Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijská medaile pro štafetu biatlonistek? Rusky mohou být vyškrtnuty

Bude to medailová olympijská štafeta? Zleva Koukalová, Vítková, Puskarčíková a Landová. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

9 2016
Neuvěřitelných pět medailí měl český biatlon na svém kontě na hrách v Soči 2014. A přesto toto číslo nemusí být konečné. Už brzy by se z další medaile mohly radovat hned čtyři tehdejší olympioničky.

Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková. Taková byla tehdy sestava české ženské štafety, která doběhla na 4. místě.

Nyní, až budou rozkryta jména dvanácti podvádějících ruských medailistů na hrách v Soči 2014, o nichž hovoří nově zveřejněná zpráva McLarenovy komise, se toto umístění může proměnit v pozdní medailovou radost.

Podle zákulisních informací, které kolují nejen v biatlonových kruzích, se manipulace se vzorky týká především ruských biatlonistů a běžců na lyžích. Včetně biatlonistky Olgy Viluchinové, tehdy členky původně stříbrné ruské štafety. Její jméno je v této souvislosti již delší dobu zmiňováno.

Zdrcující zpráva o ruském dopingu: přes tisíc sportovců z 30 odvětví

V tom případě by měly být Rusky vyškrtnuty z výsledkové listiny a na medailové posty by se posunuly právě Češky.

Pro Gabrielu Koukalovou by to byla už třetí medaile ze Soči, pro Veroniku Vítkovou druhá - a pro Evu Puskarčíkovou a Jitku Landovou premiérová v kariéře.

„Není příjemné, když my to děláme poctivě a někdo nepoctivě,“ podotkl šéf českého svazu Jiří Hamza. „Sledujeme to. Když však přijde poštou medaile, tak přijde pouze medaile a k té pak i peníze od olympijského výboru. Ale ty emoce a ten tanec sponzorů, o to ti lidi přijdou.“

Další velká kaňka na kontě ruských sportovců může zatřást rovněž s pozicí ruské Ťumeně coby organizátora mistrovství světa v biatlonu 2021. Při volbách byly letos v létě protikandidáty Nové Město na Moravě a slovinská Pokljuka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze