Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vynikající zakončení biatlonového šampionátu: Moravec získal stříbro

15 2015
Biatlonista Ondřej Moravec získal na světovém šampionátu už třetí medaili. Po zlatu ze smíšené štafety a bronzu z vytrvalostního závodu zkompletoval sbírku stříbrem ze závodu s hromadným startem. Michal Šlesingr dojel pátý. Vyhrál Slovinec Jakov Fak.

„Je to neskutečné. Před sezonou jsem si žádné cíle na MS úplně nedával, chtěl jsem úspěch v celkovém svěťáku, s čímž byl spojený i úspěch na mistrovství. To se mi povedlo a jsem za to strašně rád,“ říkal Moravec v České televizi. 

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Již tak nejúspěšnější biatlonový šampionát v historii tak ještě vylepšila čtvrtá medaile. Celkem odletí česká výprava z Kontiolahti se zlatem ze smíšené štafety, stříbrem Gabriely Soukalové z vytrvalostního závodu a dvěma individuálními medailemi Moravce.

Biatlonová sezona skončí poslední zastávkou Světového poháru v Chanty Mansijsku, která se bude konat 18. až 22. března.

„Není proč nevěřit, že bychom tam v těch výsledcích neměli pokračovat,“ řekl šéftrenér Ondřej Rybář.

„Je to nádherná tečka,“ jásal Rybář. „Kdo by s takovým šampionátem nebyl spokojený, byl by barbar. Jsme rádi, že to vyšlo tak, že medaile jsou čtyři.“

Čtyři bojovali o tři medaile. Smůlu měl Björndalen

Čeští biatlonisté nezačali závod s hromadným startem dobře. Oba na první střelbě jednou chybovali. Využili však toho, že nabitá vedoucí skupina na dalším běžeckém kole zpomalila - a ztrátu stáhli.

Ohlasy českých biatlonistů

Závod se začal lámat po třetí střelbě. Výborně běžící Šlesingr dvakrát minul a takřka odepsal své medailové šance. Naopak Moravec uháněl za medailí v silné vedoucí čtveřici. Spolu s ním jel Simon Fourcade, kterého připravil o medaili ve vytrvalostním závodě, či Ole Einar Björndalen, který toužil po 41. umístění na stupních vítězů na světových šampionátech.

Před poslední střelbou se připojili i další favorité - Svendsen, Fak, Tarjei Bö... Nadešla poslední střelba, rozhodující chvíle.

Moravec pálil znovu čistě! Opět se zformovala skupina čtyř závodníků na čele. Spolu s českým biatlonistou jeli Björndalen, Tarjei Bö a Fak.

Slovinec potvrdil svou silnou běžeckou formu z posledních Světových pohárů a uháněl na čele, Moravec se ho však statečně držel. Naopak 41letý Björndalen na mladší soupeře nestačil.

SP v Česku? Pravidelně možná od 2018

Šampionát přímo v Kontiolahti sledoval i šéf svazu Jiří Hamza, který rovněž v dějišti mistrovství vyjednával o biatlonových akcích v Česku. A má pozitivní zprávy: „Od 2018 by mohl být Světový pohár v Česku pravidelně. A v roce 2020 nebo 2021 by se u nás mohl konat světový šampionát,“ řekl v České televizi.

Vedoucí čtveřici začala dohánět i skupina pronásledovatelů vedená neúnavným Šlesingrem. Ty nejlepší už však dorazit nestačili.

V cílové rovince Fak nekompromisně pádil za světovým zlatem. Hned za ním se držel Moravec, který si tak ještě jednou mohl v Kontiolahti radostně zakřičet. V areálu, který nemiluje, získal už třetí medaili.

A na vyhlašování nebyl jediným Čechem - na „velké“ pódium s ním přišel i pátý Šlesingr, po Martinu Fourcadovi nejrychlejší muž dne. Na rozdíl od něj však tolik nejásal - věděl, že medaili měl blízko. „Velká škoda té jeho dvojky vestoje,“ litoval Rybář.

Jaroslav Soukup dokončil závod s třemi chybami na střelnici na 28. místě.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko)

Závod mužů s hromadným startem na 15 km

1. Fak (Slovin.) 36:24,9 (1 tr. okruh), 2. Moravec (ČR) -1,0 (1), 3. T. Bö -3,7 (1), 4. Björndalen (oba Nor.) -10,2 (0), 5. Šlesingr (ČR) -18,4 (3), 6. J. Bö (Nor.) -18,7 (2), 7. Šipulin (Rus.) -22,8 (3), 8. Schempp (Něm.) -25,6 (2), 9. S. Fourcade -27,9 (1), 10. M. Fourcade (oba Fr.) -30,9 (4), ...28. Soukup (ČR) -1:57,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 933, 2. Šipulin 822, 3. Fak 800, 4. Schempp 767, 5. J. Bö 696, 6. Moravec 632, ...10. Šlesingr 556, 39. Soukup 145, 47. Krčmář 99, 63. Krupčík (oba ČR) 43.Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze