Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když jsou biatlonisté na kordy. Strkanic a kolizí na trati přibývá

Michal Šlesingr ve finiši nedělní stíhačky, po kolizi s Ukrajincem Semenovem. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

8 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Připravte si hole, vážení, a pusťte se do sebe! Biatlonisté tasí hole a začíná souboj, v němž spory už řeší zbraně, protože slova nepomáhají. Ne, až natolik drsná ještě realita tohoto sportu není. Ačkoliv při poslechu rozčilených reakcí českých reprezentantů byste v neděli mohli dospět k názoru, že k radikálnímu řešení už není daleko.

Nejprve Michal Šlesingr padá při útoku na 5. místo ve stíhacím závodě mužů. Jak se domnívá, tak vinou Ukrajince Semenova, který jej při sjezdu v zatáčce zavřel.

„Musel mě vidět! Houknul jsem na něj, ale on mi neudělal žádný prostor a spíš mi to tam zavřel,“ hřímá Šlesingr a nejradši by si to se Semenovem vyřídil ručně.

Vzápětí se Gabriela Soukalová rozčílí (což je u ní jev málokdy vídaný), že ji před sebe odmítaly pouštět pomalejší soupeřky, když se z 26. místa v poločase stíhacího závodu žen probíjela zpět do popředí.

Fakta

Pravidla IBU, článek 7.2

Je přísně zakázáno překážet jiným závodníkům jakýmkoliv způsobem a v jakoukoliv dobu během závodu. Tento zákaz se týká i vhazování objektů do trati závodníků tak, že by jim mohly překážet.
(Výklad: Pomalejší závodník uvolní na pokyn prostor pro předjetí rychlejšímu závodníkovi.)

„Anais Bescondová mě tam šíleně blokovala a také Norky měly pořádně ostré lokty,“ popisuje. „Navíc v zatáčkách v plné rychlosti klidně skočí do mé linie. To už je vyloženě nebezpečné. Přemýšlela jsem, jestli mám na ně použít hole.“

Svatí nejsme. Ale podlí také ne

Jakmile nastal čas kontaktních závodů, na Holmenkollenu se přiostřilo a houstne vzduch.

„Z biatlonu se vytrácí fair play,“ všímá si kouč Marek Lejsek. „Jsme na šampionátu, každý tu dělá pro co nejlepší výsledek cokoliv. Často pak dochází ke kolizím. Když už jsou závodníci frustrovaní, reagují podrážděně, dupou si po hůlkách. Ani my nejsme svatí, ale podlé a zákeřné věci neděláme.“

V neděli byl Lejsek na trati osobně přítomen, když Soukalová marně vyzývala Francouzku Bescondovou a Norku Birkelandovou, jedoucí společně v čele vláčku běžkyň, aby jí uvolnily trať.

„Na kopci před stadionem to bylo evidentní,“ vykládá Lejsek. „Gábina byla rychlejší, chtěla jít dopředu, třikrát na ně houkla a nic. Pak na mě zoufale pohlédla a zvedla ramena, co má dělat, když žádná reakce od těch holek nepřišla.“

ZKLAMÁNÍ V CÍLI. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v...
SOUSTŘEDĚNÁ. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.

Situaci mají Češi nahranou jakožto důkazní materiál na videu.

Pravidla totiž určují, že na povel by měl pomalejší závodník uvolnit stopu rychlejšímu. Pokud tak neučiní, trestem může být časová penalizace, ale i diskvalifikace.

Soukalová si po skončení závodu chtěla za Bescondovou a Birkelandovou osobně dojít a vše si vyříkat. „Takhle by to nešlo. My se snažíme s ostatními dobře vycházet mimo trať i na trati a co dělají ony?“ lamentovala a stěžovala si, že marnými manévry ztratila 100 metrů.

Později od osobní konfrontace upustila. Trenér Ondřej Rybář svěřenkyni uklidňoval: „Příliš ses tím proplétáním mezi nimi vycukala a unavila. Jsi tu na tom běžecky výborně, můžeš si počkat na vhodnější moment na předjetí.“

Což neznamená, že by český šéftrenér tento problém házel za hlavu. Naopak. Na neohleduplnost závodníků upozornil už v průběhu sezony Borut Nunar, ředitel Světového poháru, a všímají si jí také další trenéři i rozhodčí. „Třeba Ukrajinci se chovají na trati opakovaně neomaleně,“ tvrdí Rybář.

DŘINA. Michal Šlesingr ve stíhačce biatlonistů mistrovství světa v Oslu.
VYČERPÁNÍ. Michal Šlesingr v cíli sprintu na mistrovství světa v biatlonu v...

Rybář otevřel téma v jury

Sergej Semenov, na kterého má nyní „pifku“ Šlesingr, pochopitelně prohlašuje, že českého biatlonistu vedle sebe neviděl, a proto ani nic nepovoleného neudělal. Slovo proti slovu.

Šlesingrův manévr byl každopádně i podle Rybáře riskantní a biatlonistovu následnou ostrou reakci v cíli diktovaly i rozvířené emoce. „Ale Semenov o něm určitě věděl. Michal byl skoro na jeho úrovni, dělilo je 30 centimetrů, musel ho tedy cítit a vidět špičky jeho lyží. Nebyl problém, aby Semenov v té zatáčce odšlápl doprava, jenže on místo toho Michala zavřel.“

Michal Šlesingr padá, jeho soupeři v boji o páté místo (zleva Fak, Semenov a...

Michal Šlesingr padá, jeho soupeři v boji o páté místo (zleva Fak, Semenov a Fillon Maillet) ujíždějí.

Od podání protestu Češi upustili, stejně by s ním vzhledem k nejednoznačnému záběru patrně neuspěli. Ale Rybář je v Oslu i členem jury. „Přednesl jsem tam, že s tímto pravidlem musíme více pracovat, protože je těžko uchopitelné. Také další členové jury uznali, že k blokování dochází až příliš často.“

Téma se chystá otevřít rovněž na úterní schůzi koučů.

V pondělí trénovali Češi na střelnici na stavu hned vedle Ukrajinců.

K výměně názorů zatím nedošlo.

„Ale možná se cítí provinilí,“ usoudil Rybář. „Najednou nás hrozně moc zdraví.“

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze