Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý muž biatlonu zařídil doping pro syna, tvrdí Italové

Gottlieb Taschler | foto: Profimedia.cz

16 2014
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Chapadla dopingové chobotnice jménem doktor Ferrari se dotkla rovněž biatlonu. A přímo na nejvyšších místech! Skandál spustil titulek italského listu Gazzetta dello Sport: „Biatlonový šéf vedl syna k dopingu.“

Mužem na pranýři se stal Gottlieb Taschler, viceprezident Mezinárodní biatlonové unie IBU. Toho nyní vyšetřuje prokuratura v Bolzanu.

Dvaapadesátiletý Ital je biatlonovým mistrem světa z roku 1991 a bronzovým ze štafety na olympiádě 1988. Také jeho syn Daniel pronikl do reprezentace, k otcovým úspěchům však měl předaleko. Proto se mu, možná, tatínek pokusil pomoci.

Gazzetta dello Sport píše, že disponuje záznamy telefonních hovorů, podle nichž otec Taschler dohodl v roce 2010 synův kontakt s „Dottorem EPO“ Michelem Ferrarim, jemuž bylo doživotně zakázáno působit ve sportu. Daniel Taschler a Ferrari se pak opakovaně setkali. Lékař údajně Taschlerovi juniorovi ordinoval EPO a vysvětlil mu, jak se krýt.

„Šlo jen o lékařský problém mého syna, nikoliv o doping,“ bránil se nyní viceprezident IBU a v následném prohlášení tvrdil: „Nikdy jsem svého syna nevedl k dopingu a nikdy jsem ani neuvažoval o tom, že mu doktor Ferrari pomohl s ilegálními praktikami.“ Obvinění označil za výplod novinářské honby za senzacemi.

Nicméně tím se podezření zbavit nemohl. Vedení IBU svolalo při Světovém poháru v Hochfilzenu krizový štáb a po něm prezident Besseberg údajně Taschlerovi doporučil, aby se prozatím stáhl ze scény. „Abych chránil biatlon, dočasně skládám své funkce v IBU,“ vyhlásil vzápětí Taschler. „Jde o mé osobní rozhodnutí. Bude platit, dokud tato těžká obvinění nevyvrátím.“

Akta k jeho případu mají 550 stran. Dlouho jen ležela na padovské prokuratuře, neboť přednost měly jiné, především cyklistické kauzy spojené s Ferrarim. Když se však do věci vložil Italský olympijský výbor, události nabraly spád.

Pikantní je fakt, že Taschler je tchánem rakouského běžce na lyžích Johannese Dürra, nečekaně třetího na Tour de Ski a při hrách v Soči pozitivního na EPO. Dürra obvinili z držení a distribuce nepovolených substancí. S manželkou, Taschlerovou dcerou, žije nedaleko od domu svého tchána v Anterselvě. A při šetření odmítl uvést jména osob, od kterých doping obdržel!

„Teď se konečně dozvím odpovědi na řadu otázek,“ věří Markus Gandler, sportovní ředitel Rakouského lyžařského svazu.

Taschler je navíc i lídrem kandidatury italské Anterselvy na pořádání mistrovství světa v biatlonu 2020 či 2021. Protikandidáty jsou Nové Město, Chanty Mansijsk a patrně také Oberhof. Dějiště obou šampionátů se budou volit v roce 2016. 

Není divu, že v zákulisí se nyní diskutuje o tom, že kaňka na štítu Anterselvy navýší šance Nového Města na volební úspěch.

Autor:


Témata: doping
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze