Pro tebe, trenére! Laukkanenovou hnaly vzpomínky na kouče, který zemřel

DÍKY ZA VŠE, TRENÉRE. Mari Laukkanenová při průjezdu cílem sobotního stíhacího závodu v Oslu. Ke dvěma prvním přidala v neděli 6. místo. | foto: AP

20 2017
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Blížila se v sobotu na Holmenkollenu do cíle, o 20 vteřin před druhou Gabrielou Koukalovou, daleko před všemi ostatními. Takový pocit dosud Mari Laukkanenová ve Světovém poháru nezažila. Mohl to být pro ni den bezbřehé euforie a naplněných snů. Jenže tento den byl jiný. Tak moc jiný.

Při průjezdu cílem zvedla ruce, prsty mířily k nebi. Vzápětí poklekla na sníh, dotkla se černé pásky na rukávu, pomodlila se a opět ukázala k nebi.

To je pro tebe, trenére.

Šedesátiletý Asko Nuutinen, střelecký kouč Finek, zemřel v noci na sobotu. Před startem se tým zprávu dozvěděl. „Asko odešel,“ říkal potom se smutným obličejem na střelnici Jarkko Siltakorpi, životní druh Kaisy Mäkäräinenové, zatímco jeho snoubenka s bílým obličejem procházela kolem norských diváků, kteří na ni, nic netušíce, nadšeně volali.

Devětadvacetiletá Mari Laukkanenová o chvíli později vybíhala do stíhačky ze senzačního prvního místa po sprintu. Málokdo věřil, že by své umístění mohla zopakovat.

Jenže ona to dokázala.

„Na trati jsem už byla tak unavená, ale celý závod jsem myslela na Aska,“ vyprávěla, hlas se jí lámal a slzy se hrnuly do očí. „Nemohla jsem jeho smrt vytlačit z mysli, tak jsem si řekla: Dokážeš to pro něj. Věřil ve mě celou moji kariéru.“

Fotogalerie

Vzpomínala tedy při závodě na vždy klidnou povahu někdejšího kapitána letectva, tolikrát se snažícího nabudit její sebevědomí. Na mentora, kterému mohla zavolat o radu klidně i o půlnoci. Myslela na složité období před rokem, kdy v únoru předčasně ukončila sezonu a zvažovala konec kariéry, aby se po třech měsících i za jeho pomoci k biatlonu zase vrátila.

Nuutinena postihla mozková mrtvice při minulém pohárovém kole 8. března v Kontiolahti, přímo na stadionu. Nějaký čas trvalo, než pro něj přijela sanitka, do té doby ležel v prostorách stanu V.I.P. Odvezli jej do nemocnice v Joensuu.

Tam po devíti dnech zemřel.

Jeho svěřenkyně Laukkanenová, biatlonistka z až čtvrté desítky Světového poháru, v minulosti pouze jednou stála na pohárových stupních vítězů, v zimě 2014 skončila třetí doma v Kontiolahti. Skvělá běžkyně, která si v únoru odskočila i do sprintu na mistrovství světa klasiků v Lahti, patřila vždy ke slabším střelkyním, letos s úspěšností 75 procent.

Tentokrát však už při pátečním sprintu zlikvidovala všech deset terčů. A v sobotu byla vnitřní síla její rozbolavělé duše nezměrná. Vyčistila tři úvodní položky. „Dělala jsem při nich přesně to, co mi Asko říkal,“ líčila.

Mari Laukkanenová na trati stíhacího závodu v Oslu
Finská biatlonistka Mari Laukkanenová vyhrála v Oslu poslední stíhací závod v...
Gabriela Koukalová (vpravo) a Mari Laukkanenová v cíli stíhacího závodu v Oslu

Až při závěrečné stojce jednou minula, Gabriela Koukalová se k ní přiblížila na 10 vteřin, ale víc v silách české soupeřky nebylo. „Když jsem na posledním kopci uslyšela, že mě už Gabi nesjíždí, uvěřila jsem,“ říkala blonďatá Finka.

Na tiskové konferenci si kapesníkem opět otírala slzy. Koukalová na ni hleděla a vůbec jí tentokrát nevadilo, že skončila až za ní.

18.března 2017 v 15:08, příspěvek archivován: 19.března 2017 v 23:36

Jsou chvíle, které vysoce přesahují hranice sportu. Uslzená @mari_laukkanen a její triumf pro trenéra Finek, který v noci na dnešek zemřel. https://t.co/xmKwcjXHTC

„Už dávno jsem nikomu nepřála vítězství tak moc jako dnes Mari. Je jednou z těch čistých duší, se kterými jsem moc ráda na tomhle kolotoči. Kdyby takových bylo víc, je na světě o kus líp.“

Kaisa Mäkäräinenová přidala v nedělním hromadném závodě třetí místo, Laukkanenová v něm doběhla šestá. Finky zažily v Oslu nejúspěšnější pohárové kolo sezony.

„Odpočívej v pokoji, Asko Nuutinene, budeme tě tolik postrádat,“ psala pak Mäkäräinenová na Instagram.

Laukkanenová se pousmála: „Já věřím, že Asko to vše odněkud viděl.“

Autor:


Nejčtenější

Vyhozený kouč reprezentace do 15 let: Nadáváme na Berbra, a sami ho živíme

Jiří Vorlický, trenér reprezentace do 15 let, dostal od šéfů výpověď.

Na sociální síť napsal svůj názor na vedení fotbalové asociace. Pak připojil podpis pod dopis, ve...

Hašek zuřil, že ho Hašek nestřídá. Chtěl jít dolů hned, přiznal trenér

Martin Hašek (v zeleno-bílém) z Bohemians svádí souboj Patrikem Hrošovským z...

Bolest už nezvládal. Proto když se chvíli před pauzou ocitl u postranní čáry, pustil se Martin...Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

VIDEO Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Další z rubriky

Biatlonistka Vítková i se zraněným kotníkem odjela na soustředění

Česká biatlonistka Veronika Vítková v olympijském závodu ve smíšené štafetě....

Biatlonistka Veronika Vítková navzdory zranění levého kotníku odcestovala na reprezentační...

Biatlonové MS v roce 2023 v Novém Městě nebude, volbu vyhrál Oberhof

Maskoti na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

Biatlonové mistrovství světa v roce 2023 se v Novém Městě na Moravě neuskuteční. Ve volbách na...

Turné Koukalové se nekoná, show podle Tomana zničila štvavá kampaň

Petr Koukal a Gabriela Soukalová

VIDEO Ještě v pátek v diskuzním pořadu Rozstřel na iDNES.tv vyprávěla Gabriela Koukalová, jak se těší na...Najdete na iDNES.cz