Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fourcada nezastavila ani větrná loterie. Z Čechů byl nejlepší Moravec

Český biatlonista Ondřej Moravec na trati při vytrvalostním závodě ve švédském Östersundu. | foto: Petr Slavík - Český biatlon

1 2016
Ani tuze proměnlivý vítr nic nezměnil na dominanci Martina Fourcada. Francouzský biatlonista vyhrál úvodní individuální klání v nové sezoně Světového poháru - vytrvalostní závod na 20 kilometrů ve švédském Östersundu. Nejlépe z Čechů dopadl sedmnáctý Ondřej Moravec.

Dlouho si pro vítězství běžel Johannes Thingnes Bö. Na čtvrté, tedy závěrečné střelecké položce však Nor dvakrát zaváhal a následně finišoval druhý.

Martin Fourcade udělal také dvě chyby, ale na rozdíl od Nora nestrávil na střelnici při závěrečné položce tolik času (o 29 sekund méně). Také díky tradičně silnému běhu, který byl o 14 vteřin rychlejší než v případě Böa, nakonec svému největšímu konkurentovi v cíli nadělil 29,5 vteřin.

Třetí místo patří překvapivě Vladimiru Čepelinovi, jemuž se výborně dařilo ha střelnici. Bělorus pálil rychle a přesně, udělal jedinou chybu. Bezchybně přitom nestřílel nikdo ze startovního pole.

Čechům se nedařilo, Soukup desetkrát minul

Čeští biatlonisté si s proměnlivými podmínkami na střelnici příliš dobře neporadili. Nejlépe dopadl Ondřej Moravec, který začal velmi slibně - ležku zvládl za nula a běžel o umístění v elitní desítce. Na první stojce ovšem přišly dvě chyby a její vidina se vzdálila.

Moravec ještě zabral, na dalších dvou položkách už si, i díky odložení jedné z ran, připsal jedinou chybu. O lepší než sedmnácté místo jej připravil pomalejší běh. To Šlesingr po trati takřka letěl, byl sedmý nejrychlejší, jenže už od první střelby si nesl do závodu dvě chyby.

Fotogalerie

Nakonec chyboval pětkrát a skončil pětadvacátý. Do páté desítky se zařadil Michal Krčmář. Zato Jaroslav Soukup s Adamem Václavíkem prakticky uzavírali výsledkovou listinu. Prvně jmenovaný minul deset terčů, druhý jedenáct

„Nebylo to na střelnici moc povedené, ale pohrával si s námi dost vítr,“ řekl v České televizi šéftrenérů mužů Michael Málek. „Ondra (Moravec) měl v těchto podmínkách tři trestné minuty, to není úplně špatný výkon. Oba Michalové (Šlesingr a Krčmář) pět, což už je dost, ale ostatním se to vůbec nepovedlo,“ prohlásil kouč.

Bö neustál poslední střelbu

Fourcarde v Östersundu vedl od prvních kilometrů a strojově rychlou a přesnou střelbou se i po první položce vleže držel suverénně v čele. Jenže při příjezdu na úvodní stojku si pohrál vítr nejen s jeho tmavými vlasy, ale také se dvěma ranami současného biatlonového krále.

Závod v podrobné on-line reportáži

Do souboje o stupně vítězů chtěl promluvit rovněž Němec Simon Schempp, jenže na střelnici přijel na položku ve stoje jen krátce před Fourcadem a i jeho postihl nečekaný poryv větru, ve kterém hned čtyřikrát chyboval.

Bö odpověděl čistou střelbou a Fourcade najednou jakoby běžel „jen“ o stříbro. Rozložení sil podtrhla taká třetí střelecká položka, tedy druhá ležka. Puška s růžovými mířidly se opět nemýlila a Francouz musel doufat, že Bö při poslední střelbě mine.

Což se také stalo. Nor patrně už dorazil na střelnici s informací, že Fourcade nechyboval - ale on sám nezasáhl dva terče. A to se ještě vyhnul třetí chybě až dlouhým odložením výstřelu na pátý terč. Ze střelnice si odvážel manko 16 vteřin. Do cíle ztráta na Fourcada narostla o dalších 13.

Na stupně vítězů a dokonce i na Fourcada v závěru útočil Rus Anton Šipulin, ale na poslední položce třikrát minul a skončil desátý. Němec Florian Graf přiběhl na poslední stav s čistým střeleckým kontem, jedna trestná minuta však znamenala pád na osmé místo.

Závod SP v biatlon u v Östersundu

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 51:33,8 (2 trest. minuty), 2. J. Bö (Nor.) -29,5 (2), 3. Čepelin (Běl.) -1:24,3 (1), 4. Birkeland -2:10,5 (3), 5. Björndalen (oba Nor.) -2:16,7, 6. Rastorgujev (Lot.) -2:28,3 (3), 7. Anev (Bulh.) -2:29,3 (2), 8. Graf (Něm.) -2:33,6 (1), 9. Lindström (Švéd.) -2:43,8 (3), 10. Weger (Švýc.) -2:59,0 (2), ...17. Moravec -3:54,8 (3), 25. Šlesingr -4:22,3 (5), 42. Krčmář -5:35,0 (5), 95. Václavík -11:46,6 (11), 97. Soukup (všichni ČR) -12:31,3 (10).Najdete na iDNES.czmobilní verze