4 2016
V Anterselvě nezářil tak jako obvykle, ve sprintu ani ve stíhačce se nedostal na stupně vítězů. Ale dlouho tohle trápení netrvalo. Po čisté střelbě a nejrychlejším běhu vyhrál Martin Fourcade sprint Světového poháru v Canmore. Čechům přelet do Kanady úplně nesedl, nejlepší z kvarteta dojel čtrnáctý Šlesingr, na body dosáhl ještě 37. Krčmář.

Skvělé podmínky, úžasná panoramata, skromná kulisa, problémy s televizním signálem a špatný běh Čechů. Tak vypadal první závod Světového poháru v Canmore.

Ne, nebylo minus 26 stupňů, jak vzpomínala Gabriela Soukalová, jen minus šest a taková teplota nejvíc seděla Martinovi Fourcadovi. Na střelnici ani jednou nezaváhal, a když ani na trati nenašel soupeře, připsal si jubilejní 45. vítězství v závodech Světového poháru.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Osamostatnil se tak na druhém místě v této historické tabulce. Na zatím stále neohroženého Björndalena ztrácí přesně padesát výher.

Na druhém místě doběhl se ztrátou patnácti vteřin Rus Anton Šipulin, třetí byl Němec Simon Schempp.

Čechům to tentokrát vůbec neběželo. Na nejrychlejšího Martina Fourcada ztratil Šlesingr na trati 58 sekund, Krčmář minutu a půl, Moravec s Krupčíkem kolem dvou minut...

„Ztráty jsou dnes až hrůzostrašné, už devátý v cíli má přes minutu,“ řekl pro Českou televizi trenér mužů Marek Lejsek.

Všichni z českého kvarteta udělali na střelnici jednu chybu vestoje, s tou se ale dokázal srovnat jen Michal Šlesingr, který bral čtrnácté místo. „Na to, že tady laboroval s lehkou virózou, podal solidní výkon, nakonec se s tím popasoval nejlíp. Zbytek týmu se mi hodnotí těžko,“ narážel na nepovedený výkon zbylé trojice Lejsek.

Výkon dalších českých biatlonistů totiž trochu korespondoval s kvalitou televizního signálu z Kanady...

Fotogalerie

Body bral už jen sedmatřicátý Krčmář, Tomáš Krupčík dojel s jednou chybou devětačtyřicátý, Ondřej Moravec až jednapadesátý. „Lyže se mi nechce hodnotit, ještě jsem s klukama nemluvil, tak bych se do toho nerad pouštěl. Ondra Moravec měl asi největší problém s časovým posunem a na trati to bylo vidět. Nebyl to ten Ondra, na kterého jsme zvyklí. To samé Michal Krčmář,“ uvedl těsně po závodě Lejsek.

Dobrá zpráva je, že v sobotním závodě budou navzdory horšímu výkonu ve sprintu tři Češi. Ondřej Moravec patří do nejlepší pětadvacítky Světového poháru. Michal Krčmář a Michal Šlesingr se mezi postupující vešli po redukci vzhledem k absenci čtyř Norů a dalších tří závodníků v Canmore.

Bez norského áčka

Byl to závod bez účasti norského A-týmu. Doma zůstali Björndalen, Svendsen i bratři Tarjei a Johannes Böové. Všichni se chtějí co nejlépe připravit na světový šampionát, který proběhne v první polovině března v norském Holmenkollenu.

A zprvu se zdálo, že proti kanadskému dílu Světového poháru protestuje i televizní signál, který ze začátku nefungoval vůbec a problémy pokračovaly po celou dobu závodu.

Ale jinak to byl start sprintu ve velkém stylu – mezi prvními sedmi biatlonisty se objevili na startu Eder, Schempp, Šlesingr, Martin Fourcade i Šipulin. A všichni odstříleli svou položku vleže čistě.

Jako první terč netrefil až s devítkou jedoucí Ukrajinec Semjonov. Zdálo se, že to bude hodně přesný střelecký závod.

Tehdy ještě na prvním místě kupodivu nesvítilo francouzské jméno. Fourcade i přes čistou střelbu vleže ztrácel na Šipulina čtyři sekundy.

Hrstka fanoušků, kteří přišli podpořit české biatlonisty na trati v Canmore.

Hrstka fanoušků, kteří přišli podpořit české biatlonisty na trati v Canmore.


Oba rivalové vyčistili i pět terčů vestoje, ale po odjezdu ze druhé střelby už vedl francouzský vládce Světového poháru o šest sekund. Na mezičase 900 metrů před cílem to bylo bezmála šestnáct sekund a stejný odstup byl i v cíli. Fourcade opět na trati zapojil své turbo, kterému nikdo nestačil.

Sedm biatlonistů bylo teprve v cíli a na světelné tabuli svítilo: 1. M. Fourcade, 2. Šipulin, 3. Schempp.

Mohl někdo za takových podmínek sedmadvacetiletého Francouze ohrozit?

Ne, po půlhodině jakoby bylo po závodě, alespoň z pohledu medailistů. Žádný biatlonista už se nedostal před druhého Šipulina a ani třetího Schemppa.

Závod Světového poháru v biatlonu v Canmore

Muži - sprint na 10 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 23:51,5 (0 tr. okruhů), 2. Šipulin (Rus.) -15,7 (0), 3. Schempp (Něm.) -18,7 (0), 4. Eberhard -45,0 (2), 5. Landertinger -47,1 (1), 6. Eder (všichni Rak.) -47,6 (0), 7. S. Fourcade (Fr.) -51,0 (0), 8. Windisch (It.) -52,0 (1), 9. Os (Nor.) -1:02,6 (0), 10. Garaničev (Rus.) -1:08,8 (1), ...14. Šlesingr -1:23,0 (1), 37. Krčmář -2:02,3 (1), 49. Krupčík -2:30,5 (1), 51. Moravec (všichni ČR) -2:35,6 (1).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 771 b., 2. Šipulin 568, 3. T. Bö (Nor.) 550, 4. Schempp 531, 5. Svendsen (Nor.) 508, 6. Garaničev 476, ...16. Moravec 303, 27. Krčmář 227, 30. Šlesingr 197, 55. Soukup 51, 66. T. Krupčík 22.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze