Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rybář: Český biatlon je pod drobnohledem. Snad si fanoušky udržíme

SPOKOJENÝ ŠÉFTRENÉR. Ondřeje Rybáře výkony jeho svěřenců v Oslu potěšily. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

16 2015
Přímo v Oslu nebyl, u televize však s potěšením sledoval úspěšné výkony českých biatlonistů: bronz Veroniky Vítkové, zlato ženské štafety, čtvrté místo mužské, pátá příčka Gabriely Soukalové... A tak jejich šéftrenér Ondřej Rybář mohl po generálce na mistrovství světa spokojeně konstatovat: „Můžeme hodnotit kladně.“

Čím vás potěšila zejména?
Opět máme pódiové umístění. Nejen individuální, ale i štafety předvedly výborný výkon. Michal Šlesingr nezvládl tu stojku, avizoval, že je hodně unavený. Myslím, že toho měl plné zuby. Když někdo jede v první skupině, tak se nedá úplně šetřit. Ale čtvrté místo je pro nás nádherné. Jsem hrozně rád, že se chytnul Jarda Soukup i Ondra Moravec, který jede sezonu ve výborném stylu. V Novém Městě se mu to střelecky úplně nepovedlo. V Oslu ve vytrvalostním závodě hrála trochu roli i psychika. Ale teď je zase zpátky. Dvakrát za sebou vymaloval za pět, ve sprintu i ve štafetě. To jsou okamžiky, které závodník potřebuje.

Spojila se u Šlesingra únava z nabitého programu a zdravotní problémy, které ho celou sezonu provázejí?
Přesně tak. Michal měl podzim i přípravu hodně nepříjemnou v tom, že jsme museli trochu improvizovat. Pauza v tréninku, respektive jeho úprava, je tam určitě znát. Musím smeknout klobouk, jak v sezoně jezdí, co všechno absolvoval. Všichni víme, že není úplně fit. Není to nic zásadního, že by si ničil zdraví, ale organismus regeneruje daleko pomaleji a trénink chybí. A pak je znát, když se jedou závody v takovém sledu jako teď Nové Město a pak Oslo. To se na Michalovi určitě projeví a ve štafetě to mohlo mít velký vliv. Nicméně momentálně je naší oporou, o nikom jiném tam ani k šampionátu nepřemýšlíme. Teď bude mít zhruba 10 dnů na to, aby se dal na mistrovství světa dohromady. Věřím, že tam předvede nějaký dobrý výsledek.

Moravec se trápil v Novém Městě i v úvodním závodě v Oslu. Byla u něj jen otázka času, kdy se zase chytne?
Člověk si na sebe někdy vytvoří úplně zbytečný tlak. Když jezdí dobře, tak chce jezdit nejlépe. Konkurence u chlapů je velká - ne že bych chtěl snižovat tu u žen. Ale třeba v Oslu ve sprintu byl v první desítce jen jeden člověk s chybou na střelnici, Johannes Bö. Jinak samé nuly, pak už rozhoduje spíš rychlost střelby.

Fotogalerie

A taková konkurence tlak na závodníky ještě umocňuje...
Když přijíždíte na střelnici a víte, že stačí jedna netrefená rána a už se do desítky nepodíváte, tak je to znát. Myslím, že to Ondra trochu zažíval, chce bojovat o desítku v celkovém pořadí Světového poháru. Jde o to, aby si vše ujasnil, získal klid na práci, kterou dělá. Dělá ji dobře. Někdo by potřeboval delší čas, ale Ondra potřeboval tři závody a je zase zpátky. V Novém Městě tomu přispěla i skutečnost, že chtěl před domácím publikem ukázat co nejlepší výkon. Ne že by ho to úplně stresovalo, ale pokud se protrápíte jedním závodem, tak to nepomůže ani v dalším.

Může to být výhoda pro mistrovství světa, kde by tlak před publikem ve Finsku nemusel být takový?
Neřekl bych, že to způsobil tlak. Ondra chtěl spíš předvést, že do špičky patří. Na mistrovství světa bude tlak tak jako tak, je to vrcholná akce. A je hodně fanoušků, kteří to sledují z domova. Viděl jsem čísla z nedělní stíhačky v Novém Městě, sledovanost přesáhla milion diváků. Takže člověk asi nemůže čekat, že když nejsou fanoušci na místě, tak že se nikdo nedívá. Český biatlon je pod drobnohledem, závodníci si musejí zvykat. Myslím si, že je to lepší varianta, když si musejí zvykat na tohle, než kdyby si museli zvykat, že fanoušci odcházejí. Budeme se snažit dělat maximum, abychom si fanoušky udrželi.

V Oslu se velmi dobře ukázala také Gabriela Soukalová, která dvakrát v individuálních závodech skončila v elitní desítce. Blíží se pomalu svému maximu?
Pokud člověk bude realista, tak lze říct, že je od maxima ještě daleko, běžecky patří daleko výš. Ale nikdo ji to nemá za zlé. Její výsledky a výkonnost jsou letos malinko horší. Ale zdůrazňuju to slovo malinko, protože být v celkovém pořadí Světového poháru do desítky je super. Po loňských výsledcích od ní každý čeká, že bude jezdit do elitní trojky. Myslím si, že její čas přijde, i když neříkám, že to bude tuto sezonu. Gábina byla schopná i s tímhle částečným oddychem v letošní sezoně vyhrát svěťák, také v Novém Městě jela o vítězství a ani v Oslu nebyla od pódia daleko. Gábina je určitě velkou závodnicí, má k tomu morál a doufám, že směrem k další olympiádě získá zase motivaci dát tomu maximum. Určitě to v ní je a myslím, že potenciál má ohromný.Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze