Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvakrát si odstřelil pódium, teď spadl. Mám tady smůlu, uznal Moravec

KONEČNĚ V CÍLI. Ondřej Moravec zažil smolný konec individuálního závodu v Östersundu, i tak dojel na slušném dvanáctém místě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

4 2014
Na švédský Östersund nemá Ondřej Moravec jen špatné vzpomínky. Před rokem tu při úvodním závodě dovezl českou smíšenou štafetu do cíle na prvním místě. Ale jinak? Už tolikrát ho poslední střelba připravila o pódiové umístění. A ve středu k ní přidal i pád. „Mám tady smůlu,“ uznal 30letý biatlonista.

Začínala biatlonová sezona 2012-2013, jel se první individuální závod v Östersundu a Ondřej Moravec po třech bezchybných střelbách mířil ke skvělému umístění.

Jenže přišla poslední položka, dvě chyby a odsun na 14. místo. „Je to pro mě velká škola a poučení,“ vykládal zklamaně.

Prokleté Švédsko? To bych neřekl

Čím to, že Moravcovi v individuálních závodech opakovaně poslední střelba nevychází? „Na dvacetikilometrové trati přemýšlím o střelbě samozřejmě daleko víc. Člověk ví, že každá rána vedle je minuta. Minutu najet je skoro nemožné, na ty nejlepší určitě, i na kohokoliv jiného je to spousta práce. Neřekl bych, že to je prokleté, ale nula na odchod je prostě dobrá,“ pousmál se.

Uplynul přesně rok, 28. listopadu 2013 vyrazil Moravec znovu ve Švédsku k individuálnímu závodu. Zase po třech střelbách útočil na pódium. Jenže znovu přišla na té poslední chyba, opět se místo stupňů vítězů musel spokojit se sedmým místem...

Nastala letošní sezona. Další start v Östersundu. Moravce čekala nejprve v neděli smíšená štafeta, dostal od Šlesingra předávku na prvním místě, mohl zopakovat rok starý triumf.

Jenže švédská smůla začala „úřadovat“. Český biatlonista kvůli dlouhé manipulaci s náboji přišel o vedení, dovezl štafetu až na devátém místě. „Vzal jsem si větší rukavice. Školácká chyba,“ litoval.

Ale to pořád nebylo vše. Také individuální závod rozjel Moravec slušně. Po třech střelbách měl na dosah pódium. Na poslední ale opět jednou zaváhal. „Tohle je třetí rok za sebou, kdy jsem to nezvládl. Na poslední stojce vždycky jednu nechám a odstřelím si tím hodně dobrý výsledek.“

Přesto útočil na slibné umístění. Měl na dosah elitní desítku, jenže... Na posledním úseku ve sjezdu přišel pád. „Jel jsem v poměrně velké rychlosti, nezatížil jsem dostatečně vnitřní pravou lyži. Lehce jsem ji nadlehčil, okamžitě se mi kousla hrana a v nejrychlejším místě jsem to položil,“ popisuje.

Navíc přišel o hůlky, musel se pro ně vracet. „Ztratil jsem strašného času. Docela dost mě to rozhodilo,“ mrzelo ho po závodě. Předtím se na trati držel s Michalem Šlesingrem, pak už jen zoufale dojížděl ztrátu, kterou nabral. Skončil dvanáctý.

„S výsledkem jsem spokojený. Škoda poslední střelby vestoje. Na druhou stranu, kdybych si ji ohlídal a spadnul třeba ze třetího fleku, tak by mě ten pád mrzel ještě víc,“ přemítal.

Už brzy ale bude mít další možnost na nápravu. V sobotu se jede v Östersundu mužský sprint. A Moravec říká: „Mám tady smůlu. Ale doufám, že v příštím závodě to protrhnu.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze