Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když jsem vyjela první, byla jsem z toho vykulená, vyprávěla Soukalová

MAKEJ. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu biatlonistek v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2015
Vyjížděla do stíhačky dvacátá, ale po každé položce stoupala pořadím. A pak, zčistajasna, vyjela Gabriela Soukalová v extrémních podmínkách sílícího větru i chumelenice ze třetí střelby na první příčce! Dvě chyby na závěrečné stojce ji sice srazily zpět, přesto se z 5. místa radovala: „Je to super.“

Biatlon v Česku

Výsledky všech akcí

Pátek
smíšené dvojice - více
smíšené štafety - více

Sobota
sprint žen - více
sprint mužů - více

Neděle
stíhací závod žen - více
stíhací závod mužů - více

Co jste dnes viděla a co ne?
Já myslím, že ty rány, co jsem neviděla, mi padaly líp než ty, na které jsem viděla.

Kam tedy letěly ty dvě nepřesné na poslední stojce?
Vůbec netuším, já si z toho závodu opravdu moc nepamatuju, jak jsem byla hrozně koncentrovaná. Celou dobu jsem se na trati snažila trefovat se do těch vyjetých stop od předešlých závodnic, protože to bylo o hodně rychlejší. Takže jsem tam z toho málem už šilhala.

Když jste po třetí položce najednou vyjela první, byl to šok?
Vzpomněla jsem si na staré časy, kdy mi to ještě hodně šlo. A byla jsem z toho dost vykulená. Ale je fakt, že pak už to nebylo úplně příjemné, musela jsem si trať prošlapávat a připadala jsem si, jako kdybych jela po dece. Bylo to o dost pomalejší než pro závodnice za mnou, protože z těch kopců jsem jim to tam projížděla.

Domácí prostředí vás hnalo?
To bylo samozřejmě příjemné. Ale na střelnici při poslední stojce to byl trochu i problém. Ty předchozí tři položky jsem si udržela klidnou mysl, při nich jsem si říkala: To asi stejně nedám, ale zkusím to. Jenže potom, když najednou vidíte, že ta šance je, a chcete ji i kvůli těm divákům využít, tak jsem si to začala až moc připouštět.

Věřila jste si v posledním kole ještě na souboj o medaili?
To ne, já naopak myslela, že mě ještě převálcujou ty holky za mnou. Naštěstí přede mnou jely Dahlmeier a Hinz, vyjely mi koleje, což bylo příjemné. Ohlížela jsem se celou rovinku, jestli ještě někdo za mnou je, ale viděla jsem, že pokud nespadnu, už bych měla páté místo udržet.

NA TRATI. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu v Novém Městě na Moravě.
Gabriela Soukalová projíždí na pátém místě cílem stíhacího závodu v Novém Městě...

Z pohledu celého závodu je pro vás ta pátá příčka nakonec jaká?
Super. Kdyby mi někdo před stíhačkou řekl, že skončím pátá, tak si pomyslím, že je to blázen. Naposledy jsem o tolik míst poposkočila... jejej... to muselo být už dávno. Vlastně loni při stíhačce v Soči. Tam to bylo ještě o víc příček. Ale i tohle je pro mě úžasný posun.

Bez ohledu na poslední položku se opět jednou ukázalo, že v extrémních podmínkách umíte střílet?
Asi jo. Mám asi radši takovéhle podmínky, než když je sluníčko.

Do další sezony je to injekce sebedůvěry?
Určitě. Ten výsledek mi dodá sebevědomí a povzbuzení. Bude mě to určitě víc bavit.

Vaše kolegyně Veronika Vítková dnes tak dobrou náladu nemá. Už se vám někdy stalo, že by vám soupeřka vystřílela terče tak jako dnes Veronice?

Jednou mi do nich při štafetě střílela, myslím, Franziska Hildebrand. A protože je trefovala, tak jsem ty své rány pálila do sněhu, jen dvě jsem si pro jistotu schovala, kdyby Franziska něco nedala. Ale ona čtyři dala, tak jsem potom jednu dostřelila a odjela jsem. Takže jsem na tom vydělala, protože takhle rychle bych tu položku jinak nezvládla.

Teď to byla znovu Hildebrandová, kdo se trefoval Veronice Vítkové do terčů.
Ježišmarja, chudák, to je strašné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze