Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koukalové nejely lyže, Češky skončily ve štafetě čtvrté. Titul slaví Němky

Gabiela Koukalová při štafetě na MS v Hochfilzenu. | foto: Petr Slavík / Český biatlon

17 2017
5,9 sekund od bronzu. České kvarteto Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová skončilo při štafetě žen těsně pod stupni vítězů. Z mistrovského titulu se v rakouském Hochfilzenu radují Němky v čele s Laurou Dahlmeierovou. Pro stříbro dospurtovala za Ukrajinu Olena Pidhrušná, bronz bere Francie s finišmankou Marie Dorinovou-Habertovou.

České biatlonistky skončily čtvrté a dosáhly na nejlepší výsledek ve štafetě v sezoně. V ideální chvíli, na světovém šampionátu.

Svěřenkyně trenéra Zdeňka Vítka dokonce sahaly po medaili. Koukalová, která tradičně běžela závěrečný úsek, vybíhala z poslední střelecké položky na druhém místě, ale soupeřky měly více sil.

„Snažila jsem se udržet, ale dneska mě vůbec nepodržely lyže. Dělala jsem, co jsem mohla, ale prostě se to dneska nesešlo,“ řekla Koukalová v televizním rozhovoru o souboji s Ukrajinkou Pidhrušnou a Francouzkou Dorinovou-Habertovou o stříbro..

Koukalová ztrácela po střelbě vestoje na zlato jen pět sekund, Němka Dahlmeierová ale žádné drama nepřipustila. Ujela všem a nechala své soupeřky, aby se utkaly o zbylé cenné kovy.

Nadvláda Dahlmeierové na světovém šampionátu pokračuje. Získala už pátou medaili, čtvrtou zlatou.

Výborný první úsek Jislové

Kouči Vítkovi skvěle vyšla nelehká volba, kým obsadit první úsek. Před střelecky se trápící Lucií Charvátovou upřednostnil Jessicu Jislovou a ta odvedla výborný výkon.

On-line reportáž

Závod MS jsme sledovali podrobně

Na střelnici jedinkrát nechybovala, dlouho navíc držela jen nepatrnou ztrátu na čelo závodu. Ze druhé střelby odjížděla šestá s mankem 21 sekund. Poté jí ovšem došly síly a do konce okruhu nabrala na Francouzku Anaïs Chevalierovou dalších 14 sekund.

Přesto předala Evě Puskarčíkové na výborném osmém místě.

„Sníh byl hrozně pomalý. První kolo to byla bitva, jsem ráda, že jsem měla obě hůlky. Chtěla jsem na střelnici být co nejméně času,“ řekla České televizi Jislová.

Puskarčíková dvakrát dobíjela

Puskarčíkovou čekal na trati nelehký úkol, stahovat sekundy z náskoku jedné z nejrychlejších běžkyň Světového poháru - Célie Aymonierové. Rychle na ni nabrala další ztrátu a najednou zaostávala za čelem závodu o 48 sekund.

Fotogalerie

Stejný rozestup zůstal i po první zastávce na střelnici, Puskarčíková při ležce jednou dobíjela.

Výrazný posun přinesla pro Česko střelba vestoje, Puskarčíková sice opět jednou minula, ale její rychlostřelba v kombinaci s chybami soupeřek (třeba Aymonierová třikrát dobíjela) znamenaly snížení ztráty na první místo na 35 sekund .

To v tu chvíli navíc držela slabší běžkyně Italka Federica Sanfilippová. Puskarčíková zaběhla svůj závěrečný okruh skvěle a Veronice Vítkové předávala šest sekund od medaile, 31 sekund za vedoucí Itálií.

„Dobíjení mě mrzí,,“ hodnotila Puskarčíková.

Vítková přiživila naději na medaili

Zatímco do čela závodu se zkraje třetího úseku dostaly zásluhou Francisky Hildebrandové, která předběhla Italku Alexii Runggaldierovou, Němky, Vítková se na páté pozici mocně dotahovala čelo závodu.

Po ležce pokračovala Vítková i přes dvě dobíjení čtvrtá, tři sekundy za třetí Ukrajinkou Anastásií Merkušinovou. S ní a s Italkou Runggaldierovou se poté přetahovala o druhé místo, hodně napovědět měla stojka.

Vítková musela opět dvakrát dobíjet, čistá Merkušinová jí ujela. Českou reprezentantku tak čekal souboj na trati s Italkou.

Na předávku nakonec Vítková dorazila pátá, 28,9 sekundy za vedoucí Němkou Hildebrandovou a pět sekund od prozatím bronzové Francie. Dostalo se před ní Rusko.

Souboj prvních dam Koukalové nevyšel

Na trať vyrazila Koukalová, medailové příčky měla na dosah. Zároveň ji ale čekala náročná bitva se špičkovými závodnicemi. Itálie, Ukrajina, Francie i Německo nasadily na čtvrtý úsek své největší hvězdy.

Po ležce se zdálo, že Dahlmeierová jede sólojízdu pro německé zlato.

Za biatlonovou královnou se o medaile praly Koukalová, Pidhrušná, Dorinová-Hebetrová a Wiererová.

Zdramatizuje závod položka vestoje, poslední střelba?

Ano, Dahlmeierová dvakrát dobíjela a její pronásledovatelky najednou byly zpátky, alespoň teoreticky, ve hře o nejcennější kov. Všechny čtyři čistily terče, bez chyby podruhé zastřílela Koukalová a rázem se vyšvihla na druhé místo. Pět sekund od zlata!

Gabriela Koukalová během štafety na MS v Hochfilzenu

Gabriela Koukalová během štafety na MS v Hochfilzenu

Za Češkou vyrazila Pidhrušná, poté Dorinová-Habertová. Pátá pokračovala Wiererová. Pět nejlepších závodnic dělilo jen 13 sekund.

Medailové vyhlídky se nejprve rozplynuly Wiererové, brzy odpadla. Síly docházely i Koukalové. Sice pokračovala druhá, ale ujela jí Dahlmeierová a dotáhly se na ni Ukrajinka s Francouzkou.

Zhruba půl kilometru před koncem se před Koukalovou dostaly a ta už nedokázala odpovědět. V posledním kopci jela v hlubokém předklonu, ve sjezdu poté nepomohly pomalé lyže. Do cíle dorazila čtvrtá.

Na krásném, byť nevděčném umístění.

Za v poklidu dojíždějící Dahlmeierovou, počtvrté zlatou, uspěla v duelu o stříbro Pidhrušná, na Francii zbyl bronz.

Mistrovství světa v biatlonu

Hochfilzen (Rakousko)

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Německo (Hinzová, Hammerschmidtová, Hildebrandová, Dahlmeierová) 1:11:16,6 (0 trest. okruhů + 9 dobíjení), 2. Ukrajina (Varvynecová, Džymová, Merkušynová, Pidhrušná) -6,4 (0+4), 3. Francie (Chevalierová, Aymonierová, Braisazová, Dorinová Habertová) -8,1 (0+7), 4. Česko (Jislová, Puskarčíková, Vítková, Koukalová) -14,0 (0+6), 5. Itálie -36,5 (0+6), 6. Švédsko -1:20,4 (0+7), 7. Polsko -1:23,1 (0+6), 8. Slovensko -1:26,9 (0+7), 9. Bělorusko -1:50,7 (0+5), 10. Rusko -2:15,5 (1+8).Najdete na iDNES.czmobilní verze