Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonový pohár plný čísel. Škrty zatím neřešíme, říká šéftrenér Rybář

Gabriela Soukalová a její radost v cíli stíhačky v Presque Isle. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

13 2016
Je to téma, které už týdny pitvají čeští biatlonoví fanoušci. Nakolik ovlivní boj o velký glóbus pravidlo, že na konci poháru se dva nejhorší výsledky škrtají? Nemělo by se proto už v průběhu zimy zveřejňovat pořadí se dvěma škrty?

Ne, nemělo. Jediné oficiální pořadí, jak je evidováno biatlonovou unií IBU i světovými tiskovými agenturami, je nyní to, do nějž se zatím započítávají všechny výsledky.

„Se škrty budeme kalkulovat až před finálovým kolem v Rusku,“ říká šéftrenér Ondřej Rybář. „Ano, díval jsem se také, jak ty odpočty teď vycházejí. U Gábiny by zatím byly výraznější. Ale kdyby některý z dalších závodů pokazila, škrtne se jí potom i míň bodů. Proto je prozatím nesmyslné škrty řešit a propočítávat. Nikdy nevíte, kdy na koho dolehne únava.“

Světový pohár biatlonistek po 19 závodech

1. SOUKALOVÁ 883
2. Dorinová-Habertová (Fr.) 748
3. Wiererová (It.) 740
4. Mäkäräinenová (Fin.) 647
5. Hildebrandová (Něm.) 596
6. Pidhrušná (Ukr.) 594
7. VÍTKOVÁ 552
8. Dahlmeierová (Něm.) 546

Pořadí, kdyby se dva nejhorší výsledky škrtly už nyní:
1. SOUKALOVÁ 817 (škrty 66)
2. Dorinová-Habertová 721 (27)
3. Wiererová 707 (33)
4. Mäkäräinenová 634 (13)
5. Hildebrandová 596 (0)
6. Pidhrušná 594 (0)
7. Dahlmeierová 546 (0)
8. VÍTKOVÁ 532 (20)

Gabriela Soukalová, první žena poháru, by nyní odepsala 8. a 9. místo ze sprintů v Hochfilzenu a Anterselvě, tedy 66 bodů.

Naopak dvěma nejhoršími výsledky Italky Dorothey Wiererové jsou 20. a 25. místo, odečítala by 33 bodů.

A Francouzka Marie Dorinová-Habertová by za 26. a 29. místo škrtla jen 27 bodů.

Škrty bývaly kdysi také v poháru alpských lyžařů. V 80. letech jejich federace FIS ve snaze po univerzálních vítězích započítávala jen čtyři nejlepší výsledky z každé disciplíny s výjimkou kombinací, jež započetla všechny. Teprve od zimy 1987–88 přešli kvůli zjednodušení na absolutní součet bodů.

Lyžaři zároveň výrazněji oceňují závodníky na prvních místech, jejich bodová škála je 100 - 80 - 60 - 50 - 45 - 40 bodů, zatímco v biatlonu 60 - 54 - 48 - 43 - 40 - 38 bodů.

„To léta kritizuji,“ tvrdí Ole Einar Björndalen. „První místo dává v biatlonu příliš malou bodovou výhodu. I když vyhrajete spoustu závodů, není možné některé kolo vynechat a pošetřit síly. Chápu IBU. Chtějí mít všechny nejlepší biatlonisty v každém závodě. Z jejich perspektivy je toto bodování správné, ale pro sportovce je špatné.“

Rybář naopak bodovou škálu biatlonistů hájí. „Dvacet bodů mezi 1. a 2. místem je moc. Náš systém je férovější. Často i když jste desátí, nejste daleko za vítězem. A souboj o velký glóbus je delší dobu kontaktní. Pokud tedy není ve vedení tak výrazná osobnost jako Martin Fourcade.“

COMEBACK DOKONÁN. Francouzská biatlonistka Marie Dorinová Habertová se dokázala...
Italská biatlonistka Dorothea Wiererová, druhá ve sprintu SP v Anterselvě.

Dvě největší konkurentky Gabriely Soukalové: vlevo Francouzka Dorinová, vpravo Italka Wiererová.

Konstantní série výsledků na vysoké úrovni se u funkcionářů IBU cení víc než „skoky“ mezi triumfy a umístěními v hloubi pole.

Biatlonista, jenž z deseti závodů pět vyhraje a v pěti neboduje, získá do Světového poháru méně bodů než ten, který pokaždé skončí desátý (300 oproti 310). Naopak u lyžařů by měl na kontě 500 bodů, zatímco jeho „věčně“ desátý protivník pouze 260.

Rovněž systém škrtů šéftrenér Rybář obhajuje: „Přijde mi nespravedlivé, aby vás třeba pětidenní nemoc připravila o šanci na glóbus.“

V minulosti se biatlonistům odečítal nejhorší výsledek z každé disciplíny, později tři nejhorší závody. Pouze zima 2010-11 se odehrála bez škrtů, ale od té další platí systém s odečty dvou nejhorších závodů z celé sezony.

Šestnáct škrtnutých bodů Němce Fischera přihrálo v roce 2005 glóbus Björndalenovi, byť Nor v sedmi závodech nestartoval.

A před finálovým blokem sezony 2006-07 ztrácela Němka Henkelová, která předtím kvůli nemoci čtyři klání vynechala, dokonce 68 bodů na krajanku Wilhelmovou. Ale po uplatnění pravidla o škrtech vyhrála pohár o 13 bodů.

Sehrají podobně významnou roli i letos?

Češi doufají, že ne.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze