Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biaggimu tleskají v Brně, ale v Turíně ne

16 2003
Brno - Mad Max, v překladu Šílený Max, jak se Biaggimu říká, překonal v pátek rekord okruhu v Brně. Jako by byla dráha stavěna speciálně pro něj: závod šampionátu silničních motocyklů na ní v kariéře vyhrál už sedmkrát. Tak skvělou bilanci nemá na žádné jiné trati ve světě. „Co k tomu říct? Tahle trať mi sedí a já ji zkrátka zbožňuji,“ netají dvaatřicetiletý Ital.

V sobotu může Max Biaggi klidně zvítězit poosmé. Bude ho pak oslavovat Brno, rozhodně však ne celá Itálie, v jejíchž barvách závodí.

Většina Italů bude naopak želet, že nevyhrál miláček Valentino. Biaggiho krajan Valentino Rossi je ve vlasti mnohem populárnější.

Chcete důkaz? Slyšte dva roky starou historku.
Stala se v Turíně na stadionu fotbalového Juventusu pár minut předtím, než si tam za slavný klub odbyl premiéru v lize český hráč Pavel Nedvěd, tehdy čerstvě koupená posila.

Fanoušci na tribunách sledovali před zápasem na obří obrazovce přímý přenos ze závodů třídy MotoGP z Brna. Viděli, jak ve dvanáctém kole Biaggi na přední pozici pozdě zabrzdil a spadl.

Myslíte, že stadion zahučel zklamáním? Kdepak, vůbec ne! Vypukl na něm jásot, jako kdyby dal Juventus právě gól. Lidé se objímali a v euforii házeli na hřiště konfety. Biaggi totiž svou chybou „vyčistil“ cestu pro Rossiho, který tehdy v Brně vyhrál.

Pro Biaggiho je to až kruté. Čtyřnásobný mistr světa si přece výsměch nezaslouží. Jenže Itálie má oči jen pro Rossiho. Může za to rozdílný image obou Italů. Věčně rozesmátý Rossi mění barvy vlasů jako chameleon a s každým se objímá. Zato Biaggi působí spíš jako nepřístupný introvert.

Povinnost mu sice velí ukázat se třeba na sponzorské party, ale... „Ahoj, já jsem Max, jak se máš?“ podá vám ruku a jeho tvář s bradkou se protáhne do rozpačitého úsměvu. Vůbec není protivný, ale je vám jasné, že se mu s vámi nechce nenuceně konverzovat.

V Brně však přece jen roztává. Vyjede na oblíbený okruh a rozevře se před ním široká trať, na níž je spousta místa na předjíždění. Je to trať pro Šíleného Maxe, pána rychlosti, kde je největším favoritem. Naposledy tady vyhrál loni a získal tím 1,131 milionu korun pro jihočeské Doudleby. Po ničivých záplavách totiž každý z elitních jezdců jel za jednu postiženou obec, a tím vlastně rozhodl, komu pořadatelé pošlou část výdělku ze závodů.

Zvítězil Biaggi a s ním i Doudleby. Za peníze si vesnice postavila lávku přes řeku Malši, kterou pojmenovala po svém hrdinovi. Itálie ne, zato Doudleby Biaggiho milují.

Italský motocyklista Max Biaggi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze