Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta biatlonistů se natahovala po medaili, ale skončila šestá

Ondřej Moravec (uprostřed) se pere se střelbou v závodě mužských štafet na MS v Kontiolahti. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2015
Čeští biatlonisté žili krásný sen, tři úseky štafety na mistrovství světa v Kontiolahti mohli pomýšlet na překvapivou medaili. Nakonec však kvarteto Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec skončilo šesté. Titul stejně jako v závodě žen slaví Německo.

„Pokud někdo nezklame, dá se jet o přední příčky, to znamená do 6. místa,“ odhadoval před startem biatlonový šéftrenér Ondřej Rybář. „Ale je tady spousta závodníků, kteří stáli a teď dostanou šanci, jiným zase můžou docházet síly. Uvidíme, kam nás to vynese.“

Krčmář byl v trénincích dlouho nejistý při střelbě, ale sázka na něj byla vítězná - na obou střeleckých zastávkách nejmladší z českého kvarteta pálil bezchybně a Soukupa pak vyslal na další úsek na 4. místě.

Závod jsme sledovali on-line

Biatlonový vousáč nejdřív upadl, když si píchl hůlku mezi lyže, pak na první střelnici jednou opravoval, ale dál držel kontakt s hlavní vlnou, co stíhala uprchlíky z Německa a Norska. „Spadl jsem až poté, co jsem si zlomil hůl,“ říkal později Soukup v České televizi.

Své zaváhání napravil vestoje, ani jednou nechybil a vrátil Čechy na čtvrtou pozici. „Máme jen 18 sekund na první a Michal je na tom dobře. Věřím. Věřím, že to dobře dopadne,“ tipoval, když štafetu předal Šlesingrovi.

Fotogalerie

Ten se vleže nemýlil, zato vestoje musel dvakrát opravovat, přesto posunul svůj tým na 2. místo, 13,5 sekundy za vedoucího Němce Peiffera. Za zády měl Nory a Francouze.

„Zbytečně jsem dvakrát dobíjel, ale běželo se mi dobře. Možná jsem začal o trošku rychleji, ke konci už to nešlo, ale musel jsem to nějak domlátit,“ popisoval Šlesingr a předával třetí. „Máme silný a vyrovnaný tým, máme šanci,“ věřil.

Moravec utíkal ve společnosti Svendsena a na předposlední střeleckou položku dorazil před svým norským soupeřem. Tam však český rychlostřelec neunesl tíhu okamžiku a jen těsně se vyhnul trestnému kolu. „Když se Svendsen zvedal, kopl mi do lyže zrovna ve chvíli, kdy jsem spouštěl poslední ránu,“ vysvěrloval Moravec. „To na psychice nepřidá.“

Ale aby toho nebylo málo, při druhé střelbě se mu zasekl náboj v komoře a přestože neminul, musel dobíjet. Soupeři byli pryč a s nimi i medailový sen.

Jako šestý vyjížděl Moravec ze střelnice, šestý vjel i do cíle.

„V průběhu závodu jsem začal doufat, že by to mohlo být i výš,“ hodnotil Rybář. „Ondrovy problémy? Ten poslední úsek je strašně těžký, tam si chyby nemůžeme dovolit, jenže on je udělal. To byly vteřinky, které nás stály čtvrté místo.“

Mistrovství světa v biatlonu Kontiolahti

Štafeta 4x7,5 km muži:
1. Německo (Lesser, Böhm, Peiffer, Schempp) 1:13:49.5 (0 trestných kol + 3 dobíjení), 2. Norsko (Björndalen, T. Bö, J.Bö, Svendsen) -15,4 (0+6), 3. Francie (S. Fourcade, Béatrix, Maillet, M. Fourcade) -33,6 (0+4), 4. Rusko - 49,7 (1+6), 5. Rakousko -54,8 (1+4), 6. Česko (Krčmár, Soukup, Šlesingr, Moravec) -55,1 (0+6), 7. Švýcarsko -1:48,8 (0+7), 8. Slovinsko -1:49,2 (0+6), 9. Ukrajina -2:31,5 (0+3), 10. Bělorusko -2:34,7 (0+11).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze