Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová opět na stupních, třetí v Canmore. Cílem projela pozadu

POZADU DO CÍLE. Gabriela Soukalová zvolila netradiční ukončení závodu s hromadným startem v Canmore. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

6 2016
Další hromadný závod a další stupně vítězů. Po triumfu v Ruhpoldingu doběhla Gabriela Soukalová tentokrát v Canmore třetí. V závodě, vrcholícím soubojem tří nejlepších závodnic Světového poháru, ji předstihly pouze vítězná Italka Wiererová a druhá Francouzka Dorinová-Habertová.

Byla to další mistrovská práce, hodná ženy, která obléká žluté i červené startovní číslo.

Po celý závod se držela Gabriela Soukalová v jeho popředí. Zasáhla 19 z 20 terčů. A jedinou chybu vyrobila až při poslední stojce.

Také proto dokončovala svých 12,5 kilometru s úsměvem na rtech a v poklidu, nikým neohrožována na třetí příčce. Dokonce si od samé radosti dovolila i originální průjezd cílem pozadu.

Momentka ze závodu s hromadným startem v Conmore

Na trati hromadného závodu, Soukalová v tuto chvíli druhá

„Ve žlutém dresu předvádí Gábina famózní výkony. Jediná chyba na střelnici, jinak vše perfektní. Dnes lze jen chválit,“ hodnotil pro Českou televizi kouč Zdeněk Vítek.

On-line reportáž ze závodu

Soukalová bezpečně hájí nejen žluté číslo, ale také to červené pro vedoucí závodnici disciplíny.

Poosmé v sezoně stála na stupních vítězů. Na kontě má nyní dvě první, tři druhá a tři třetí místa. A v neposlední řadě, už posedmnácté za sebou dojela v Top Ten.

Jak si vedly další Češky?

Jako jediná z celého pole absolvovala závod s čistou střelbou Eva Puskarčíková. Bezchybným vystoupením na střelnici nahrazovala pomalejší běh a finišovala na 12. místě.

Veroniku Vítkovou musela limitovat velkou ztrátu z první ležky, po které kroužila tři trestné okruhy a propadla se až na chvost třicetičlenného pole. Postupně se propracovala na 18. místo.

Nejlepší tři biatlonistky v závodu s hromadným startem v Canmore - uprostřed je...

Nejlepší tři biatlonistky v závodu s hromadným startem v Canmore - uprostřed je vítězná Dorothea Wiererová, vlevo druhá Marie Dorinová Habertová a vpravo třetí Gabriela Soukalová. Zároveň jde i o tři nejlepší ženy v celkovém pořadí poháru.

Dokonalý den prožila v Canmore italská reprezentace. Nejprve zazářil v závodě mužů Dominik Windisch a potom potřetí v kariéře vystoupala na nejvyšší stupeň ve Světovém poháru Dorothea Wiererová.

V posledních čtyřech pohárových kláních stála Wiererová pokaždé na stupních vítězů, má právě skvostnou formu.

O 20 vteřin za ní zaostala Dorinová-Habertová a o 50 vteřin Soukalová, která však evidentně v závěr zvolnila, protože před ní i za ní bylo na trati prázdno. Čtvrtá Finka Mäkäräinenová ztratila 1:11 minuty.

V celkovém pořadí Světového poháru Soukalová dál bezpečně vede, jen její náskok oproti Wiererové klesl o 12 bodů, tedy ze 103 na 91. Vítková je celkově osmá, Puskarčíková dvaadvacátá.

Jak to všechno proběhlo

Hned po startu závodu se prosmýkla na vedoucí pozici Wiererová, za ní ujížděla Soukalová, než se do popředí prodraly špičkové běžkyně Mäkäräinenová a Gössnerová.

Momentka ze závodu s hromadným startem v Conmore

Pole biatlonistek v prvním kole, v popředí Hildebrandová (4), Soukalová (1), Dorinová (3), Wiererová (2) a Mäkäräinenová (6).

Při úvodní ležce Wiererová hned první ranou minula, Soukalová naopak po čisté položce (byť s velmi těsnými ranami) odjížděla šestá. Bezchybná střelba vynesla na 11. místo Puskarčíkovou, naopak Vítková po třech chybách pokračovala až na 29. místě. Stejný počet chyb jako ona vyrobila i Mäkäräinenová, dvakrát minula vítězka sprintu Pidhrušná.

„Verča asi na střelnici špatně zareagovala, oproti nástřelu se zvětšil vítr, foukalo dost zleva. Všechny ty rány mimo byly na tři hodiny,“ líčil Vítek.

V popředí se sjel v vláček šesti žen, v němž se před druhou ležkou Soukalová chytře prosmýkla ze čtvrtého místa na první, aby střílela na částečně chráněném stavu číslo 1, kde před startem i nastřelovala. „Z toho je vidět, jak je zkušená závodnice,“ ocenil Vítek.

Poslední ránu odkládala, ale zvládla ji, s další nulou na kontě byla pátá, o sedm vteřin za vedoucí Dorinovou-Habertovou. Další nulu vyválčila Puskarčíková a jela osmá.

Fotogalerie

V čele závodu nyní uhánělo ve třetím kole pět žen - čtyři nejlepší z celkové klasifikace poháru a nečekaně i Francouzka Aymonierová.

První stojku z této sestavy zvládlo čistě jen trio největších hvězd Dorinová, Wiererová a Soukalová, přičemž česká biatlonistka jako obvykle pomaleji, a tak odjížděla s 10vteřinou ztrátou za vedoucím duem. Do třetice čistá Puskarčíková pokračovala devátá.

Běžecky silná Soukalová se v průběhu čtvrtého kola docvakla na Dorinovou a Wiererovou a přišla klíčová poslední položka. Opět bleskurychle pálící Wiererová nezaváhala, ostatní dvě nabraly po jedné chybě, a tak Italka ujížděla vstříc cíli bezpečně první, o 30 vteřin před Dorinovou a 38 před Soukalovou. Čtvrtá Hildebrandová zaostávala o 1:15 minuty.

Puskarčíková čtvrtou nulou opět nahrazovala pomalejší běh a jela devátá, pozici v Top Ten však v závěrečném kole neuhájila.

„Eva tu není v optimální běžecké formě, nejelo se jí právě dobře. Ale čtyři nuly jsou čtyři nuly. A za dvanácté místo co by spousta jiných dala,“ chválil ji každopádně Vítek.

Eva Puskarčíková vyjíždí ze střelnice v závodu s hromadným startem v Conmore

Eva Puskarčíková vyjíždí ze střelnice

Soukalová pochopila, že by druhou Dorinovou naháněla marně. Poslední stovky metrů, které lemovaly i české vlajky místních usedlíků, si tedy už vychutnávala.

Měla proč.

Světový pohár biatlonistek v Canmore

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Wiererová (It.) 36:50,0 (1), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -20,8 (1), 3. Soukalová (ČR) -50,3 (1), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -1:11,0 (4), 5. Hildebrandová (Něm.) -1:13,5 (2), 6. Bescondová (Fr.) -1:14,4 (3), 7. Dahlmeierová -1:22,2 (2), 8. Gössnerová (obě Něm.) -1:26,0 (4), 9. Virolajnenová (Rus.) -1:36,9 (3), 10. Pidhrušná (Ukr.) -1:45,7 (3), ...12. Puskarčíková -1:51,5 (0), 18. Vítková (obě ČR) -2:48,3 (4).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. Soukalová 763, 2. Wiererová 672, 3. Dorinová Habertová 657, 4. Hildebrandová 596, 5. Mäkäräinenová 553, 6. Dahlmeierová 546, ...8. Vítková 483, 22. Puskarčíková 272, 35. Charvátová 144, 69. Landová 22, 85. J. Jislová (všechny ČR) 7.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze